Jiří Brančík: Volební úvaha

Tak koho tentokrát? Moje volba už neznačí můj pomyslný ideál. Moje volba bude o tom předejít největší hrozbě dneška. Někdo by mi nejspíš vytýkal “Volíš podle strachu, nechal ses zmanipulovat negativní emocí!” Problém je v tom, že ti, kdo těmito argumenty operují, straší opačném gardu zcela samozřejmě a ve velkém.

Hrozby, které vidím já, jsou zcela zřejmé a nejsou to jen hrozby do budoucna, ale již probíhající ničení. Chci se co nejvíce vyhnout Covidu, protože ten už si tak nějak “sedl” ve všech táborech. Mohl bych o něm psát, ale zastřel by hrozby jiné. Proto ho nechám být.

Reálnou a probíhající hrozbou dneška je pokles životní úrovně, pokles peněz v našich kapsách a likvidace našeho, nikoli západního, ale středoevropského způsobu života.

Každý živočich potřebuje k životu dostatek energie. Jak té okamžité, tak její zásobu.

Každý živočich potřebuje k životu dostatek energie. Jak té okamžité, tak její zásobu. S energií stojí a padá vše. Rozumný stát dělá vše proto, aby měl k dispozici hodně co nejlevněji získávané energie. Nelze dobře fungovat se špatným nakládáním s energií. Málo větru, málo uhlí, málo slunce, tepla, plynu, elektřiny, potravin, výpadky v dodávkách čehokoli produkovaného lidmi, vždy znamenalo hlad a bídu.

Zdálo by se to jako samozřejmost. Ale není. Ze západu k nám přicházejí nejen myšlenky, ale i nařízení, která jsou proti této pravdě. Již nyní každý z nás platí díky emisním povolenkám za elektřinu o 20% víc. Do toho poplatky za obnovitelné zdroje, biopalivové složky (ano v tom jel i Babiš) a spousta dalších nápadů z dílny EU, které se na nás valí – to vše je nezodpovědné zacházení s energiemi a nás tyto nápady ožebračují. Západní Evropa nás tlačí do jejich řešení, na oko se zbavuje zásobáren energií a myslí si, že vystačí z okamžitých zdrojů (větru a slunce). Přirovnáno k živému organismu, jako bychom si mysleli, že díky teplé koupeli nebo opalování nemusíme jíst… energetičtí specialisté západu samozřejmě vědí, že z obnovitelných zdrojů nevystačí, a tak zbudovali obří projekt Nord streem 2 – další plynovod z Ruska. Ale nám budou kázat zákaz jaderné energie a budou chtít, abychom je v tomto poslouchali. Západ je mega giga pokrytecký, a čím méně těchto zrůdností se u nás uhnízdí, tím líp.

Další průser, který k nám ze západu skrz neoliberalisty a korporace přichází, je tlak na rušení a zdražování provozu spalovacích motorů a všeobecně brojení proti autům…

Další průser, který k nám ze západu skrz neoliberalisty a korporace přichází, je tlak na rušení a zdražování provozu spalovacích motorů a všeobecně brojení proti autům, parkovacím místům, automobilovým pruhům. Automobilismus je v nás zakotvený víc, než si myslíme. Již tisíce let existují povozy, posledních 200 let kočáry, což nebylo nic jiného než někdejší auta. Jsme na automobilismus zvyklí a většina z nás ho aktivně využívá. Jízdní kolo přišlo daleko, daleko po koňských povozech. Na autech je založena naše civilizace a západ nyní přišel s tím, že auta jsou špatně. V Paříži zavedli třicítku, v Německu na veřejnoprávní televizi děti zpívaly, jaké je babička „prase“, když vlastní auto se spalovacím motorem.

Já jsem člověk, který rád jezdí autem,  a nechci o tuto možnost díky fanatickým idiotům přijít. Jsou zde další témata, jako svoboda na sociálních sítích, kterou omezují ti stejní lidé a korporace, které razí i green deal – zelenou politiku, ale tím by se téma natáhlo dále.

Celý demoblok – Topky, ODS, Piráti, Stani přijímají tyto nápady ze západu zcela automaticky. Nepřemýšlejí o tom, co je dobré…

Celý demoblok – Topky, ODS, Piráti, Stani přijímají tyto nápady ze západu zcela automaticky. Nepřemýšlejí o tom, co je dobré, co je špatné. Pan Bartoš před měsícem, ve svých skoro padesáti najednou zjistil, že migrantů v Německu je moc… poté co je pár let zpět s Antifou vítal. Pan předseda ODS by nejraději namaloval srdíčko na každou raketu, kterou USA vypálí kdekoli po světě, když neúspěšně instaluje demokracii…, hájil i Afghánistán – a ani nepřišel na to, že je něco špatně.

Celý demoblok je pro mně špatně. Babiš, byť se k EU dříve velmi klonil, nyní se staví za zachování jádra, opravil páteřní dálnici, staví se za automobilismus, drží se Orbána. Za mě je to dostatečné vymezení se proti těmto hrozbám dneška. Menší konzervativně vlastenecké strany naprosto zklamaly během Covidu a i kdybych jim to odpustil, podle mě nemají moc šanci. Sázím tedy na jistotu, nikoli ideální, ale jistotu, že náš středoevropský svět zůstane tak jak je – energeticky efektivní, finančně přijatelný a motoristický.