Spíš než velkou válku můžeme očekávat kolaps Západu

The Sydney Morning Herald 5. 6. 2020 uveřejnil článek Facebook se chystá označovat ruský Sputnik, íránskou Press TV a čínskou Xinhua News. Sociolog Hampl nám odpověděl na dotaz, kam vlastně směřuje společnost, která se rozhodla myslící subjekt označit právě proto, že má názor. O čem to celé vlastně vypovídá? Diktatura pravdy vyvolených?

Sputnik: Pane doktore, v poslední době se hovoří o tom, jak Soros manipuloval volbami v roce 2014, kterak o novém uspořádání společnosti sní Bill Gates, který „záhadně“ předpovídal pandemii již v roce 2015, nyní se na téže vlně veze internetový podnikatel Mark Zuckerberg s cílem nálepkovat účty na FB ruských médií, či ruská média vůbec?

Na označování médií nevidím nic špatného, ale každé pravidlo by mělo být uplatňováno férově. Když označovat ruská a čínská státní média, pak také média jiných států a také např. média napojená na skupiny Georga Sorose, v českém prostředí na Zdeňka Bakalu.

Obávám se, že v této podobě je to součástí širokého programu zaměřeného na zfalšování amerických voleb – manipulace na sociálních sítích, cenzura Trumpových příznivců, registrace voličů bez amerického občanství, snaha prosadit tzv. korespondenční hlasy.

V USA vznikla koalice státní byrokracie, tajných služeb, největších bank, muslimské komunity a dalších organizací s cílem odstranit prezidenta Trumpa jakýmikoliv prostředky. Sociální sítě jsou součástí této koalice.

V USA vznikla koalice státní byrokracie, tajných služeb, největších bank, muslimské komunity a dalších organizací s cílem odstranit prezidenta Trumpa.

Po vypuknutí druhé světové války se zejména lidé s „určitým názorem“, navíc náležející k určitým etnikům atd., označovali symboly, dokonce i čísly. Je tohle další z kroků směrem k nějaké antiutopické společnosti?

Ano, je to krok někam tam, nikoli však do orwellovské distopie. Současné dění začíná příliš připomínat 30. léta. Rozdělování na správnou a nesprávnou rasy, vypalování obchodů patřících příslušníkům té domněle nesprávné rasy, fyzické útoky na politické protivníky, vyhrožování, hanobení kostelů a synagog… až po situace, kdy je člověk se špatnou barvou kůže přistižen na ulici a stačí to k tomu, aby byl zbit nebo veřejně ponižován.

Kolik toho můžete vybojovat s armádou, jejíž příslušníci klečí před bandity a výtržníky?

To vše probíhá za plné podpory všech velkých médií, intelektuálů z univerzit i státní správy. V mnoha částech USA už úřady oznámily, že útočníkům zajistí beztrestnost.

Bylo by zcela naivní čekat, že brutalita už neporoste.

Poslední dotaz: 30. léta XX. století vyústila do války. Co očekáváte nyní? Jaký vektor naberou současné události?

Spíše než válku očekávám kolaps západních společností. Do budoucnosti nevidíme, nicméně zdá se, že západní státy propadají sebedestrukci. V tomto stavu by nebyly schopny vést velkou válku. Kolik toho můžete vybojovat s armádou, jejíž příslušníci klečí před bandity a výtržníky, a omlouvají se za svou barvu pleti?

Ptal se Vladimír Franta.

V neučesané podobě publikováno na webu Sputnik.