Martin Konvička: No a je to tu zase

Všimněte si, že celá tahle promořovačská parta, napravo i nalevo, dospěla ke stavu vědomí, který by intelektuál označil za “gnosticismus”.

Např. mezi ffflastenecko-konspiračními promořovači (okruh Hájkova “Protiproudu”, Semínových starokakalíků, Hrindové, atd.) se rozmáhá víra, že “až všichni nazřeme”, že covid, EU, nedostatek čipů i GrýnDýl řídí iluminátsko-zednářské spiknutí (za účastí CIA a světového židovstva, samozřejmě), tak “covid zmizí” (a všechny navázané problémy, nejspíš včetně klimatické změny a světového židovstva, zmizí taky).

Totéž ale z druhé strany. Fialkovic parta, všichni ti Válkové a Rakušanové a Pekarové a Respekt a Nová dohoda tam mají jen ten rozdíl, že zúčastnění spiklenci pracují ve službách Putíina, Ruska a samozřejmě Číny, a až nazřeme “všeobsáhlé dobro evropských direktiv”, covid i hospodářské potíže zmizí taky. Jen toho Putina bude nutno jaderně anihilovat, ale to je drobnost, jejíž prospěšnost a nutost přijmeme s Halíkem i Havlem v srdci.

…až nazřeme “všeobsáhlé dobro evropských direktiv”, covid i hospodářské potíže zmizí taky.

No a potom tu je Janeček. Rozhodně je nápaditější, než ffflastenci i hujeři, ale zase tak nápaditý není. Povrchní pindy o monádách, numerologii a vesmírných vědomích opíšete z kdejaké brožurky o renesanční magii, kabale atd., jaké v 90. letech rotačky přímo chrlily. Ve stejných šifonérech Levných knih jste našli i brožurky o “vnitřním zdraví” a potřeba potírat si přirození bezinkovou šťávou.

Abych ale jen neironizoval. Všechny ty magicko-okultní směry zažily svůj velký rozmach v období pozdní renesance, v podstatě před Třicetiletou válkou, a byly odrazem myšlenkové a morální krize tehdejší Evropy – reformace, konfesní války, inflace související se zámořskými objevy, Turek na Dunaji. Znovu se objevují na přelomu staletí XIX. a XX., i tehdy šlo o odraz zjevné krize, i když z té známe spíš vyvrcholení – dvě světové války, série revolucí – než příčiny.

No a je to tu zase.

 

2 komentáře: „Martin Konvička: No a je to tu zase

  • 10. 2. 2022 (21:24)
    Trvalý odkaz

    Vaše úvaha z listopadu 2021 (Kult smrti) byla zajímavá. Dnešní text moc zajímavý není, možná jenom – kde se vyskytují zmínky o monádách, numerologii atd. v textech SMISu, iniciativa21 a podobných? Že jste o nich nepsal? Pak ale nejsou 2 strany, fflastenci a hujeři, dokonce ani třetí (Janeček), ale asi je jich víc, že? Ale to už se zase moc nehodí do vašeho jednoduchého konceptu dvou blbců na každé strany a osoby “která všechno ví” uprostřed. Možná by to chtělo přidat trochu kritického myšlení.

  • 8. 2. 2022 (19:42)
    Trvalý odkaz

    Druhý a třetí odstavec – to je zjednodušující nadsázka, zoufalství nebo co? A zapomněl jste na vesmírné ještěry. Jsem léta Váš čtenář, ale už si budu dávat pozor na manipulaci. Což mě u Vás dřív nenapadlo.

Komentáře nejsou povoleny.