Michal Urban: Zelená nezaměstnanost – už to začíná

Odbory mladoboleslavské automobilky Škoda Auto upozorňují kvůli změnám ve výrobě způsobených přechodem na elektromobilitu na hromadné rušení pracovních míst v dlouhodobém horizontu. O práci by mohlo přijít až 10 000 zaměstnanců.

To by nemuselo znít tak hrozně, kdyby se to netýkalo čistě Škody a kdyby se to netýkalo především manuálně pracujících. 34000 zaměstnanců u nás a z toho 75% je ve výrobě. V podstatě každý druhý půjde. A to se bavíme jen o závodě Škodovka, největší pracovní segment v našem průmyslu pak číhá v navazujících oborech na automobilový průmysl, kde nastanou teprve skutečné jatka.

Tam se jedná o skoro milion lidí a dopad tam bude ještě horší, než v samotné Škodovce, tam se totiž bavíme o výrobě stěračů, baterií, neoriginálních náhradních dílů, dealerech, které nebude vůbec potřeba. Už jen kvůli tomu, že automobilky si budou muset upravit servisy směrem k udržení alespoň nějakého zisku.

…velmi brzo zjistí, že na to pivo nemůžou ne kvůli očkování, ale kvůli tomu, že nemají práci a peníze.

Tohle je na tom tak krásný, že tyhle rozhodnutí mají nějaký setrvační dojezd. To znamená, 2 – 3 roky se furt nemusí nic dít, než se začne elektromobilita probublávat ekonomicky do poptávky a nabídky na plno a najednou zjistíme, že není poptávka a kde není poptávka, není potřeba ani výroba a servis. Takže ty, co dneska běhají po náměstích a velmi hloupě se domnívají, že jejich největší starostí je, že nemůžou na pivo, velmi brzo poznají, že na to pivo nemůžou ne kvůli očkování, ale kvůli tomu, že nemají práci a peníze. O jejich kvalitě života se rozhoduje právě teď. Kéž by nebyli tak hloupí.

Tenhle zelený směr, který navíc vůbec nepovažuji za zelený směr, ale jednoznačný průstřel té jediné zdravé končetiny, co ještě EU zůstala, kterou jednoznačně představuje automobilový průmysl, kvůli krerému to tu ještě setrvačností funguje, to totálně rozloží. A ano, často slýchám, že je to příležitost pro naší zemi.

Je a bude to příležitost. Bude to příležitost pro ty, co budou umět dobře vyplňovat dotační formuláře, pro velký, co si budou umět sáhnout na podpory a pro kvalifikovaný lidi v technických oborech.

Je a bude to příležitost. Bude to příležitost pro ty, co budou umět dobře vyplňovat dotační formuláře…

Takže pro mě to příležitost určitě bude, ale jestli jste si nevšimli, my jsme montovna Evropy. A velká část společnosti je pracovně součástí té montovny, která vám jakž takž dovolila přežít.

Jestli nemáte vzdělání, praxi, či to v nejbližší době nezměníte, tak o nekvalitě vašich životů se rozhoduje právě teď. Končíte. A je úplně jedno, jestli někde čepujete pivo, stříháte nebo děláte ve skladu. Automobilovej průmysl sebou stáhne ÚPLNĚ VŠE.

Za dva roky si na mě vzpomenete a budete se ironicky smát sami sobě, co jste si mysleli, že byl největší problém roku 2021 a jakým individuím jste naběhli v tom, co vám předkládali za problémy. Ono se to těch právníků a učitelů z těch politických stran taky týkat nebude. Povím vám tajemství, oni se budou mít úplně stejně nebo lépe. Vy rozhodně ne.