Odpovědi do anket: Minimální daň, Rodičovská dovolená, Volební systém a Klaus

 

Minimální daň. Dobrý nápad, nebo kladivo na živnostníky?

10. 1. 2014 na www.penize.cz.

Přečtěte si, jak se na minimální daň pro živnostníky dívá zástupce podnikatelů. Souhlasil by s jejím zavedením? A pokud ano, v jaké výši by se měla tato daň přibližně pohybovat?

Dobrá, ale ať je zavedena i pro úředníky. Minimální daň zaměstnance centrálního orgánu státní správy bude sto tisíc ročně, u manažera pak 350 tisíc ročně. Řadoví zaměstnanci krajských úřadů ať platí minimálně 70 tisíc ročně a úředníci z měst alespoň 50 tisíc. Manažerské pozice pak trojnásobek té částky. Že si tolik nevydělají? To je jejich problém, ať se snaží! Živnostníci to mají také tak. Obdobné opatření uvalme i na lékaře, učitele, policisty a všechny další státní zaměstnance.

 

Na rodičovskou povinně i táta?

17. 5. 2013 na www.penize.cz.

Ze spolku blízkého ČSSD přišel nezvyklý návrh na povinné rozdělení rodičovské dovolené mezi oba rodiče.

Ani komunisté za Gottwalda nešli tak daleko jako dnešní sociální demokraté. Obávám se, že v koalici ČSSD a KSČM budou komunisté ti umírněnější a s větším respektem k lidským právům. Ze Sobotkovy dílny tak vzešlo další opatření selektivně zaměřené proti nižším vrstvám. V manželství advokáta a bankovní manažerky to nebude problém, prostě si pořídí chůvu nebo budou pracovat z domova. Pro manželství automechanika a kadeřnice to ale bude zničující. S jistotou můžeme čekat další pokles porodnosti.

 

Vyplatilo by se změnit volební systém?

12. 4. 2013 na www.penize.cz.

Pomohla by naší politické scéně, respektive naší zemi, změna volebního systému? 

Vzhledem k tomu, že osmdesát procent legislativy přichází z Unie a že ministerstva jsou řízena kariérními byrokraty (jejichž postavení ještě posílí přijetí zákona o úřednících), je složení parlamentu prakticky bezvýznamné. Je tedy úplně jedno, podle jakého zákona jsou poslanci voleni.

 

Deset roků s Klausem. Jaké byly?

8. 3. 2013 na www.penize.cz.

Desetileté působení Václava Klause na Hradě je u konce. Jaký byl prezident?

Vím, že s tím názorem budu osamělý, ale pokládám Václava Klause za největšího státníka novodobých českých dějin a za osobnost srovnatelnou s Margaret Thatcherovou nebo Ronaldem Reaganem. Vnímám ho jako člověka nesmírně vzdělaného a nesmírně charakterního, navzdory tomu, jak o něm momentálně smýšlí většina mých spoluobčanů. Jsem hrdý, že jsem mohl žít v době, kdy byl prezidentem, a jsem hrdý, že jsem měl možnost s ním několikrát být v kontaktu.