Tomáš Měšťan: Návrat “staré levice”
Tož, výsledky různých voleb (zemské, parlamentní, komunální, prezidentské atd…) za poslední dva roky ukazují, že se začíná vracet tzv. “stará (konzervativní) levice”.
Někdejší úpadek sociálně demokratických stran v Evropě
Staré sociálně demokratické strany, byly uneseny agendou “globalismu” (multikulti, podpora migrace, LGBTQ, klima, atd…), následně nastal jejich úpadek u voličů. Ti začali volit tzv. “populisty”, strany hnutí, které míchají levicový a pravicový program a snaží se řešit, to na co levice i pravice už rezignovala. U nás to odnesla ČSSD a je zcela evidentní, že se už nevzpamatuje a už jen rozprodává svůj majetek (nemovitosti) který za skoro 150 let nastřádala, kdy se na provoz skládali lidé po krejcarech a korunách. Dnes vedení socdem pracuje na rozprodání tohoto majetku pod cenou svým kamarádům a korporátům. Vývoj lze také očekávat v KSČM, kde se uvidí, jestli se europoslankyně Kateřina Konečná nerozhodne před eurovolbami příští jaro o sólovou dráhu se svým projektem, o kterém už se v kuloárech naší politiky mluví.
Německá socdem SPD
V Německu je sice socdem SPD u moci, nicméně kancléř Olaf Scholz se netěší velké oblibě. Porušil totiž mírové vzezření socdem SPD a podporuje válku na Ukrajině. To se nelíbí jak voličům, tak členům SPD a to i bývalým kancléřům za SPD a někdejším členům vedení. SPD se tak pohybuje v preferencích kolem 20 % a tytam jsou doby, kdy drtivě vítězilo. Je také sice hlavní vládní stranou, ale nechá se utlačovat koaličními stranami. Zelení ji vnutili agendu globalismu a liberálové FDP, ji nutí jít do neoliberální ekonomiky.
Německá Levice
Die Linke (Levice) je strana, kterou kdysi založil bývalý socdem ministr financí Oskar Lafontaine. Spojil tehdy někdejší komunisty s doby DDR a další levicové proudy. Jenže strana Levice se dnes také nechala utlačit vedením, které propaguje agendu globalismu. Manželka Lafontaineho, Sahra Wagenknechtová tak chystá novou levicovou stranu, která se má vrátit ke kořenům levicové politiky (bytová politika, podpora rodin s dětmi, zaměstnanci, zdravotnictví, důchody atd…).
Rakouská socdem SPÖ
To v Rakousku se právě teď vede souboj o podobu socdem SPÖ. Současné vedení lavíruje mezi agendou “globalismu” a starou socdem politikou, díky které měla Rakouská socdem dlouhodobě vládu a kancléře. Dnes je ovšem SPÖ v opozici a vnitřní boj ji značně vyčerpává. Předsedkyně Pamela Rendi-Wagner, začínala jako propagátorka agendy globalistů, nicméně poslední dobou z ní couvá. Jenže má velkého soka v podobě zemského guvernéra (hejtmana) Burgenlandu Hanse Petera Doskozila. Ten umí kombinovat prvky levicového i pravicového populismu, a je nakloněn spíše konzervativní socdem politice. Zároveň je proti ilegální migraci, vládnul v zemské vládě v koalici se Svobodnými (FPÖ) a řeší hlavně inflaci, a ekonomickou situaci svého spolkového státu, což se mu výrazně daří. Vyhrává tak drtivě všechny formy voleb, které se v Burgenlandu konají. Pokud se stane předsedou spolkové socdem SPÖ, není vyloučeno, že SPÖ vyhraje příští volby do parlamentu Národní rady a Doskozil se stane kancléřem Rakouska. V průzkumech je SPÖ druhá za Svobodnými FPÖ.
Rakouští komunisté KPÖ & Bier Party (Strana Piva) s mladými šéfy
V Rakousku se nicméně začínají etablovat další dvě levicové strany. Velký úspěch zaznamenali komunisté KPÖ a to jak ve Štýrském Hradci (Graz), kde vyhrávají volby. Tak také teď v Salzburku, kde se dostali s necelými 12 % do zemského sněmu a ve městě Salzburk skončili dokonce na druhém místě s 22 %. Vede je bývalý šéf “Mladých Zelených”, Kay-Michael Dankl (34), ten vsadil na otázky sociální. Bytovou politiku, zkrocení inflace a dostupné zdravotnictví. A Rakušané na to v dnešní době slyší.
Dobré výsledky zaznamenal také mladý šéf tzv. Bier Party (Strana Piva) Marco Pogo (35), který v loňských prezidentských volbách skončil na třetím místě. Získal ve volbách 337 010 hlasů, celkem 8,31 %, a umístil se tak na třetím místě. Byl druhým nejpopulárnějším kandidátem ve Vídni s 10,7 %, za znovuzvoleným úřadujícím Alexandrem Van der Bellenem. Jeho politická agenda je také bytová politika, zdravotnictví, školství, energie atd. Spekuluje se o předvolební koalici a alianci “levice”, mezi KPÖ a Bier Party.
Stabilní SP ve Švýcarsku také ztrácí
Švýcarská socdem SP, je nejstarší politickou stranou ve Švýcarsku. Její pozice je stabilní. V systému přímé demokracie a podílu na moci, tak SP má vždy své zastoupení. V posledních federálních volbách v roce 2019 byla na druhém místě. Je také značně proevropská a prosazuje členství Švýcarska v EU. Nicméně její vliv také upadá, když se částečně podřizuje “zelené globální agendě”. Je však kromě progresivních globálních Zelených a liberálů, jedinou levicí v parlamentu.
Další socdem strany & strany levice v Evropě
Například v Dánsku vede socdem Mette Frederiksenová, která byla vychována, jako “dítě” globalismu a měla tak posunout Dánsko do “nového korporátního světa”. Jenže se to zvrtlo. Frederiksenová poslední léta prosazuje i agendu prodánskou a také protimigrační. To ji vyhrálo loni na podzim další volby.
Ve Finsku nedávno hvězda globalismu premiérka Sanna Marinova (Socdem Finska) prohrála volby a skončila třetí. Odešla do opozice. Agenda finské socdem je pod jejím vedením těžce globalistická.
Ve Švédsku se loni na podzim odporoučela socdem Švédska s premiérkou Magdalenou Anderssonovou, která vládla s podporou Zelených a jejich agenda byla globalistická. Byla nahrazena vládou konzervativců s podporou protimigračních Švédských demokratů.
Ve Francii se propojila levice se zelenými do tzv. NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie) , kterou vede “hrdina boje levice ve Francii”, Jean-Luc Melénchon. V prezidentských volbách 2022 kandidoval opět za své hnutí Nepoddajná Francie, skončil na třetím místě se ziskem 22 %. Melénchon je pro tzv. VI. republiku, chce odejít z NATO, reformovat EU, důchod v 60 letech atd.
Italská opoziční Demokratická strana (levice) si zvolila v únoru novou lídryni. Stala se jí sedmatřicetiletá Elly Schleinová, která má italské i americké občanství a vyrůstala ve Švýcarsku. Pracovala pro Obamu a její agenda je globalistická. Levice si tedy moc nepomohla.
Ve Španělsku vede vládu levicový premiér Pedro Sánchez (Španělská socialistická dělnická strana). Jde o celkově globalistickou agendu. Agendu konzervativních sociálních věcí tak převzala populistická strana VOX.
Globalismus vs. stará socdem (levice) párty
Je evidentní, že pokud se konají volby v posledních dvou letech, jsou levicové strany propagující agendu globalismu nahrazovány buďto populisty, nebo levicí snažící se o návrat ke svojí někdejší politice. Nicméně i tak do těchto stran stále pronikají prvky neomarxistických globalistů. Bude to tak ještě boj.