Negramotnost “založená na faktech”

Jan Kulveit je český vědec zabývající se rozhodováním, myšlením, modelováním scénářů, pravděpodobností a podobnými hrozně těžkými tématy. Tedy oblastí někde mezi matematikou, psychologií a filosofií. Tentokrát si vzal na paškál spolek Zdravé fórum a místo, aby o nich jednoduše napsal, že to jsou magoři (což bych asi udělal já) rozebírá konkrétní chyby, kterých se dopouštějí a které znamenají, že z celkem správných vstupních dat vyvodí nesmyslné závěry.

U ezoteriků ze Zdravého fóra by se to ještě dalo pochopit. Jenže oni se stejných chyb systematicky dopouštějí i třeba profesor Klaus, profesor Beran či herní král Vávra (u kterého by se dalo očekávat slušné logické myšlení). To už není problém jedné diskuze o jedné nemoci, ale celkové atmosféry v zemi. Když statistická negramotnost začne naprosto běžně postihovat i vzdělané lidi s určitou reputací, jsme na cestě k průšvihu. Začíná kolektivní slepota.

Když statistická negramotnost začne naprosto běžně postihovat i vzdělané lidi s určitou reputací, jsme na cestě k průšvihu.

V čem je problém? Jan Kulveit to vysvětluje poměrně složitě, ale jde o to, že jsou ignorována dvě naprosto základní pravidla pro jakoukoliv práci z daty.

Za prvé. Když hovoříme o procentech, musíme pořád udržovat na mysli, z jakého celku ta procenta jsou.

Za druhé. Při statistickém srovnávání musíme vždy aplikovat pravidlo „za jinak stejných podmínek.“ Je nekorektní srovnávat spotřebu dvou skupin automobilů a ignorovat, že v jedné skupině jsou samá osobní auta a ve druhé většina kamiónů. A to se týká všeho.

Bez naprosto striktního dodržování těchto podmínek jsou veškerá tvrzení „založená na faktech“ jenom lež a podvod.

Bez naprosto striktního dodržování těchto podmínek jsou veškerá tvrzení „založená na faktech“ jenom lež a podvod. Jenomže vysvětlujte to někomu, koho nezajímá ani skutečnost ani čistota myšlení, ale jenom a pouze hlasy fanoušků.

5 komentářů: „Negramotnost “založená na faktech”

 • 19. 12. 2021 (14:20)
  Trvalý odkaz

  Nejhorší negramotnost je ignorovat to, že ze 40 zemí nejvíce postižených covidem je pouze 1 sunitská a že všech 6 nejhorších variant má původ v křesťanských zemích.
  https://dudr.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=780319
  Tedy že je to biologická válka proti západní civilizaci.

  • 19. 12. 2021 (22:04)
   Trvalý odkaz

   Ono to má docela racionální vysvětlení. Ve většině muslimských zemí je nějaký diktátor, který má možnost zavést opatření nebo všechny očkovat. V křesťanských zemích vládne chaos, nikdo není za nic odpovědný, a výsledek vypadá podle toho. To by nemuselo vadit – muslimové mají disciplínu, křesťané a post-křesťané mají racionalitu a technologie. Když když je část obyvatelstva západních zemí tak hloupá, že ty technologie odmítá použít, pak to vypadá, jak to vypadá. Je zbytečné vymlouvat, že to způsobila nějaká tajná skupina. Za své vlastní hloupé chování si můžeme sami.

   • 22. 12. 2021 (17:47)
    Trvalý odkaz

    Ty počty mrtvých vznikly hlavně z toho, že tam smrtící varianta vznikla nebo byla dovezena. Peruánci nebyli očkovaní a Egypťané nejsou dodnes, protože jim tam nikdo nepřivezl peruánskou Lambdu nebo brazilskou P1, takže jejich počty mrtvých jsou malé. Ale Peru je 1. na světě, 6000/mil.obyv. Dosah těch variant je omezený, ani Delta není na celém světě. Je to útok na křesťanský svět, i na Rusko a jižní Afriku, ta je také křesťanská. Z islámských zemí má nejvíc obětí šiítský Írán, který už měl také 5 vln jako my, ale tam je mnoho poutních míst, džihádisté ovšem to vidí jinak. Je to džihád mečem.
    https://dudr.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=780070

    • 22. 12. 2021 (21:34)
     Trvalý odkaz

     no jasně, že tam smrtící varianta buď vznikla nebo byla dovezena. Třetí možnost totiž neexistuje. 😀
     Ale to platí pro všechny země světa.

 • 15. 12. 2021 (17:36)
  Trvalý odkaz

  S ceteris paribus se pere každý, kdo kolem něj jen prošel a z nich, kdo tvrdí, že to není problém, stává se on sám problémem.

  Že je to v hajzlu jsem pochopil letos na jaře a od té doby jen z bezpečné vzdálenosti pozoruji tu ZOO. Všechno ostatní je irelevantní.

Komentáře nejsou povoleny.