O třech vrstvách opozičního myšlení

Jak je možné, že se drtivě převládající lidová nespokojenost nepromítá do volebních preferencí? Jak je možné, že miliony lidí zděšených a rozhněvaných jednáním vládní oligarchie, jsou připraveny znovu volit stejné strany?

Někdy se setkávám s pokusem o vysvětlení, založeném na tom, že ti lidé jsou prostě hloupí, mají vymyté mozky apod. Jenže mentálním selháním lze vysvětlit jednání jednotlivců. Pokud se zdánlivě iracionálně chovají statisíce nebo miliony lidí, znamená to, že je v chodu nějaký mechanismus, kterému nerozumíme.

…mentálním selháním lze vysvětlit jednání jednotlivců. Pokud se zdánlivě iracionálně chovají statisíce nebo miliony lidí, znamená to, že je v chodu nějaký mechanismus, kterému nerozumíme.

Pokusím se v dnešní poznámce k takovému vysvětlení přispět. Bez nároku podat vysvětlení úplné. Prostě ukážu jeden z faktorů, který hraje významnou roli.

Opozice totiž sestává ze tří skupin, které jsou mentálně odlišné natolik, že je pro ně velmi těžké až nemožné spolupracovat jinak než na úrovni jednotlivých dočasných projektů. Viktor Orbán a Giorgia Meloni mohou společně hlasovat v nějakém evropském sporu, ale těžko si představit, že by spolupracovali ve stejné vládě nebo dokonce ve stejné straně.

První vrstvou opozice jsou ti, kdo odmítají některé konkrétní kroky prosazované vládnoucí oligarchií (volná migrace z muslimských zemí, povinná elektromobilita, transgender na základních školách apod.), zároveň jsou ale věrnými příznivci současného politicko-ekonomického uspořádání. Budu je nazývat LOAJÁLNÍ OPOZICÍ. Občas požadují i personální změny, ale jen toho typu, že by byl premiér Fiala nahrazen třeba ministrem Blažkem nebo hejtmanem Kubou. Celkově jsou podle nich věci nastaveny správně, jen je třeba odmítnout některé konkrétní politiky. Takové lidi najdeme v ODS, v KDU-ČSL nebo třeba v ANO. Mluví za ně média jako Echo24. Na evropské úrovni je takovou političkou italská premiérka Meloni.

Pak je tu OPOZICE PROTISYSTÉMOVÁ. To jsou lidé, kteří se domnívají, že zmíněné šílené politiky (volná migrace, green deal atd.) jsou nutným důsledkem současného politicko-ekonomického uspořádání a že je tudíž důležité cílit na celkovou transformaci společnosti a na zlomení současných struktur moci. S tím souvisí i požadavky na poměrně radikální ekonomické reformy s cílem zkrotit banky a nadnárodní korporace. Je pro ně nepřijatelné i současná liberální podoba školství, médií, justice apod.

Nejvýraznějším představitelem tohoto směru je Viktor Orbán. V roce 2016 jím byl Donald Trump (než se nechal ochočit a smířil se kritikou jednotlivých osobností a kauz). V českém prostředí je najdete v ANO (kde se zdá, že jich přibývá), v KSČM a částečně v SPD. Nemají žádné médium, nicméně jejich pohled se občas prosazuje v Časopise Argument, případně na X.TV.

Kontakty obou opozičních skupin jsou velmi obtížné. Loajální opozice pokládá protisystémovou za extrémisty a zrádce atlantických struktur. Protisystémová opozice zase pokládá tu loajální za povrchní až falešnou, se kterou nemá cenu ztrácet čas.

Vše je ještě komplikovanější tím, že uvnitř protisystémové opozice najdeme naprosto rozdílné představy, jak by měla vypadat ta žádoucí systémová změna. Na jedné straně orbánovský model národní smíšené ekonomiky, na druhé straně by tím řešením mělo být, že stát zcela vyklidí pozice a předá veškerou moc nadnárodním korporacím (jak slyšíme od Svobodných nebo z okruhu Institutu Václava Klause).

I když alternativa občas taky mluví o vědě (a najdeme mezi nimi i pár vědců), jejich porozumění tomu výrazu je naprosto odlišné od toho, jak se používal v posledních dvou staletích

A pak je tu ještě třetí vlna opozice, v českém prostředí označována jako „alternativa“. Ta vychází z přesvědčení, že nestačí odmítnout jednotlivé ničivé projekty a že ani změna ekonomicko-politického modelu nestačí. Problémem je podle nich celá moderní civilizace, včetně vědy, racionality, matematiky a statistiky, víry v pokrok, ideálu rovnosti, zvyšování životní úrovně atd.

Nejvýraznější spor mezi alternativou a jinými vrstvami opozice se vedl o očkování. Nicméně nejde o pár injekcí. V pozadí je spor o význam celé moderní medicíny, potažmo celé moderní vědy. Je to něco jednoznačně pozitivního nebo jen prodejní nástroj farmaceutických korporací? V posledních měsících vyniká výrazněji spor o roli Izraele, respektive Židů. Pokud totiž věřím, že celá moderní civilizace je zvrácená a nebezpečná, pak představují Židé horší problém než džihád.

I když alternativa občas taky mluví o vědě (a najdeme mezi nimi i pár vědců), jejich porozumění tomu výrazu je naprosto odlišné od toho, jak se používal v posledních dvou staletích. Podle alternativy je věda jeden obrovský podvod, jehož jediným smyslem je ovládání lidí. Mělo by ji nahradit „probuzené vědomí“ nebo něco na ten způsob.

Z toho všeho vychází logický spor mezi antisystémovou opozicí a alternativou. Antisystémová opozice považuje alternativce za docela obyčejné blázny, alternativci pokládají antisystémovou opozici za zbytečnou, případně zrádnou.

V tuto chvíli je v západním světě jen málo významných politiků hlásících se k alternativě. Vycházející hvězdou by snad mohl být americký prezidentský kandidát Robert F. Kennedy.  V českém prostředí najdeme alternativce mezi příznivci SPD. Převažují mezi příznivci PRO a v přibližně desítce pidistran. Zato mají obrovské mediální zastoupení v celé plejádě alternativních projektů s celkem statisíci čtenářů a posluchačů.

A stejný problém. Těm v prvních dvou vlnách se ti lidé jeví jako nebezpeční blázni, kteří nevědí o čem mluví. V očích těch třetích jsou ty předchozí vlny v lepším případě zbytečné a povrchní, jenže možná taky zrádné.

Souvisí to s mainstreamovou tendencí zobrazovat opozici jako mnohem radikálnější, než je ve skutečnosti. Andreje Babiše jako protisystémového a protisystémové osobnosti jako alternativní.

Aby to nebylo příliš jednoduché, zdá se, že vznikla určitá symbióza mezi vládnoucí oligarchií a tou nejradikálnější částí alternativy. Alternativa je sice neustále urážena, ale velká média o ní mluví (zatímco o antisystémové opozici se mlčí). Vlastně je významnou součástí vládní propagandy. Tohle chcete, aby vám vládlo? Tak to raději Fiala, Černochová a Lipavský.

Souvisí to s mainstreamovou tendencí zobrazovat opozici jako mnohem radikálnější, než je ve skutečnosti. Andreje Babiše jako protisystémového a protisystémové osobnosti jako alternativní.

Co z toho vyplývá? Že rozdrobení opozice není otázkou ambicí pár osobností. Tak tomu může být při hádkách uvnitř jedné strany. Ale že se nedaří spojit miliony lidí odmítající politiku Fialovy vlády, to je dáno spíše tím, že mezi různými skupinami jsou principiální rozdíly. I v takových případech je možné stavět aliance, ale vyžaduje to obrovský státnický um. Ten zatím chybí.

 

14 komentářů: „O třech vrstvách opozičního myšlení

 • 30. 11. 2023 (1:24)
  Trvalý odkaz

  Trefný,
  Vy asi nejste Bur,ale jen plem,plem zdemolovaný volič, ohlupeny GŘ televize !
  No přiznejte se.
  Kdyz tady chcete dělat toho advokáta panu Hamplovvi v době ,kdy se čeká na jeho odpověď , (která na sebe dává čekat), tak za něho aspoň MLUVTE a tak mi pomalu přijde, že se místo toho zajímáte spíše o pohlaví a sex hledáte pro sebe ženu ,než návrh možnosti nápravy stále více zubožovane republiky,, které nam VOLICUM vrstva intelektuálu stále dluží a tak se aspoň vyjadrete sám co vlastně chcete, jako volič,když si nynější režim,možná zrovna vámi zvolený , koleduje o doslova doposud nevídanou změnu.
  Tak co dovedete to ,nebo tu budete jen pracovat jako vyzvédač pátrajici kdoví proč a nic potřebného z vás nevypadne v situaci, kdy je vidět,že kapitalismus bez přivlastkú bude brzy nahrazen doslova novým ještě horším systémem feudálního moderniho otroctvi a vy to zda se schvalujete nebo co nebo jak?!🤩🥒

  • 30. 11. 2023 (20:07)
   Trvalý odkaz

   Přátelé moji milí.
   ANNO z KSH , ať už jste tedy kdokoliv.
   Rozhodl jsem se naposledy reagovat a budu se snažit tentokrát co nejslušněji . Přiznám se Vám , že se diskuzí pod články až na naprosté výjimky nezúčastňuji.
   Důvodem je fakt , že diskuzí se zúčastňují právě lidi jako jste Vy . Vysvětlete mi , já už tedy reagovat nebudu , proč vlastně jste reagoval , nebo reagovala na článek sociologa Petra Hampla. Člověka , který veřejně , na rozdíl od Vás nosí svoji kůži na trh a neskrývá se podle jako Vy za nějaký nicneříkající anonym. Co vlastně skrýváte? O co se snažíte?
   a.) Buďto si pana Hampla vážíte například jako já osobně a pak nechápu ten agresivní koment
   b.) Nebo jste prachobyčejný typ provokatéra , který plní svými bezduchými žvásty diskuze na Novinkách a podobně.
   Uvědomujete si vůbec , že napadáte člověka , který leta letoucí stojí v čele odboje proti všudyobklopujícímu zlu ? A to i za cenu , že ho napadají anonymní individua , jako jste Vy .
   A jestli se ptáte , zda budu dělat takovému člověku jako je Petr Hampl “advokáta” , pak Vám odpovím , že pro jeho morální kredit vždy a velmi rád.
   Petr Hampl Vám trpělivě dvakrát odpověděl na Váš dotaz. To , že jste jeho odpověď nepochopil , nebo nepochopila , je Váš problém a nikoliv jeho. Sociolog Hampl učí prosté lidi jako jsem já myslet. Myslet sebekriticky , což valná většina lidí dnes bohužel nedokáže.
   Radím Vám ,čtěte jeho články a učte se myslet , evidentně to nedovedete.
   Právě lidi jako jste Vy tříští naprosto zbytečně ve své vlastní hlouposti vlasteneckou scénu , ke které se hlásím hrdě i já sám a svými články se snažím burcovat lidi kolem sebe z letargie. Nutno řict , že se mi to zatím nedaří.
   Mohl bych pokračovat dlouho a dlouho , tak jenom na vysvětlenou.
   Na nikoho se nepovyšuji , ale před nikým tak agresivním jako Vy neustoupím. Búr se píše s malým “b” a je to podle Petra Čorneje staročeský výraz pro vesničana , nebo tedy venkovana , používali ho s oblíbou Pražáci již v 15. století a znamená to totéž co buran , nebo také soused.
   Závěrem Vám přeji vše dobré a učte se , čtěte články Petra Hampla více přemýšlejte , než zase něco hloupého napíšete.
   Robert Trefný – venkovský búr

   • 2. 12. 2023 (19:45)
    Trvalý odkaz

    Pane Roberte, já bych tomu individuu – Anně z KSH – navíc vzkázala, aby se pořádně naučilo česky, když chce někam veřejně psát. Připomínám mu, že čeština mj. má (dosud) 5 pádů a podmiňovací způsoby se píší jinak…

 • 27. 11. 2023 (17:58)
  Trvalý odkaz

  Přátelé moji milí.
  Zdravím Petře. Myslím si osobně , že diskutovat s někým , kdo vystupuje pod jakýmsi psojdonýmem ANNA z KSH ??? , je jednoduše ztráta času. Například Marie Kovalová se podepíše bez jakéhokoliv problému a nemá zapotřebí své jméno nijak skrývat. Ale co má znamenat “ANNA z KSH ” a její , nebo podle mého soudu spíše jeho velmi složité myšlenkové proudy, to zcela upřímně netuším.
  Když chci pane Anno z KSH s někým tak velkým , jako je Petr Hampl diskutovat , tak se především slušně představím svým pravým jménem a až poté mohu použít svoje vulgo.
  Tak asi tak.
  Robert Trefný , venkovský búr.

  • 30. 11. 2023 (17:14)
   Trvalý odkaz

   Nezdá se vám pane Trefný,že je záhadou proč nechává pan Hampl

   ,když by se měl těšit ,že je mezi voliči zájem o jeho članky a vola se tady po kontaktu o nich ve formě komentu ,dochází zcela jakoby záměrně k zacházeni celych članku za obzor ,očividně jakoby úmyslně,aby z nějakých duvodu nesmělo dojít k odpovědi či diskusi?
   Rovněž samotné dotazy čekaji celé snad brzy týdny ,na tzv #schválení# a proč tomu tak vubec je,když máme tu svobodu slova a dotazy jsou očividně docela hezké ?

   • 30. 11. 2023 (18:49)
    Trvalý odkaz

    Paní Anno,
    děkuji za vyjádření názoru. Vzhledem k tomu, že Vaše příspěvky už nic nového nepřinášejí, nebudu jimi dále plnit diskuzi.
    Děkuji za pochopení
    Petr Hampl

 • 25. 11. 2023 (22:39)
  Trvalý odkaz

  Já jsem k tomuto článku napsala hned ten den krátký komentář – prosté konstatování (ještěže jsem si ho okopírovala):
  =prostě nemáme v České republice žádného Roberta Fica (ani Vladimíra Putina), proto je u nás ta opozice tak rozdrobená.=
  Pod textem článku se ale neobjevil, brala jsem to tedy, že se asi nelíbil…

  PS: Těm předchozím 2 komentářům nerozumím – nemají návaznost (viz datumy). Něco tam chybí, ne?

 • 23. 11. 2023 (21:44)
  Trvalý odkaz

  Pane Hampl,
  Napsala jsem vám tady dotaz. Vůbec jste na něj neodpověděl a ničím nereagoval.
  Teď se tady dostáváte do slepé uličky a popisujete
  J
  A
  K
  nikdy nic nepůjde a vaše doporučení nevypadají jako návrh řešení.Nebo si myslíte ,že ANO?

  Nechapu jak je možné ,že takovy velky filosof jako vy otázkám v komentu vůbec nerozumel.
  Vypada to tak,že snad ztrácíte kontakt s lidmi z řad lidových komentatoru a voličů a tady proto píšete jen chiméry a nic z toho🔔💥.
  Objevte se raději přímo mezi lidmi voliči a tam s nimi zahajte diskusi a byla by ostuda,kdyby jste neviděl co se mezi nimi děje opravdu a ve skutečnosti.

  • 25. 11. 2023 (20:46)
   Trvalý odkaz

   Milá Anno,

   neuvědomuji si, že bych od Vás nějaký dotaz dostal.

   Rozhodně ale nemyslím, že by byla cesta v tom, že snad budu v zastoupení nějaké politické strany agitovat mezi voliči. A co se týče “lidových komentátorů”, není to tak, že bych s nimi snad ztrácel kontakt. Nikdy jsem mezi ně nepatřil a nikdy jsem se podle nich neřídil.

   • 26. 11. 2023 (1:48)
    Trvalý odkaz

    Pane Hample,
    Tehdejší dotaz jste nechal tak dlouho bez odpovědi,až članek zašel za obzor.Kdyby jste měl opravdu zájem o to co se dnes děje ,věděl by jste ,že dopalení voliči chtějí stávkovat a současně vzniká formace SSSV,tj Sjednocena Síla Společnosti Voliču,kde jako volič jste i vy snad členem,copak se jim necítíte?
    Nepsal by jste o prý *opozičním myšlení* ,což vyvolává dojem že stojíte spíše za ASOCIALNIM režimem a žádnou jeho změnu nechcete.
    To by vás mělo snad zajímat a přeci mi nechcete odpovědět,že se donekonečna stanete ignorantem a v republice ,která jde ke dnu budete jen popisovat to co už každý vidí, že je v nepořadku a vy sám nedokážete dát pro záchranu ani stín řešení,ačkoli píšete kdesi
    *Jak z krize ven* bez konkrétního návrhu plánu jak a na co ten asocialni rezim změnit.

    • 26. 11. 2023 (20:29)
     Trvalý odkaz

     Tohle je nesmírně zajímavý příspěvek, protože ukazuje stejný myšlenkový vzorec, s jakým pracovali gaučoví válečníci. Požadovali, aby se předstíralo, že nesmyslná strategie přinese úspěch. Kdo zpochybňoval smysluplnost té strategie, byl prohlašován za ruského agenta, i když byl dokonale protiruský.

     To stejné zaznívá i z Vašeho příspěvku. Požadujete, abych horoval pro zjevně nesmyslnou akci, která posílí pozici vlády Petra Fialy. Tou nesmyslnou akcí není stávka, nýbrž zakládání dalších a dalších organizací, které chtějí sjednocovat společnost. Mimochodem, je tu už několik desítek takových aktivit, které sjednocují opozici, a ty aktivity si ostře konkurují.

     Můj názor je, že pokud chce opozice zvítězit, musí se naučit myslet naprosto jinak než vládnoucí oligarchie.

     • 26. 11. 2023 (22:38)
      Trvalý odkaz

      Pane Hample,
      Asi jste zase.tady jako obvykle ,věci neporozuměl.At chcete nebo ne budete muset opustit ty hodnoty ,které vás činí myšlením gaucovym válečníkem,kdy nám domorodcum tu kredencujete jen to co už dávno mnoho z nás ví a to ,že PRUNIKY stávajících politických subjektu se marně hledají bo neexistují a proto stávající tzv 💥zastupitele💥 nelze sjednotit a tak jejich zvolením hrozí jen další sračka!👣🥒
      Domnívám se ,že si uvědomite ,že se nemusí nic zakládat znovu neboť SSSV už existuje dávno a muže mít až 8 275 722 pěkně stále více a více nasmolených dusiček.
      Tak co cítíte se členem SSSV nebo ne.Přiznejte se človeče ,víte že vás domorodci už nemají tak rádi jak by jste si to predstavoval bo od vás očekávají návrh řešení jak z kříže ven a vy je obvinujete,že leží na gauči a hrozí že z této pozice nakonec něco vymyslí a pak uvidí ti prý jejich +zástupci + z fleku všechny svate🔔🙋🇨🇿!!?
      Rozuměl jste pacane?

    • 28. 11. 2023 (16:54)
     Trvalý odkaz

     Robert Trefný ,který si o sobě myslí ,že je venkovský bur to vede i tady dál do absurdity a neví o tom.
     Namísto k věci,útočí jako prý ten venkovský bur AD HOMINEM a to v době,kdy se už delší dobu tady čeka na mínění* vašeho klienta*, kterému tady chcete dělat advokáta ,nebo co to vlastně píšete?
     Měl by jste si uvědomit ,že v režimu který usiluje o novou diktaturu na př.pomoci CBDC jsou občané za názory zavírání do hladomorem a tahání po soudech .a není divu že je mocipáni budou brzy zabíjet možná zas upálením.
     Je to vaše osobní věc ,že souhlasíte s nynějším kapitalismem bez přivlastkú,nejhorším druhém kapitalismu z doby temna, implantovaným panem presidentem ODS a ten režim ,jak jistě víte , všechny domorodce v Česku okrádá o dvě třetiny příjmu a vy,který si říká venkovský bur jak se zdá nevíte JAK.Nejste vy ten vládní zločinec ,přiznejte se!🙋🔔🥒🤐
     Na vaše osobní útoky nemá cenu odpovídat ,polepšete se a napište něco k věci a budete pak dobrý *pacan*.

     • 29. 11. 2023 (16:31)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den ANNO z KSH.
      Zajímalo by mi , zda jste žena . nebo muž ? Typoval bych , že jsem se trefil ? Protože testosteron z Vás přímo stříká.
      Dost bych se divil , kdyby Petr Hampl tak jak ho leta znám , na Vaše překotné bláboly ještě vůbec odpovídal.
      Ostatně Vám odpověděl dvakrát , ale Vy jste to zřejmě vůbec podle Vaší odezvy nečetl?
      A když Vy takhle smýšlíte o mě , tedy že jsem jak vy říkáte ” vládní zločinec” , tak já se Vás na oplátku zeptám: ” Že Vy jste přesně ten typ , který věří c Chemtrails a že žádný covid není a že bakterie a viry neexistují .” Bingo?
      Robert Trefný – venkovský búr

Komentáře nejsou povoleny.