Maďarsko: Třetí dávka, povinné očkování zdravotníků, přemlouvání seniorů

V Maďarsku momentálně nic nesvědčí o tom, že by tu byl koronavirus. Po naočkování 5.5 milionu obyvatel vláda zrušila zbývající omezení a umožnila i lidem bez vakcinačních certifikátů navštěvovat interiéry. Roušky se již nosí jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Přípravy na deltu se zatím koncentrují hlavně kolem očkování.

V této souvislosti vláda nařídila povinnou vakcinaci zdravotníků, plánuje vakcinační dny pro školáky nad 12 let a neočkované seniory nad 65 let navštíví zdravotníci, aby je přesvědčili k očkování.

…vláda nařídila povinnou vakcinaci zdravotníků, plánuje vakcinační dny pro školáky nad 12 let

Ve věkové skupině 12 až 15 let je naočkováno asi 15 procent dětí, ve věku 16 až 18 let pak 46 procent. Je očkováno 82 procent lidí nad 60 let a 85 procent nad 65 let. Zbývající neočkované nad 65 let navštíví v domácnostech jejich praktičtí lékaři, medici či dobrovolníci a pokusí se je přesvědčit k očkování. Mohou je také očkovat přímo v domácnosti. Pro děti nad 12 let budou na začátku školního roku uspořádány dva vakcinační dny ve školách, očkovat se bude se souhlasem rodiče.

Třetí dávku vakcíny bude možné aplikovat od začátku srpna, a to lidem, od jejichž druhé dávky uplynuly nejméně 4 měsíce.

Rektor Semmelweissovy univerzity Béla Merkely řekl, že by třetí dávku doporučil hlavně lidem s oslabenou imunitou, typově například onkologickým pacientům. Nedoporučoval by ji těhotným ženám, a to kvůli nedostatku dat. O podané vakcíně rozhodne lékař.

O očkování mluvil ve svém pravidelném pátečním rozhovoru v maďarském rozhlase také premiér Orbán. Jeho odpověď přinášíme celou, abyste si udělali představu, jak toto téma komunikuje veřejnosti:

Druhá věc, ze které musíme vycházet, je, že čtvrtá vlna v západní Evropě již začala, tudíž to nejsou žádné domněnky, ale je zcela zřejmé, že se jedná o čtvrtou vlnu epidemie. A pokud už začala v západní Evropě, tak protože nemůžeme neprodyšně uzavřít hranice, bude zavlečena i do Maďarska. Identifikovali jsme již 23 takových případů, tedy můžeme s jistotou říci, že delta varianta je zde mezi námi a Maďarsko bude součástí čtvrté vlny. Dobrou zprávou je, že vakcíny nás chrání před závažným průběhem nemoci. Někteří lidé jsou před onemocněním chráněni zcela a někteří lidé jsou chráněni tak, že budou mít jen mírný průběh viru, který by je jinak mohl zabít.

Dobrou zprávou je, že vakcíny nás chrání před závažným průběhem nemoci.

Nyní se samozřejmě všude začalo uvažovat o tom, jaké procento ochrany proti viru delta poskytují stávající vakcíny. Dnešní ranní monitoring jsem zahájil tím, že jsem se podíval na izraelské údaje, jsou na špici a byli na špici, pokud jde o proočkovanost. Neočkují čínskou a ruskou vakcínou, očkují pouze vakcínou Pfizer, a také se potýkají s problémem, jaké procento ochrany proti delta variantě poskytuje, a tamní odhady jsou 40 až 60 procent. Takže si myslím, že náš operační tým učinil správné rozhodnutí, když řekl, že od 1. srpna, – protože máme dostatek vakcín, protože jsme je včas obstarali a obstarali jsme je z různých zdrojů, pročež jich máme dostatek, – od 1. srpna může každý maďarský občan požádat o třetí očkování a po konzultaci s místním lékařem se rozhodne, jaký typ očkování dostane. To je první věc, kterou umožníme všem. Myslím, že jsme první v Evropě, kdo to udělal; hlavně proto, že ostatní nebyli schopni podat ani druhé dávky.

Druhá věc, kterou náš operační tým nařídil, je, že se musíme starými lidmi zabývat opět separátně. Ti jsou nyní nejvíce ohroženi a opět je třeba se nejprve postarat o naše rodiče a prarodiče.

Tam se chystáme najít oněch 15 procent starších lidí, kteří nebyli dosud očkováni. 85 procent lidí bylo očkováno, ale 15 procent – to je hodně, 15 lidí ze 100 – očkováno nebylo. Takže za nimi osobně zajdeme, promluvíme s nimi a pokusíme se je přesvědčit, aby si vakcínu vzali, pokud tak učiní, dáme jim ji, pokud ne, seznáme, že se rozhodli, že raději podstoupí nejvyšší riziko, dokonce riziko ztráty života, ale očkovat se prostě nenechají. Já bych jim to rozmluvil, ale jsme svobodná země, mohou se rozhodnout, jak uznají za vhodné.

Takže za nimi osobně zajdeme, promluvíme s nimi a pokusíme se je přesvědčit, aby si vakcínu vzali…

Třetí věcí je, že několik dní před nástupem do školy zahájíme plošnou očkovací kampaň pro děti starší 12 let, takže školní rok bude zahájen vakcinačním dnem nebo dvěma pro děti starší 12 let.

Náš operační tým se také rozhodl navázat partnerství s podniky, – dříve jsme to dělali jen s těmi velkými, nyní to děláme i se středními a malými podniky, – a bude možné být naočkován na pracovišti.

A nejkontroverznější otázkou, o které vláda nejvíce přemýšlela, bylo, zda zavést povinné očkování pro zdravotníky. I já jsem byl velmi zarputilý, a abych byl upřímný, nemám takové věci rád, ale pan ministr Kásler a zdravotní pracovníci předložili přesvědčivé argumenty, že jsme skutečně v situaci, kdy je morálně přijatelné zavést povinné očkování pro lidi pracující v zařízeních, která se starají o pacienty, přicházejí do styku s pacienty. A přesvědčilo mě i to, že existují očkování, která jsou pro zdravotníky stále povinná. Ti, kteří je nemají, nemohou v tomto odvětví pracovat a my jsme to nyní rozšířili i na koronavirus.“

Převzato z facebookové skupiny Co se děje v Maďarsku