Proč mě nikdo nemá rád? Češi mají raději Orbána než Sobotku.

Nedávný průzkum veřejného mínění ukázal, že si Češi cení víc maďarského premiéra než vlastního. „K čemu je vám politik, který pronese hezkou řeč a vy přitom víte, že neprosadí nic konkrétního?“ ptá se v rozhovoru pro Sputnik známý sociolog Petr Hampl.

Agentura SANEP zveřejnila průzkum veřejného mínění, ve kterém Češi hodnotili evropské politiky a jejich postoj k uprchlické krizi. Na prvním místě se umístil maďarský premiér Orbán, jako poslední skončila německá kancléřka Merkelová. O čem to vypovídá?

Vypovídá to tom, že Češi vidí situaci stejně jako všichni ostatní. Orbán se ve své zemi těší masové podpoře, postoj Merkelové je jednoznačně odmítán (mimo intelektuály z velkých měst).

Potvrzuje se tak, že rozdíl není mezi národy kosmopolitními a xenofobními, nýbrž mezi zeměmi demokratickými (jako např. Maďarsko) a zeměmi s diktátorským způsobem vládnutí (jako např. Německo nebo Švédsko).

První trojku zahraničních politiků tvoří Orbán, Fico a Cameron. Znamená to, že Češi fandí rázným lídrům?

Lidé dávají přednost rázným lídrům, když jejich země čelí problémům vyžadujícím ráznou odpověď. Pokud vaše země čelí invazi, k čemu je vám politik, který dokáže 20 minut chrlit fráze o tom, že jednoduchá řešení nefungují. A k čemu je vám politik, který pronese hezkou řeč a vy přitom víte, že neprosadí nic konkrétního.

Bělobrádek je jen Sobotka bez rovnátek, a Babiš v otázce imigrace nedokáže usměrnit ani své vlastní ministry, natož, aby vyřešil nějaký problém.

Mezi rázné lídry se ale nevešel premiér Sobotka. Jeho postoje k uprchlické krizi hodnotí záporně skoro 60 % Čechů. Zaslouží si takové hodnocení?

Nezaslouží. Zasloužil by si, aby jej záporně hodnotilo 100% respondentů. Je to úředníček, jehož jedinou ambicí je zalíbit se paní Merkelové a dostat za odměnu teplé místečko v Bruselu. Není to státník schopný řešit problémy a nemá ani ambici takovým být. Ale nedělejme si iluze o jiných vůdcích vládní koalice. Bělobrádek je jen Sobotka bez rovnátek, a Babiš v otázce imigrace nedokáže usměrnit ani své vlastní ministry, natož, aby vyřešil nějaký problém.

Výzkum ukazuje, že drtivá většina Čechů by si přála, aby vnější hranice schengenu byly chráněny proti ilegálním migrantů, aby každý stát EU měl právo odmítnout kvóty, nebo aby EU vytvořila společnou bezpečnostní složku k ochraně schengenu. Jsou tyto požadavky rozumné?

Jednoznačně ano. Kladu si jen otázku nad společnou bezpečnostní složkou. Myslím, že veřejnost podceňuje riziko, že by evropští papaláši mohli takovou složku využívat proti lidem v jednotlivých zemích. Lepší by bylo, aby hraniční země mohly požádat další státy o poskytnutí podpory, jak to ostatně funguje v případě Maďarska.

 

Rozhovor zveřejnil portál Sputník Česká republika