Vládní experti k ochraně hranic: Ještě horší, než si myslíte

Vládní experti k ochraně hranic: Ještě horší, než si myslíte

Účastnil jsem se dnes jednání poslanců s vládními experty (ministerstvo vnitra, obrany a financí). Bylo to šokující. Představitel ministerstva obrany se vysmívá ochraně vlastních hranic, jako prioritu vidí expediční sbory a tvrdí, že o naši bezpečnost se postará NATO a Evropská unie. Představitel ministerstva financí doplnil, že máme i jiné priority než obranu, např. čerpání peněz z evropských fondů. A další expert k tomu uvedl, že by bylo dobré mít přehled o tom, kdo překračuje naše hranice. Rozumíte, oni rezignovali na možnost určovat, kdo k nám vpadne. Stačilo by jim vést záznamy!

Zato mnohokrát zaznělo, že bude zapotřebí hodně miliard na nové pandury, kanóny s delším dostřelem a dražší tanky. A taky, že armáda nemůže bránit hranice, protože by jí nezbyly síly na účast v amerických expedičních sborech. „Je to nemyslitelné,“ řekl ten expert doslova. Takže si držte peněženky. Ale nečekejte, že za víc peněz dostanete víc bezpečnosti.

Armáda prý nemůže bránit hranice, protože by jí nezbyly síly na účast v amerických expedičních sborech. „Je to nemyslitelné,“ řekl doslova.

Vlastně jediný soudný příspěvek první části přednesl prezident asociace zbrojařů pan Hynek, který připomněl, že hranici mohou chránit i různé chytré mašinky. A potom promluvil Mirek Lidinský. Asi jediný ze všech zúčastněných na té hranici skutečně byl a skutečně zná situaci. „Nasazení armády je naprosto nezbytné,“ řekl. Upozornil, že na hlídání imigračních ubytoven byly vyčleněny stovky policistů, kteří pak chybí na hranicích a při běžné ochraně občanů. Policisté na hranicích jsou zoufale přetížení, navíc tam byli přesunuti i někteří policisté z vnitrozemí, kteří tam slouží bez rozumného zázemí (a navíc chybí ve svých městech).

Mirek Lidinský také rovnou předložil hotový návrh, jak to řešit: 3000 nových policistů, drony a optické kabely. Celé by to vyšlo na tři miliardy. Pro srovnání, péče o imigranty nás bude příští rok stát minimálně sedm miliard. Jasné, jednoduché, přehledné. Mirek Lidinský for ministr obrany! „Je tristní, že koncepční kroky musí navrhovat opozice,“ doplnil k tomu poslanec Martin Lang (Úsvit Národní koalice). Hampla napadají mnohem vulgárnější výrazy.

…pouhých desítka bojovníků Islámského státu nebo Al Kajdy, pokud by pronikla na naše území, by dokázala paralyzovat celý stát.

Další skvělý příspěvek přednesl generál ve výslužbě Šedivý. Upozornil v něm, že pouhých desítka bojovníků Islámského státu nebo Al Kajdy, pokud by pronikla na naše území, by dokázala paralyzovat celý stát. Současné ozbrojené složky na to nejsou připraveny, potřebujeme především velmi rychle vybudovat skutečně funkční a velké aktivní zálohy.

A nechyběla ani komická vložka. Poslanec Zdeněk Soukup za ANO: Hlavní problém je v tom, že se migrantům brání ve vstupu. Mohlo by se stát, že se naštvou a stanou se z nich teroristi.