Poučení z dějin ODS i z arogance sociálních demokratů a dobrá zpráva ze Saudské Arábie

Hamplovo TEMPO – 14. díl

O výročí založení Občanské demokratické strany jsem poskytl rozhovor, takže jen stručně. Založení ODS v roce 1991 byla naprosto zásadním okamžikem. Ať už si o způsobu provedení privatizaci myslíme cokoliv, je nesporné, že ódéeska zastavila řádění té party kolem Václava Havla, Petra Uhla, Anny Šabatové a jejich vypečených přátel. Celé to party, ze které později vzešla tzv. pražská kavárna a která se dnes snaží zničit všechno české.

Pak se stalo to, co se dříve či později stane každé politické straně. Roste administrativní aparát, byrokracie převezme kontrolu a po čase zjistíte, že už nerozhodují státníci. A že už vůbec, ale vůbec nerozhodují členové, což byli v případě ODS drobní podnikatelé a odborní zaměstnanci. Stranu najednou řídí byrokratický aparát – kariérní úředníci – úplně stejní, jaké najdete v sociální demokracii, u lidovců nebo třeba na ministerstvech. Chodili na stejné školy, používají stejný žargon a všichni dohromady se utvrzují ve stejném pohrdání řadovými pracujícími. A po čase také zjistíte, že se takoví byrokraté dokážou velmi dobře dohodnout s nejrůznějšími ekonomickými mafiemi.

Dříve či později se to stane každému. ODS už upadla do bezvýznamnosti, ČSSD se do ní propadá a další budou následovat. Problém není v ODS, problém je v samotné koncepci politické strany.

Stranu najednou řídí byrokratický aparát – kariérní úředníci – úplně stejní, jaké najdete v sociální demokracii, u lidovců nebo třeba na ministerstvech.

Ministr Babiš zahájil své epochální tažení proti nepoctivcům tím, že mnohamilionovou zakázku na elektronickou evidenci tržeb zadal kámošům bez výběrového řízení. Ale ještě větší sviňárnu ukázala minulý týden sociální demokracie. Předvedla celému národu v přímém přenosu, že když držíte ministerstvo vnitra a můžete vydávat rozkazy policejnímu prezidentovi, můžete kašlat na zákony i soudní rozsudky. Česká strana sociálně demokratická má zaplatit 300 milionů, rozsudek už je pravomocný, jinému by byly obstaveny účty, ale ČSSD je stále v pohodě a platit nehodlá.

Ministr spravedlnosti z koaličního hnutí Ano „nemá pocit, že by to bylo nerespektování soudu.“ Slyšíte správně, nemá pocit. To v téhle zemi stačí.

Ve stejnou dobu exekutoři zabavují majetky tisícům lidí, kteří zůstali dlužit pár korun. Sociální dopady nikdo neřeší. Jenže ty tisíce lidí nemají mezi podřízenými policejního prezidenta, víme.  

Komunisté i nacisté se snažili aspoň vyvolat dojem, že dodržují zákony. Sobotka, Babiš a jejich kumpáni si už s tím tu práci nedávají. Žádná demokracie, žádná vláda zákona – jen despocie a násilí. To je česká republika roku 2016. 

Což pochopitelně vyvolává obavu, že se taková vláda neskloní ani před volbami. Že se je pokusí zfalšovat nebo jinak protizákonně ovlivnit. To ukážou následující měsíce a roky. Možné je všechno.

Což pochopitelně vyvolává obavu, že se taková vláda neskloní ani před volbami. Že se je pokusí zfalšovat nebo jinak protizákonně ovlivnit.

A na závěr dobrá zpráva. Saudská Arábie si po mnoha letech musí půjčovat peníze. Z dřívějších ropných boháčů se stávají dlužníci. To mimo jiné znamená, že nebudou schopni vydávat na úplatky evropským a americkým politikům a intelektuálům tolik, co dřív.

Stejné problémy má i Rusko, ale doufám, že pro Rusko to bude zdravé. Putin bude konečně donucen udělat nějakou reformu podobnou té, jakou kdysi provedl Pinochet v Chille a jaká udělala z Chile nejbohatší zemi latinské Ameriky. Pro Putina by to znamenalo vykašlat se na velké státní podniky a otevřít stavidla drobnému podnikání. Nechá lidi podnikat a bohatnout, přestane je buzerovat, zarazí nejhorší případy korupce ve státní správě a to bude stačit. Rusko rozkvete.

Saudové takovou možnost nemají, protože nemají srovnatelně kvalitní obyvatelstvo. Až jim dojdou ropné peníze, vrátí se do středověku i ekonomicky. Pokud do té doby neovládnou Evropu.

Nejnebezpečnějším a nejagresivnějším režimem celého světa je tak jednoznačně náš odvěký nepřítel – Turecko.

Až Saudům dojdou ropné peníze, vrátí se do středověku i ekonomicky. Pokud do té doby neovládnou Evropu.