Třináctá večerní úvaha: Versailles v Letňanech

O šokujícím plánu Andreje Babiše vystavět úřednickou čtvrť v Praze – Letňanech se už začalo psát, a ještě se asi napíše dost. Většina kritiky si všímá toho, že ministerstvo financí provede operace za nějakých 20 miliard, vesměs bez výběrových řízení. Ale má to jeden ještě mnohem zajímavější aspekt.

Na okraji Prahy má vyrůst uzavřený komplex, kde budou pracovat tisíce státních úředníků. V první fázi něco přes 10 000. Když k tomu připočítáme obslužný personál, dostáváme se k městu o velikosti Berouna, které dále poroste. Budou tam mít své kanceláře, parkoviště, parky, restaurace, kadeřnictví, sportoviště, jesle, školky, a časem nejspíš i základní a střední školy. Zkrátka uzavřený prostor izolovaný od okolního světa, podobný tomu, jaký mají úředníci v Bruselu.

Nemusíme pochybovat o tom, že dostatek pozornosti bude věnován bezpečnosti. S jistotou můžeme čekat zdvojené zdi kolem dokola, kamery, drony, důkladné prohlídky u vjezdu, stráže se samopaly atd. Lidé pracující v tomhle komplexu budou většinou bydlet v uzavřených čtvrtích, jaké už kolem Prahy postupně začínají vznikat.  Pokud budou mít kontakt s někým zvenčí, bude to nějaký kapitán korporace nebo úředník z Berlína či Bruselu. Samozřejmě, že za zeď budou smět i zástupci veřejnosti – třeba představitelé spolku Evropské hodnoty nebo předseda sdružení Vítáme uprchlíky. Ti nejloajálnější tam budou mít své kanceláře.

Zplodí úředničátko, budou ho živit vegansky a od malička vést k nenávisti ke špinavým zaostalým lidem za zdí…

Ono by to k tomu směřovalo stejně. Tendence „elit“ žít jinak než obyčejní lidé, a izolovat se od nich tu byla i tak. Ale výstavba obrovského komplexu to vše dramaticky urychlí.

Takže typická romance blízké budoucnosti bude vypadat tak, že úředník s definitivou se seznámí s úřednicí s definitivou. Seznámí se pochopitelně v tom uzavřeném komplexu, budou spolu chodit do tamního parku, nakonec se vezmou a získají chráněné bydlení ve speciální čtvrti. Zplodí úředničátko, budou ho živit vegansky a od malička vést k nenávisti ke špinavým zaostalým lidem za zdí, co ještě používají národní jazyky, v tomto případě češtinu. Úředničátko bude chodit do jeslí, školky a školy uvnitř zmíněného komplexu, poté do tamní střední školy, a pak odjede studovat do zahraničí. Na česky mluvící lidi žijící v okolí Prahy se bude jezdit dívat jako na safari. 

Osobně si nemyslím, že by to bylo ze strany Andreje Babiše úmyslné. Prostě si chce nakrást a nic dalšího neřeší. Přesto platí, že pokud se onen zatím první obrovský uzavřený úřednický komplex opravdu podaří vybudovat, urychlí to izolaci „elity“ od zbytku společnosti, už dnes nebezpečně velkou.