Projev na shromáždění před velvyslanectvím osmanského sultanátu

Dámy a pánové,

za tři roky tomu bude 600 let, co byl v Praze sepsán manifest, ve kterém obyvatelé českých zemí požadují mimo jiné svobodu projevu. Pro naše předky to bylo tak důležité, že kvůli tomu bojovali bitvy a umírali. A dosud k nám z českých dějin zaznívá ono zvolání „až do hrdel a statků“, kterým naši předkové vyjadřovali: Neskloníme se a nepodrobíme se. Nevzdáme se práva svobodně mluvit ve své vlastní zemi. Nepodrobíme se, i kdyby to mělo znamenat ztrátu majetku nebo smrt na popravišti.

Teprve svobodná diskuze činí ze světa místo, kde se dá slušně žít. Bez svobodné diskuze by nevznikla evropská věda a nikdy bychom nezískali technologie, které nás zbavily trvalé hrozby smrti hladem a morových epidemií. Bez možnosti svobodně zkoumat a diskutovat bychom dnes byli společností s masovou dětskou úmrtností a naději dožití 40 let, v neustálém strachu, dřině a bídě. Konec konců, i za vojenskou sílu potřebnou k tomu, abychom to všechno ubránili, vděčíme staletím svobodného bádání a podnikání.

A teď jsme vybízeni, abychom to všechno zahodili. Vybízí nás k tomu velvyslanec země, které dala světu turecké hospodářství a turecké záchody. Ale já připomenu, že i Turci mají velké dějinné období – od konce 20. let do roku 2003. Byla to doba, kdy jejich vůdcové měli odvahu postupně odstraňovat tu zvrácenou ideologii, která Turecko po staletí zužovala. A z Turecka se stala krásná, prosperující a celkem svobodná země. Kéž by se k tomu ještě vrátilo.

Turecký velvyslanec možná nevidí český národ,protože se setkává jen s příslušníky té zbabělé party, která je momentálně u moci.

Ale já otevřu zajímavější otázku. Jak je vůbec možné, že si pan velvyslanec mohl myslet, že si naše svobody necháme vzít. Jak ho to vůbec mohlo napadnout?

Možná proto, že nevidí národ, ale že se setkává jen s příslušníky té zbabělé party, která je momentálně u moci. Opravdu je to tak, že místo premiéra dnes máme místodržícího, kterého tahle země vůbec nezajímá a který si jezdí pro pokyny do Berlína a do Bruselu. A jeho kumpáni ve vládě, úřadech a neziskovkách nejsou o nic lepší.

Kdyby pan velvyslanec studoval české dějiny věděl by, že takové kolaboranty jsme už zažili. A věděl by také, že jejich vláda byla pokaždé jen dočasné a že pokaždé skončili špatně. Já neřeknu jak špatně – ne proto, že bych se bál ministrů Chovance a Pelikána, ale proto, že nechci přidělávat práci řadovým policistům. Raději počkám, až to řekne pan prezident Zeman.

Místo premiéra dnes máme místodržícího, kterého tahle země vůbec nezajímá a který si jezdí pro pokyny do Berlína a do Bruselu.

Jenže tohle není jen země patolízalů Bruselu, represivní byrokracie a parazitů z politických neziskovek. Je to především země milionů lidí, kteří netouží po konfliktech. Ale jestli jim sáhnete na jejich rodiny a na jejich způsob života, uvidíte, že jsou schopní se postavit na odpor.

Pane velvyslanče, chceme mít s vaší zemí slušné vztahy. Chceme s vámi obchodovat. A až se rozhodnete zlikvidovat tu mršinu, která otravuje vaše životy, můžete počítat s naší pomocí.

Ale do toho, co můžeme nebo nemůžeme říkat ve své vlastní zemi, do toho vám nic není.

Prosloveno na veřejném shromáždění na podporu advokátky Kláry Samkové 7. června 2016