Hřibův folklór, vraždící čepičky a konfuciánský teror
Před pár dny proběhl v Praze kongres Ujgurů. To jsou takoví divní lidé trochu mongolského vzhledu v roztomilých folklorních čepičkách. Číňani jim asi závidí, tak jim ten folklór berou a z nepochopitelných důvodů jim šíleně ubližují. Pražský kongres se odehrál, jak jinak, pod patronací primátora Hřiba a za účasti senátora Fischera.
Je dobré připomenout, co ti hodní strejdové v čepičkách říkají, a co se nevešlo na stránky českých médií. Třeba Abdul Hak, šéf ujgurského hnutí za nezávislost, svým krajanům poradil tohle: „Pokud nerozpoutáte džihád, nikdy se nezbavíte útlaku nevěřících, kteří vás chtějí zbavit vašeho náboženství a zotročit vás. Nedosáhnete tak blaženosti v Aláhově ráji.“ A Abdulah Mansur zue stejného hnutí: „Dobydeme svou zemi a vyčistíme ji od nevěřících. Potom se zmocníme dalších zemí a všude rozšíříme islám.“ Prostě taková místní obdoba „Ty jsi, Kačenko, bílá růža. Tobě nebylo třeba muža.“
„Dobydeme svou zemi a vyčistíme ji od nevěřících. Potom se zmocníme dalších zemí a všude rozšíříme islám.“
A ujgurské folklórní zvyklosti tomu odpovídají.
- V únoru 1992 provedli bombové útoky na autobusy. Tři mrtví, 23 zraněných.
- V únoru 1997 další bombové útoky na autobusy. Devět mrtvých, 68 zraněných.
- Na jaře 1998 šest různých bombových útoků na kanceláře a administrativní centra. Počet obětí neuveden.
- V srpnu 2008 v Číně vraždil nákladní automobil, jak to známe z Evropy. Za jeho volantem seděl shodou okolností Ujgur. Poté vhodil do panikařícího davu několik granátů. 16 mrtvých.
- O dva dny později vjela skupina Ujgurů se dvěma taxíky plnými výbušnin do vládní budovy. Dva mrtví policisté a jeden civilní vrátný.
- O další dva dny později útok nožem. Tři mrtví. V srpnu 2010 vjelo auto naplněné výbušninami do skupiny policistů. Pět mrtvých. Ve vraždícím automobilu – jaká náhoda! – seděli opět Ujgurové.
- V únoru 2011 zaútočila skupina Ujgurů na policejní stanici. 18 obětí.
- V červenci téhož roku dva Ujgurové ukradli náklaďák a vjeli do davu. Oběti pak dobíjeli noži. Šest mrtvých.
- Hned další den podřízli jiní Ujgurové majitele restaurace, číšníka a čtyři hosty.
- V červenci 2012 se pokusili unést letadlo. Neúspěšně.
- Duben 2014, útok nožem. Tři mrtví, 79 zraněných.
- Květen 2014. Dvě vraždící SUV vjely do davu nakupujících na tržišti. 39 mrtvých, 90 zraněných. Neuhodnete, jací strejdové v čepičkách seděli v těch autech.
- Listopad téhož roku. Sebevražedný bombový útok, 14 mrtvých.
- Březen 2015, mačetový útok na nádraží. Žádný mrtvý, 17 zraněných.
- Září 2015, útok na důlní zařízení. Zabito 46 horníků a čtyři strážci.
Tak schválně, kdo by chtěl žít v zemi, jejíž vláda reaguje na terorismus jako čínská vláda?
Zkrátka, roztomilé folklórní zvyklosti, jaké dokážou evropští multikulturalisté ocenit. Čínský zaostalý represivní komunisticko-konfuciánský režim ovšem nemá žádné pochopení. Vláda zahájila program deradikalizace, zakázala dlouhé saláfistické vousy, zakázala islámské šátky, zavedla striktní kontrolu nad mešitami, zakázala některá muslimská jména a zakázala aplikovat řadu prvků šarije i v osobních životech. Kdo si nedá říct jednou, toho policisté třeba doprovodí k holiči a dohlédnou na řádné ostříhání. Kdo dělá problémy dlouhodobě, ten stráví pár let v převýchovném táboře.
Tak schválně, kdo by chtěl žít v zemi, jejíž vláda reaguje na terorismus jako čínská vláda? Ale nebojte, nově nastupující vláda bude mít pro folklór tohoto typu dostatečné pochopení.
Abdul Haq byl šéfem Turkistánská islámské strany, což je islámská extrémistická organizace napojená na Al-Káidu. A Abdulah Mansur byl jeden z jeho nástupců. A i když se to pan Hampl snaží čtenáři podsunout, dost pochybuji, že zrovna ti dva byli na té pražské akci. Tak proč je do toho tahá?
No, protože pár citací extremistů a seznam několika teroristických útoků používá k tomu, aby Ujgury vykreslil jako vrahy a teroristy. A tedy, že masová represe ze strany Číny je zcela zasloužená. Jsou prostě národem teroristů, takže moudrá čínská vláda je srovná a kdo bude dělat problémy, toho pošle do převýchovných táborů.
„Tak schválně, kdo by chtěl žít v zemi, jejíž vláda reaguje na terorismus jako čínská vláda?“ Já tedy ne. Obzvláště ne, když bych byl Ujgur.
Je docela úsměvné, že člověk, kterého by progresivní špičky EU označily jako radikála, nacionalistu a separatistu, je tak nadšený z čínských převýchovných táborů pro lidi, které by tamější vláda označila asi dost podobně. Ještě že žije v EU a ne v Číně.
Pan anonym (jak také jinak) se snaží vytvořit představu, že v Ujgurové v Praze představují nějakou jinou partu než vraždící saláfisté. Pak nám ale dluží odpověď na několik otázek:
– existuje snad vedle radikálně muslimských ujgurských skupin nějaká sekulární?
– pokud by snad taková skupina vznikla, proč by měla problém s čínskou vládou? Vždyť tamní represe jsou namířeny výhradně proti muslimským extrémistům.
– jak by si to ti lidé zařídili, aby se – jakožto “odpadlíci” – sami nestali terčem islamistické většiny?
– proč by se scházeli v Praze, kde jsou méně bezpeční než v Číně?
Na ty odpovědi se těším. Do doby, než je dostaneme, ale musíme pana anonyma pokládat za jednoho z těch zaslepených šílenců, co vede dlouhé projevy o tom, že “většina muslimů je umírněných” a mezitím v tichosti dováží zfanatizované bojovnice Islámského státu.
Vy obhajujte převýchovné tábory a masovou represi, takže byste svá tvrzení měl lépe doložit.
Pokud lidé v té Praze byli stejní jako ti dva radikálové, tak odcitujte je nebo dejte seznam jejich teroristických útoků. K tomu, co jsou zač, co chtějí nebo co tam dělali, jste nenapsal ani slovo. Kritizujete tu konferenci přes názory lidí, kteří tam nebyli. A přes stejné lidi obhajujete masovou represi vůči Ujgurům.
To, že ta represe je zaměřena čistě proti muslimským radikálům, říká kdo? Čínská komunistická strana známá svou pravdomluvností, která např. z počátku zcela popírala existenci těch táborů, o kterých píšete. A pokud o Ujgurech mluvíte jako o islamistech, tak tábory určené pro muslimské extrémisty, jsou tedy tábory pro každého.
Když jsem četl nějaké čínské články k tématu, tak oni tam o nich nikdy nemluvili jako o islámských radikálech, ale jako o separatistech. Není toto hlavní problém? Vidíme to na Hongkongu atd., že Čína nepřipustí separatismus a všechny takové tendence potlačuje. Naopak Ujguři nejsou jediní muslimové v Číně, ale o jiných, kteří by byli vystaveni takové represi, neslyšíte.
Na islám mám podobný názor jako Vy. Přesto považuji ten článek za manipulaci, tak jak je napsán. Možná si jen snáze dokáži představit, jak snadno by se dala Vaše argumentace otočit. O deradikalizaci a převýchovných táborech jsem např. slyšel mluvit i americké demokraty na adresu voličů Trumpa. A obecně nemám dobrý pocit, když někdo chválí podobná řešení. Nejsou s nimi moc dobré zkušenosti, eufemisticky řečeno.
Takže znova:
– existuje snad vedle radikálně muslimských ujgurských skupin nějaká sekulární?
– pokud by snad taková skupina vznikla, proč by měla problém s čínskou vládou? Vždyť tamní represe jsou namířeny výhradně proti muslimským extrémistům.
– jak by si to ti lidé zařídili, aby se – jakožto “odpadlíci” – sami nestali terčem islamistické většiny?
– proč by se scházeli v Praze, kde jsou méně bezpeční než v Číně?