Viktor Orbán: Maďarská nezávislost není na prodej

„Stojíme na maďarské straně dějin,“ prohlásil premiér Orbán v rozhovoru zveřejněném v sobotním vydání deníku Magyar Nemzet.

Rok 2022 byl podle něj “nejnebezpečnějším rokem od změny režimu” v roce 1989, neboť Maďarsku hrozilo, že bude zataženo do konfliktu. “Kdyby [v dubnových parlamentních volbách] zvítězily levicové strany, byli bychom v tom až po uši. Maďarsko je jedinou evropskou zemí, které se podařilo zůstat mimo tuto válku, protože Maďaři pro to hlasovali,” zdůraznil.

Další hrozbou pro Maďarsko jsou podle něj rostoucí ceny energií. Náklady na dovoz energie vzrostly ze 7 miliard eur “před sankcemi”, které Evropská unie uvalila na Rusko, na 17 miliard eur v letošním roce, uvedl. “Pokud by vánoční anděl smazal sankce spojené s energetikou, ceny energií by okamžitě klesly,” uvedl s tím, že by také klesla maďarská inflace a země by mohla plánovat 5% růst namísto současných 1,5 %. Válka se může protáhnout na desítky let, řekl premiér Orbán. “Ale Ukrajina může bojovat jen tak dlouho, dokud ji Spojené státy podporují zbraněmi a penězi… takže až Američané začnou chtít mír, bude mír,“ dodal.

Od Ukrajiny jako suverénního státu nelze očekávat, že obětuje část svého území pro evropský mír, energetickou bezpečnost a blahobyt, dodal. “Ale můžeme se rozhodnout, do jaké míry je podpoříme. Maďarsko se rozhodlo poskytnout humanitární pomoc, protože tato válka není naší válkou.”

Nechceme se stát zemí přistěhovalců, nechceme vpustit genderové aktivisty do našich škol ani rozbít normální rámec rodinného života, nechceme válku ani sankce a chceme si udržet spojení s nezápadními částmi světa.

Premiér Orbán uvedl, že vláda plánuje do konce příštího roku stlačit inflaci zpět na jednociferné číslo. Nedávnou kritiku práce vlády ze strany guvernéra centrální banky Györgye Matolcsyho označil za “neobvyklou” a dodal, že guvernér se díky svému úkolu zvládnout inflaci dostal “do obtížné situace”. V takových chvílích “je pochopitelné, pokud člověk volí neortodoxní způsoby chování na veřejnosti,” řekl. Mezitím vláda ve druhé polovině příštího roku více zacílí dotace na nákup domů pro rodiny (CSOK), uvedl premiér Orbán. Dotace pro kupce domů v malých lokalitách zůstanou podle něj beze změny. Zároveň budou ženy do 30 let vychovávající děti osvobozeny od daně z příjmu fyzických osob.

V souvislosti s bývalým místopředsedou Evropského parlamentu, který byl zadržen pro podezření z korupce, premiér Orbán uvedl, že nastal čas “vysušit bažinu” a “oživit” návrh Maďarska na rozpuštění současného EP a jeho nahrazení shromážděním zástupců národních parlamentů. “Kořenem problémů” je to, že Maďaři a lidé ze Západu mají rozdílné představy o své budoucnosti, řekl premiér Orbán. “Nechceme se stát zemí přistěhovalců, nechceme vpustit genderové aktivisty do našich škol ani rozbít normální rámec rodinného života, nechceme válku ani sankce a chceme si udržet spojení s nezápadními částmi světa,” řekl. S odkazem na obvinění, že maďarské opoziční strany během jarní volební kampaně přijaly podporu ze zahraničí, premiér Orbán řekl, že “maďarskou levici si lze koupit, ale Maďarsko ne”. “Dokud bude naše národní a politické společenství držet pohromadě, nebude nezávislost Maďarska na prodej,” řekl.

Přeloženo z webu About Hungary.

(pozn. PH: V Maďarsku jsou výrazem „levice“ označovány ty politické síly, které a) preferují globální volný trh a odmítají zásahy ze strany národního státu, b) v konfliktu mezi národními státy a impériem stojí na straně impéria, a to včetně vedení válek.

Všimněte si, že Orbánův výraz „levice“ tedy poměrně přesně odpovídá tomu, co je v českém prostředí označováno jako „pravice.“)