A Korán už jsi četl?

To je otázka, kterou zpravidla začíná konverzaci každý zastánce „náboženství míru“. To neznamená, že by ten člověk byl muslimem, ale z nějakých důvodů (které sám nedokáže vysvětlit) pokládá za žádoucí, aby náš veřejný prostor byl naplněný islámem a aby naše zákony byly ovlivněny islámským právem šaríja. Mezi mladými intelektuály je takový postoj striktní povinností.

K tomu postoji patří i představa, že kdybychom si Korán přečetli, zbavili bychom se iracionálních předsudků o tom, že muslimové prý údajně chtějí dobýt celý svět, že pokládají nevěřící za méněcenné bytosti a že džihád je něco jiného než mírumilovná meditace. Takže knihu otevřete a co vidíte? Nuda a zmatek, zmatek a nuda. To je proto, že nevíme, jak tu knihu číst. Verše Koránu jsou verše, které Alláh údajně Mohamedovi sdělil jako komentáře k různým událostem z jeho života. Jenže ty události nejsou v Koránu popsány! Navíc je to často tak, že sousední verše se vztahují k rozdílným událostem. A naopak verše vztahující se ke stejné události jsou v různých kapitolách (súrách). A aby toho nebylo málo, Korán obsahuje verše platné i verše zneplatněné (ano, Alláh některé verše zneplatnil). Pokud tedy nechodíte pravidelně do mešity, kde vám to vysvětlí, je ta kniha úplně k ničemu.

Ostatně, to je jeden z důvodů, proč jsou pro muslimy tak důležité hadísy – krátké příhody z Mohamedova života. Vysvětluje se v nich mimo jiné, do jaké situace mu Alláh sdělil který verš.

To ale evropský intelektuál zpravidla neví. Otevře knihu, čte ji od první stránky, dostává útržky čehosi, další si doplní podle svých představ…

To ale evropský intelektuál zpravidla neví. Otevře knihu, čte ji od první stránky, dostává útržky čehosi, další si doplní podle svých představ a pak se diví, že v reálném životě se muslimská komunita chová úplně jinak.

Pro ty, kdo chtějí Koránu opravdu porozumět, je tu pomůcka Billa Warnera. Vezme nejdůležitější pasáže Koránu, seřadí je podle časového pořadí, a ke každému přidá příslušnou hadísu nebo pasáž z Mohamedova autorizovaného životopisu (Síra). Za den čtení víte víc než ti, kdo celé týdny louskají verše.

Dvouhodinový Korán od Billa Warnera můžete koupit tady.