- Druhý pohled z 7.4.: Altruismus bez empatie
Máloco způsobuje takovou škodu jako pomáhání někomu, kdo vás nezajímá. Curtis Yarvin tomu říká „altruismus bez empatie“.
Zdravé pomáhání totiž obsahuje to, že pomáháte někomu, o kom víte, koho znáte, kdo vás zajímá a na kom vám záleží. Když vaše pomoc zabere a jemu je lépe, máte radost. Když vaše pomoc nezabírá, přemýšlíte, co jiného pro ...
- Druhý pohled z 6.4.: O matce konspiračních teorií
Konspiračním teoriím (nebo spíš jejich kritice) se tu věnuji často, ale tentokrát skvělý postřeh z Curtise Yarvina. Nikoliv z jeho posledních článků, ale ze starší knihy Unqualified Reservations.
První velká konspirační teorie, která se za poslední desetiletí na Západě objevila, která jej dočasně ovládla a dosud je velmi vlivná, je teorie o tzv. krajní pravici. Ne, ...
- Druhý pohled z 6.4.: Trocha času navíc
Mádžid Nawáz je bývalý islamistický radikál, který se později připojil k té úzké vrstvě muslimů, jaká se pokouší vytvořit kultivovanější formu islámu. Rozhovor se Samem Harrisem natočil už v roce 2016 a upozornil na něco, co uniklo naší pozornosti a co pak zpomalilo islamizaci Evropy.
Islamizaci Evropy v polovině minulého desetiletí podporovaly a platily arabské státy, ...
- Druhý pohled z 5.4.: Jak chcete vládnout lidem bez ambicí?
Mladí lidé nestojí o šéfovská místa, píše Forbes a totéž říkají personalisté už delší dobu. Je to přesně jedna z těch zdánlivých drobností, které mění mocenské poměry.
Protože když někdo neusiluje o povýšení, tak nemusí chodit do průvodů. Nemusí si na stůl lepit imbecilní nálepku „kamarád LGBT komunity“ nebo ukrajinskou vlaječku. Nemusí na sociálních sítích vykřikovat ...
- Druhý pohled z 5.4.: Optimističtější Američané
Každý má názor na to, jak je na tom Amerika a jestli z ní trumpovská revoluce udělá úspěšnou zemi. Každý den čteme v novinách názory lidí, na jejichž názorech absolutně nezáleží, a odškrtáváme si, jestli s nimi souhlasíme nebo ne.
Jak to vnímají Američané? Následující graf ukazuje odpověď na otázku, jestli je Amerika na správné cestě. ...
- Druhý pohled z 4.4.: O racionalitě hledání štěstí
Čtenáři mi vyčítají, že jsem včera užil termín mamonářství, že je příliš moralizující. Převzal jsem ten výraz z dopisu čtenáře a nechci ho komentovat.
Já osobně raději mluvím v souvislosti s hromaděním majetku o iracionalitě. Mám za to, že získávání dalšího a dalšího majetku má smysl tam, kde nám to zvýší životní štěstí, umožní pomáhat jiným ...
- Druhý pohled z 4.4.: O sdíleném světě
Podruhé z dopisu čtenáře:
„bez sdíleného rámce reality je téměř nemožné dosáhnout jakékoli společenské shody“…No, ale jak dosáhnout onoho sdíleného rámce reality?“
Někdy se může stát, že i dost protichůdné proudy se dokážou shodnout na definici reality, která je jejich společnou minulostí. Ale to je podmíněné tím, že existuje i určitá společná představa o budoucnosti.
Historicky obvyklejší postup ...
Další glosy