Kdo je Ivo Budil

Před pár týdny jsme se bavili s jedním kamarádem, a zkusili jsme si představit následující situaci. Čeští vlastenci brání barikádu. Útočí tanky, za nimi je připravené nepřátelské komando. Na barikádu a do její těsné blízkosti dopadají střely, granáty, pumy. Přibývá zranění, adrenalin i strach se dají krájet. Obránci postupně odpadají – až zůstává jedna jediná postava. Oba jsme nezávisle na sobě řekli stejné jméno. Profesor Ivo Budil.

Málokdo totiž ví, že ten nenápadně působící antrolog byl už dvakrát vyhozen z práce za politickou nekorektnost. Že je jeden z mála ochotný bránit lidi pronásledované za nekorektní řeči, i když to pro něj znamená riziko. A že byl v Trikoloře téměř jediný, kdo tváří v tvář zfanatizovanému davu vítačů covidu jasně řekl, že vypustit virus volně do populace je nepřijatelným fašismem. Neřešil, jestli kvůli tomu přijde o místo na kandidátce.

Takže není překvapující, že profesor Budil jako první a zatím jediný zvedl ležící prapor Trikolory a formuloval novou vizi. Vlastně první skutečnou vizi, kterou Trikolora měla. Marketingové slogany o obraně kapitalismu nebo obraně jakéhosi nedefinovatelného (a nejspíš již zaniklého) světa totiž nejsou žádnou vizí. Zrovna tak nejsou vizí osmdesátkové průpovídky o vztahu jedince a státu. Trikolora by měla vynechat nejbližší volby, chystat se na rok 2025 a přijít s revolučním programem znovuvybudování samostatného svobodného státu ve čtyřletce 2025 – 29.

To by je nezastavil ani změněný volební zákon, a nejrůznější nestandardní postupy, které pirátská vláda zcela jistě nachystá.

Není to špatně vymyšleno. Během té doby se strana může připravit, kariéristé odpadnou, tržní fanatici odejdou do Svobodných. Společně s SPD a případně komunisty by pak mohli usilovat o 40%. To by je nezastavil ani změněný volební zákon, a nejrůznější nestandardní postupy, které pirátská vláda zcela jistě nachystá.

Uznávám, že v odhadu konkrétních lidí jsem mnohem méně úspěšný než v prognózování trendů. Nicméně v pár lidech jsem se nespletl. Třeba v Martinu Konvičkovi, Jardovi Foldynovi nebo Benu Kurasovi. Snad to bude i Ivo Budil. Držím mu v Trikoloře palce.