Dnešní aktivisté nejsou jako svazáci stalinské éry. Jsou mnohem horší

ODPOVĚDI NA OTÁZKY SERVERU SPUTNIK

Ve svém vyjádřeni píšete o zákazu přenášky. Jak se vyjádřila knihovna ke zrušení naplánované akce?

Ve zmíněné knihovně jsem již dříve přednášel a reakce byly jednoznačně pozitivní.  Nebyl tedy žádný důvod mě pokládat za jakkoliv problematického.

Žádné oficiální vyjádření jsem nedostal, pouze telefonát, že akce je zrušena.

Z neoficiálních informací je ale zřejmé, že se jednalo o aktivitu jednoho konkrétního studentíka, který napsal e-mail na vedení knihovny. To samo o sobě stačilo ke zrušení přednášky.

Tician

Snažil se vás osobně kontaktovat zmíněný student mediálních studií a projevit svůj nesouhlas s přednáškou?

Nejen, že mne nekontaktoval. Zcela zjevně ani nečetl mou knihu. Ale on tomu nedal ani pár minut u internetu, aby o mě zjistil nějaké základní údaje. Tvrdí např., že jsem antisemita – přitom mívám společné přednášky s jedním rabínem, spolupracuji s izraelskými experty a jsem na různých seznamech „pomahačů Židů“. V celé zemi nenajdete nikoho méně antisemitského, než jsem já. Ten mládenec mě mohl obvinit z něčeho úplně jiného, co by třeba lépe sedělo. Ale bylo by to příliš  namáhavé.

Jsem svědky podivuhodné kombinace totalitního myšlení, zbabělosti, lenosti a hlouposti. Je smutné, že u nás existují takoví mladí lidé. Ale na druhou stranu buďme rádi. Dokážete si představit, kolik škody by ten mladík mohl napáchat, kdyby byl ještě navíc pracovitý a aspoň průměrně inteligentní?

Dokážete si představit, kolik škody by ten mladík mohl napáchat, kdyby byl ještě navíc pracovitý a aspoň průměrně inteligentní?

Avizované téma znělo Společenské a demografické trendy – kdo bude žít v Evropě příštích generací? Podle názvu by se mohly projednávat postoje současné mládeže. Vaše beseda však byla rušená kvůli emailu studenta. Vidíte v tom jistý symbolismus?

Ano, je to tak. Část problému spočívá v tom, že Evropané jsou nahrazováni. Evropské země jsou kolonizovány muslimy a Afričany. Druhý problém spočívá v tom, že významná část mladé generace je natolik deformovaná, že v podstatě není schopna normálního života. Často jsou srovnáváni s fanatickými svazáky stalinské éry. Jenže ti svazáci byli schopni mít normální rodiny, vychovávat děti a jezdili třeba na brigády. Dokážete si ale představit dnešního studenta genderu, jak pomáhá na statku nebo pracuje ve fabrice?

Už se vám něco podobného dříve stalo? Jak hodláte tuto situaci řešit?

Asi před půl rokem mi byla stejným způsobem zrušena přednáška v Liberci. Tehdy to paradoxně vzbudilo podstatně větší pozornost, než kdyby beseda proběhla, a rozběhlo to prodej knihy Prolomení hradeb, ze které se  později stal superbestseller.  Ale celkově to je velmi nepříjemné. Navíc třeba v Praze se stává, že máme pronajatý salónek v restauraci, a radikální studenti obtěžují hospodského a vyhrožují mu tak dlouho, až pronájem zruší.

Je důležité vidět, že to není akce několik vyšinutých jedinců, ale že to má systematickou povahu a je to finančně podporováno českou vládou.

Je důležité vidět, že to není akce několik vyšinutých jedinců, ale že to má systematickou povahu a je to finančně podporováno českou vládou. Současná vláda vydává miliardy na podporu politických neziskovek, které mladé lidi povzbuzují právě k takovým aktivitám. A další peníze za stejným účelem sem proudí ze zahraničí, aniž by se to vláda snažila jakkoliv regulovat.

Ptala se Taťána Taronskaja.