ČSSD – temná síla

Na zvyšování daní není nic nového. Ale zatím to vždycky mělo spíš podobu utahujícího šroubu. Změna znamenala, že člověk začal platit o pár stovek měsíčně víc než dosud a vládě to v součtu přineslo nějaké miliardy do rozpočtu. Lidé nadávali, pak se adaptovali a po čase se to celé opakovalo.

Poslední návrh sociální demokracie je ale radikálně jiný. Typický člověk, na kterého dopadne, není vysoký manažer (jak lže Bohuslav Sobotka), ale řadový programátor nebo technik s vysokou školou, co už pár let dělá ve fabrice. Má dvě děti, platí hypotéku na sídlištní byt nebo malý rodinný domek. Podle pánů z ČSSD mu mají daně skokově vzrůst o 5 – 10 tisíc měsíčně. Takový výpadek nenahradí drobným omezením nebo zrušením dovolené. O tom, že by našetřil na fabii, si už může nechat jenom zdát. Místo toho začne řešit, jestli zrušit mateřskou školku pro mladší dítě nebo kroužky pro starší dítě. Případně, zda se nepokusit zbavit bytu s hypotékou. Celé dohromady by to mělo stejný dopad jako hospodářská krize. Kdyby podnik přišel o zakázky a musel snížit platy, nebylo by to jiné.

To znamená důsledky nejen pro zdaňované, ale taky pro všechno, kdo pro ně pracují, poskytují jim služby a něco jim prodávají – od restauratérů přes kadeřnice po výrobce nábytku. Krize uměle navozená vlastní vládou. Ale pozor, není to první případ, kdy se ke zdanění přistupuje tímto způsobem. Není tomu dlouho, co se Andrej Babiš vychloubal, kolik živnostníků přinutí k zavření krámu. Což je – jak se zpětně ukazuje – hlavní účel EET. Sliby o přílivu peněz do státní pokladny zůstaly zapomenuty. Mimochodem, všimněte si, že ani teď ČSSD vůbec nemluví o dopadu svého návrhu na rozpočet, jako by to ani nebylo důležité. A ono taky není.

Ale když půjdeme ještě hlouběji do minulosti, vzpomeneme si, že jedním z prvních kousků ministryně Marksové po jejím nástupu do úřadu bylo udělení likvidační pokuty jedné východočeské krámkařce za to, že si s sebou vzala do práce 15letého syna. Nešlo o to ji přimět k nějakému správnějšímu jednání, šlo o to ji zničit.

Jako červená nit se tu táhne společný princip. Daňový systém není využíván primárně k získání peněz, nýbrž jako nástroj k trestání a poškozování nežádoucích společenských skupin. Mimochodem, úplně stejným způsobem se zvrhly i kontroly. Původně měly sloužit ke zjištění stavu věci, dnes jde primárně o to zdržet, poškodit a potrestat. Potrestat bez soudu, bez pravidel, podle libovůle úředníka.

Sociální demokracie sází na závist a na úplnou ztrátu solidarity a soucitu.

Sociální demokracie sází na závist a na úplnou ztrátu solidarity a soucitu. Že když lidem předhodí jiné lidi, neobjeví se ani stín solidarity, ale radost za zkázy druhého. Můj odhad je, že to fungovat nebude. Ano, lidé chtějí vidět bolest nenažraných politiků. Ale pochybuji, že dělníci ve fabrice chtějí vidět problémy inženýrů z konstrukce nebo správce počítačové sítě.

Známe starou levici, kde se pokoušeli zlepšovat lidský život a pokaždé to dopadlo špatně, protože nestudovali ekonomii. Ale teď je to něco jiného – ČSSD jako temná síla, která nemá jinou ambici než ničit a zabíjet. Jedince i celé civilizace.