Čtyři postřehy o Klinice, co vůbec není klinika

Parlamentní listy

14. 3. 2016 8:15

Co ukázalo úplně zbytečné jednání zastupitelstva Prahy 3.

Situace totalitního centra Klinika na pražském Žižkově v posledním týdnu zabírala – neoprávněně – spoustu místa v médiích: články, komentáře, webové blogy. Přitom se jedná o záležitost poměrně banální. Parta příznivců násilné extrémní levice obsadila budovu a teď jí má vyklidit.  Nervozita, která je s případem spojena, je snad pochopitelné z toho důvodu, že tentokrát nejde jen o drogy, rámus a smrad, ale že Klinika aktivně podporuje pronikání radikálního islámu do České republiky.

Měl jsem možnost být přítomen na jednání zastupitelstva městské části Praha 3, které bylo právě Klinice věnováno.  Na Parlamentních listech už vyšlo základní zpravodajství, připojím tedy s odstupem jenom pár postřehů.

Základní důvod je ten, že i slizské monstrum typu vetřelce by vyvolalo sympatie, pokud by se dostalo do sporu s Matějem Stropnickým.  Proto znamenala vášnivá diskuze výhru po obě strany. Zelení se mohli předvést jako bojovníci za práva undergroundu, starostka jako jejich statečná odpůrkyně.

Než se k nim dostanu, připomenu, že celé jednání bylo určeno výhradně médiím. Od začátku bylo jasné, že úřad městské části Praha 3 nemá pravomoc záležitost jakkoliv ovlivnit. Stoupenci Kliniky (tedy Matěj Stropnický a jeho banda) nedokázali říct, co vlastně chtějí prosadit. Takže jen divadlo a vybičovávání emocí.

1) Rozhodně se nejednalo o spor mezi konzervativní starostkou a anarchisty.  Starostka Hujová (TOP09) je jasné „sluníčko“.  A byla to především ona, komu jednání přineslo body. Ostatně, mohla po pár minutách ukončit rozpravu a vyvolat hlasování. Místo toho si „klinikáře“ užívala několik hodin.

Základní důvod je ten, že i slizské monstrum typu vetřelce by vyvolalo sympatie, pokud by se dostalo do sporu s Matějem Stropnickým.  Proto znamenala vášnivá diskuze výhru po obě strany. Zelení se mohli předvést jako bojovníci za práva undergroundu, starostka jako jejich statečná odpůrkyně. Zkrátka typická situace, kdy se jedna parta lidí naoko rozdělí na dvě strany a předvádí divadlo pro veřejnost. Něco jako spory Kalouska a Babiše.  Voliči pak mají pocit, že si mohou vybrat a udržují u moci stále stejnou skupinu.

2) Pozornější pozorovatel si ale mohl všimnout, že výrazného rozdělení mezi příznivci Kliniky.  Jakousi horní třídu mezi nimi tvořili zastupitelé. Vesměs vybrané vystupování, akademické tituly, dobré školy, schopnost orientovat se ve složitých pravidlech. Pokud berou drogy, tak to vesměs mají pod kontrolou. Mohou aspirovat na místa na ministerstvech, ve vedení korporací nebo v největších právnických kancelářích. Zkrátka lepší lidé.

Člověk si do zastupitelstva zvolí důchodce z katolické strany a očekává konzervativní postoje. A ten důchodce se okamžitě domluví se Zelenými a začne podporovat ty nejextrémnější levicové proudy.

3) S touhle skupinou ostře kontrastoval anarchistický dav, který místnost zaplnil a svou „aristokracii“ mohutně podporoval řevem. Vesměs extrémističtí aktivisté, hodně nervózní a dost agresivní, což je možná dáno dlouhodobým užíváním drog. Jejich vyjadřování je hodně blízké dělnickému. Ale zatímco u člověka z pracující třídy lze většinou očekávat rozumné životní návyky, ochotu pracovat, základní smysl pro rodinu, tak anarchistický typ nižší třídy převzal jen to špatné. Takže aktivisté postávají, povykují, křičí sprosté urážky, snaží se zaujmout a doufají, že je lepší lidé kolem pana Stropnického vezmou mezi sebe. Ani náhodou! Dělají jen špinavou práci – stejně jako vítací dívky pro Šimona Pánka.

Zastupitel za ODS naprosto správně zmínil, že tito lidé jsou zneužíváni Zelenými poslanci, ale dav zjevně nebyl schopen tak složitou myšlenku pochopit.

4) A pak starší lidé zvolení za KDU-ČSL. Ti představují ten nejhnusnější podvod na voliče. Člověk si do zastupitelstva zvolí důchodce z katolické strany a očekává konzervativní postoje. A ten důchodce se okamžitě domluví se Zelenými a začne podporovat ty nejextrémnější levicové proudy.  Je to logičtější, než by se mohlo na první pohled zdát. Jedná se lidi z velmi podobných rodin (stejná sociální skupina), a to je vždy důležitější než ideologie.

Co z toho vyplývá pro voliče? Vymést všechno odleva doprava. Všechny tradiční strany jsou založené na stejném podvodu a většina netradičních není o nic lepší. Nevěřit nikomu a trvat na obecních referendech.

Mimochodem, zastupitelé hájící Kliniku otevřeně mluvili o tom, že v jejich případě zákony neplatí. Co by tomu řekli, kdyby ke stejnému názoru dospěli i žižkovští občané a místo zdlouhavého jednání začaly padat facky?