Druhý pohled z 1.7.: Babišův Rubikon

Ustavení frakce Babiš, Orbán a spol. poměry v Evropě nijak nemění. Zato mění mocenské poměry v České republice. Magnát Babiš viditelně a okázale vyhlásil válku nové aristokracii. Uvědomuje si, co všechno to znamená? Doufejme, že ano. Tak nebo onak, vyhlášení války ještě neznamená vítězství. Statistika říká, že většina vzpour a rebélií končí porážkou. I kdyby magnát Babiš vyhrál krajské a parlamentní volby, nemůže dosáhnout víc než rozdělené země, kde proti němu bude stát oligarchická struktura zahrnující banky, veřejnoprávní média, senát, ústavní soud, úřad prezidenta atd. Sází Babiš na drolení a postupný rozpad této struktury? Opět nevíme.

Tak nebo onak, je to mocensky mnohem lepší situace, než jaká tu byla před týdnem.

Pro zbytek opozice zbývá jediná role – být oddílem v Babišově armádě. Možná oddílem hodně specializovaným. Třeba tak, že dokáže mluvit za nějakou společenskou vrstvu či názorovou skupinu, jaká by Babiše nikdy nevolila. Na druhou stranu, pokud budou pokračovat v útocích proti ANO, bude jasné, že jim nejde o národ, ale o vlastní posty. Shodou okolností čeká obě protisystémové strany (SPD a KSČM) diskuze o dalším fungování. Příležitost stát se opozicí neufňukanou a nesektářskou. Opozicí národotvornou a státotvornou.

Nicméně hlavní tíha bude na ANO. Jak je známo, kdo jednou překročí řeku Rubikon, tomu zbývají jen dvě možnosti. Zvítězit nebo být zcela zničen.

O redneckovství

Pár obrázky se vracím k sobotnímu setkání příznivců jižanské muziky ve Hřměníně u Jičína. Jak jsem napsal na facebook, nejsvobodnějšímu a nejrebelštějšímu dni v roce. A je to dobrá příležitost připomenout, že bychom dějiny a národy neměli posuzovat jenom podle momentální situace. Že jsou dnes USA agresivním dobyvačným impériem ohrožujícím celý svět, to nic nemění na tom, že je to země s potenciálem být skvělým místem k životu. A že je to země, která je nám civilizačně blízká a kde se narodila spousta nových věcí. Například redneckovství – tedy kultura chudých a tvrdě pracujících, ale hrdých, sebevědomých a bojovných lidí. Lidí, kteří se nestydí za své postavení, ale nemají nejmenší problém postavit se panstvu na odpor. Kteří si dokážou užívat života a jsou připraveni svůj životní styl bránit. Proti každému, včetně vlastního prezidenta.