Druhý pohled z 10.6.: K eurovolbám

Kdyby se po včerejších eurovolbách sestavovala nová vláda, byl by premiérem Petr Fiala a od současné vlády by se lišila tím, že by musela přibrat Motoristy, kteří mají k vládním stranám rozhodně blíže než k SPD nebo KSČM.

Jinými slovy, ani v té úplně nejoptimálnější situaci, kdy vládne jedna z nejnenáviděnějších vlád na světě, nedokáže opozice přimět své stoupence, aby došli k volbám, které jsou zadarmo a které jsou v místě. Neobstojí výmluva na nekvalitní obyvatelstvo, protože vládní strany to dokážou. Ono to není jenom tak, že máme nejhorší vládu v dějinách, máme taky nejneschopnější opozici v dějinách.

Mohl bych psát o konkrétních chybách, ale nemyslím si, že by na nich záleželo. Opoziční strany i spontánní lidová opozice se snadno shodnou, že to byl superúspěch a příště to udělají úplně stejně.

O post-revoluční éře

Curtis Yarvin publikoval další velmi zajímavý text. Donald Trump byl odsouzen a možná bude uvězněn. Všichni na obou stranách sporu vědí, že jde o politický proces. Rozdíl jen v tom, zda to pokládají za záchranu americké demokracie nebo naopak likvidaci americké demokracie.

Na tom není nic objevného. Curtis Yarvin ale připomíná, že byly doby, kdy by uvěznění vůdce opozice znamenalo rozpoutání masových nepokojů, možná boj o převzetí vládních budov, s rizikem že některé policejní útvary vypoví vládě poslušnost a že to vše dokonce přeroste v revoluci a změnu režimu. Nic takového se nestane. Nikdo o tom neuvažuje ani ve snu. Proč ne? Protože éra násilných revolucí skončila před téměř 100 lety. Dnešní západní společnosti jsou jiné.

Má to řadu důvodů, ale Curtis Yarvin vypíchnul jeden podstatný moment. Technologická změna. Žádný dav se nemůže postavit proti vojenským a policejním jednotkám. A to dokonce ani tehdy, když lidé mají zbraně.

Hampla napadá protipříklad. Doněcko a Luhansko roku 2014, když lidé vybrakovali zbrojnice, narychlo zformovali domobranu a udrželi se proti ukrajinské armádě několik měsíců, než přišla podpora z Ruska. Nicméně to byla výjimečná situace jak zoufalým stavem tehdejší ukrajinské armády, tak tím, že na straně vzbouřenců stála místní státní správy, místní oligarchové, všichni měli vojenský výcvik atd.

To neznamená, že jsou režimy absolutně pevné. Žádný režim není absolutně pevný. Ale jsou naprosto odolné vůči revolucím, jak je známe z učebnic. Yarvin píše, že revoluční období bylo přibližně v letech 1750 – 1950.