Druhý pohled z 11.12.: O systémové změně v Americe
Donald Trump si chystá svou vládu a zatím se zdá, že v ní budou převažovat lidé, které lze bez nadsázky označit za revolucionáře. Přinesou Americe systémovou změnu? Sám Trump o systémové změně často hovoří a hovoří o ní i jeho odpůrci.
Poněkud jedovatý Curtis Yarvin má ale protivnou otázku. Jedná se o změnu natolik zásadní, aby si jí všiml i ten, kdo nesleduje politické zpravodajství? Není to náhodu spíš tak, že pokud by někdo zpravodajství vůbec nesledoval (a nemluvil o politice se svými přáteli), mohl by dál chodit do stejného zaměstnání, dělat stejnou práci pod stejným šéfem, dostávat peníze na stejný účet, bydlet ve stejném domě, sledovat stejné televizní programy… tak jakápak systémová změna.
My, kdo jsme zažili prudkou změnu roku 1989 (nebo naši prarodiče systémovou změnu 1948), tak dobře víme, že skutečná změna se citelně dotkne každého, ať se zajímá nebo nezajímá.
Zkrátka, s Trumpem ještě nepřichází systémová změna. Jde o signál, že ve společnosti probíhá určitý posun moci. A taky je nakročeno k tomu, aby probíhaly postupné, téměř nepostřehnutelné změny. Možná se někdy začnou opatrně objevovat nekorektní vtípky, jaké dřív nebyly možné. Možná seženou dobrou práci lidé, kteří by jí dříve nesehnali. Možná bude o něco méně kriminality páchané migranty. A s trochou štěstí to nastartuje mechanismy, které povedou k dalším pomalým změnám. Třeba víc výroby uvnitř Ameriky, silnější inženýrská třída, silnější dělnická třída, což zase prosadit věci příznivé výrobě a tak dokola. A to vše může být jen příprava na skutečného reformátora J.D. Vance.