Druhý pohled z 13.1.: Kdo se bojí inženýrů
Často tady proti sobě stavím inženýrské myšlení a powerpointové myšlení. Dva základní přístupy ke světu. Ten první je zaměřený na řešení problémů, ten druhý na manipulaci lidmi. Mám za to, že jestli se má zastavit trend civilizačního úpadku a rozkladu, musí inženýrské myšlení znovu převládnout nad powerpointovým.
Je zajímavé a intelektuálně prospěšné, když člověk narazí na autora, který to vidí úplně přesně zrcadlově opačně. V tomto případě dokonce velmi významného autora, který v několika knihách opakovaně uvádí, že zdrojem hodnot, bohatství i civilizačního pokroku je obchod (tedy přerozdělování) a pro kterému výroba nestojí za zmínku. Pokud zmiňuje inženýry a vědce, tak výhradně v negativních souvislostech jako ty, kdo pokrok ohrožují a od kterých hrozí zavedení totalitního systému.
Vrtá vám v hlavě, kde je ten autor? Fridrich August Hayek, nositel Nobelovy ceny za ekonomii a hlavní ideolog thatcherismu. Politický filosof, jehož myšlenky formovaly česká devadesátá léta a dodnes formují vládní strany i Motoristy. V podstatě všechno nadšení pro volný trh v poslední generaci pochází od Hayeka.