Druhý pohled z 13.6.: Tichá vzpoura mladých

Jak hlasovali evropští mladí voliči v eurovolbách? Nemáme dosud data z exit polls, nicméně máme data nasbíraná v různých evropských zemích pár dnů před volbami. A výsledek bude pro mnohé překvapující. Voliči do 25 let jednoznačně a razantně podporovali populistické strany proti migraci, proti islámu, proti Green Dealu a proti válce. Ve Francii mezi mladými vyhrála Národní fronta, v Německu AfD, v Holandsku Wilders… a jinde to bylo rozdělené. Třeba ve Finsku volily holky Zelené a kluci Pravé Finy.

Někteří se budou ptát, jestli jsou za tím speciální zábavná videa, poskakování s rolničkami či jiný skvělý marketing. Jenže v tom to není. Cokoliv umí v téhle oblasti populistická hnutí, to umí Piráti a Zelení lépe. Možná by ale pomohlo začít brát mladé lidi vážně. I když třeba nejsou v průměru stejně bystří jako předchozí generace, nejsou to debilové, které by bylo možné utáhnout na korálky, zrcátka nebo tiktoková videa. Na ta videa reagují z toho důvodu, že je jim ten politický projekt sympatický, nikoliv naopak. Samozřejmě, pár blbečků tam samozřejmě je (na fakultách humanitních studií i jinde), ale ti nepředstavují celou generaci.

Chcete získat mladé? Přestaňte řešit mladé a začněte pořádně dělat svou práci. Až tu bude protisystémová opozice, která nepůsobí komicky a neřeší placatou zemi, vraždící vakcíny, falešné útoky na dvojčata a invaze vesmírných vetřelců, značná část mladých ji podporovat. Stačí působit solidně, profesionálně, celkem inteligentně a nabídnout jinou verzi budoucnosti.

Hampl na Arktosu

Mým oblíbeným koníčkem je vzít nějakou teorii, kterou je všeobecně akceptována, pořádně ji rozebrat a najít v ní fatální chyby. Způsobuje to, že nejsem příliš oblíben a že jsem cenzorován mainstreamem i konspirační alternativou, ale nemůžu si pomoci.

Tentokrát jsem se zaměřil na historku o tom, že se Západ zbavil komunismu a on se ten komunismus měl údajně vrátit zadními vrátky v ještě agresivnější podobě jako anticivilizační neomarxismus. Kolikrát jste to už slyšeli? Jenže když to člověk v klidu rozebere, najde tam příliš mnoho rozporů. Spíš je to taková pohádka pro ty, kdo nechtějí moc přemýšlet. A rozumný výklad z ní úplně jinak: To, co nazýváme obnoveným komunismem nebo neomarxismem, je ve skutečnosti klíčovou ideologií globálního volného trhu.

Zveřejnil to prestižní a myšlenkově otevřený britský web Arktos, kam přispívá také Alexandr Dugin a řada autorů francouzské nové pravice.