Druhý pohled

Druhý pohled z 16.2.: O roli prezidenta

Někteří jsou naštvaní, že prezident Petr Pavel na mnichovské konferenci prohlásil, že pokud se Američanům nebude chtít do války proti Rusku, vybojujeme to sami.

Obávám se, že je za tím nedorozumění. V případě pana prezidenta přece nezáleží na tom, co říká, ale JAK to říká.

  • Jaký má odstín obleku
  • Jak mu ladí kravata
  • Jaké má držení těla
  • Jak sexy je jeho hlas
  • Jak má zastřižený vous
    …ale především na celkovém dojmu, což zahrnuje i dojem z prezidenta na známkách, prezidenta na motorce, prezidenta na padáku či prezidenta štípajícího dříví.

To nepíšu jako sarkasmus. Takové je skutečné poslání generála Pavla. Tak jako Donalda Trumpa jeho voliči vyslali provést politický převrat (v jejich jazyce se tomu říká „vysušit bažinu“), Petra Pavla vyslali jeho voliči k tomu, aby dobře vypadal. Nevybírali prezidenta -filosofa ani prezidenta – stratéga. Jeho práce je být krásný a dělá ji dobře.

A vypadá to, že jsou s ním celkem spokojeni. Když jsou spokojeni voliči i sponzoři, vše funguje správně.

My, kdo máme o roli prezidenta jiné představy, jsme v menšině mocensky i početně a musíme to respektovat. Rozhodně nemá smysl se rozčilovat.

I když prezidentce Čvančarové by to slušelo ještě lépe.