Druhý pohled z 20.6.: O původu antivaxerství

Dnes upozorňuji na zprávu, kterou před vámi zatajil mainstream i alternativa. Sám bych se tomu hodně zdráhal věřit, kdyby to nepodepřela svou autoritou agentura Reuters. Americká armáda vedla v letech 2020-21 tajnou operaci s cílem odradit lidi od očkování proti covidu. Konkrétně udělala to, že nechala vymyslet různé verze cílené na různá místní publika. Muslimům tedy říkali, že očkování proti covidu obsahuje vepřové. Filipíncům říkali, že prostřednictvím očkování je ovládnou Číňani. A tak dále. Každému podle toho, čeho se nejvíc bojí. Tyto zprávy šířili z armádního komunikačního centra v Tampě na Floridě. Prostřednictvím falešných účtů je umístili do správných skupin na sociálních sítích a pak jen přihlíželi, jak se šíří (velmi pravděpodobně za podpory korporace Facebook, která šíření těchto věcí zvýhodňovala. Vzpomínáte si ještě, že Martin Konvička, jehož facebookový účet přežil veškeré migrační boje, byl vymazán až poté, co zpochybnil hodnověrnost antivaxerství?).

Byla terčem také politická opozice v západních zemích? Bylo by to logické, ale nevíme to. Reuters nepublikoval detaily, pouze informaci doplnil komentářem, že Číňani a Rusové dělají podobné věci, takže to vlastně nevadí.

Radikální politická opozice to bude ignorovat a absolutně se nepoučí, protože příliš mnoho lidí spojilo svou politickou kariéru a společenské postavení s šířením téhle zprávy, kterou nejspíš vytvořily americké tajné služby. No, hlavně, že ostatní jsou ovce.

O marketingových kometách

Ve společném vystoupení s docentem Sakem a doktorem Skálou jsem zchladil iracionální nadšení nad volebním výsledkem. Když uvážíme, jak nepatrnou má vláda podporu mezi obyvateli, mělo ANO jakožto hlavní opoziční síla útočit na 12 europoslanců. Sedm je ostuda.

Velmi neblahým trendem je nahrazování stran alespoň potenciálně schopných dlouhodobého soustavného úsilí marketingovými kometami. Rajchlova kometa PRO měla smůlu, že zazářila příliš brzy. Stačilo! naopak zazářilo ve správnou chvíli, nicméně to nic nemění na tom, že za nimi není žádná skutečná síla a že lze očekávat stejné pokračování jako PRO. Leda by snad někdo chtěl investovat tisíce hodin a miliony korun do budování organizace, o čemž pochybuji. Totéž platí pro Motoristy, kteří zatím nejsou nic jiného než parta fanoušků burácejících třílitrových motorů s hezounem v čele. Za dva měsíce si je už nemusí vrtošivý dav pamatovat.

Ta energie by přitom byla zapotřebí pro revitalizaci skutečných opozičních stran, zejména SPD a KSČM. Nebo pro založení nové? Jakkoliv oceňuji skvěle vedenou kampaň, z hlediska celkových mocenských poměrů nemá opozice žádný důvod jásat.