Druhý pohled

Druhý pohled z 22.2.: O Židech a Izraelcích

„Drtivá většina Izraelců se modlila za vítězství prezidenta Trumpa a stála duchovně i fyzicky po boku jeho rodiny, když skládal přísahu. Tento okamžik má hlubokou odezvu nejen pro Izraelce, ale pro židovské komunity na celém světě,“ píše komentátor Jeruzalem Post a výzkumy mu dávají za pravdu. Většina Izraelců Trumpovi držela palce.

Ne tak američtí Židi. Podle výzkumu Pew Research volilo skoro 90% amerických Židů Harrisovou. Jiné agentury odhadují, že Harrisová dostala jen něco přes 60% židovských hlasů a obecně platí, že volební okrsky se silným zastoupením židovské populace byly tentokrát víc trumpovské než minule.  Ve všech výzkumech přitom narážíme na stejný problém – nevíme, kdo v dotazníku nebo telefonickém rozhovoru zaškrtával židovské náboženství či etnickou příslušnost.

V každém případě je izraelská populace morálně i politicky jiná než židovská komunita v USA. Když žijete ve své zemi, na svém kusu půdy, když ji bráníte, když provozujete vlastní zemědělství a výrobní fabriky… formuje to úplně jiné charaktery, než když žijete v cizí zemi, živíte se bankovními spekulacemi a neustále jste připraveni se přesunout jinam, kde jsou větší zisky.

Zase se tak vracím ke své námitce proti rasové teorii, která počítá s tím, že z genů se dá přímo odvodit chování. Tatáž genetická kombinace může vést k naprosto odlišným výsledkům, podle toho, v jakém prostředí ti lidé žijí. Pak je tedy rozumné usilovat o takové prostředí, kde se formují dobré charaktery.