Druhý pohled z 23.7.: O příliš černém vidění světa
Neskrývám, že považuji Curtise Yarvina za nejlepšího současného analytika politické moci, a možná dokonce za nejlepšího analytika politické moci za poslední století.
Nicméně to neznamená, že vše, co píše, může být pokládáno za relevantní pro naši situaci a z to několik důvodů:
- Curtis Yarvin si zjevně neumí představit situaci malého národa.
- V modelu Curtise Yarvina se vůbec nepočítá s možností, že by do politického dění zasahoval někdo zvenčí. V USA je to nemyslitelné a o jiné státy se nezajímá, případně jsou jeho znalosti extrémně povrchní.
- Curtis Yarvin vůbec netuší, že existovaly režimy sovětského typu, tedy konzervativní nacionalistické režimy se státním řízením ekonomiky. V jeho představách je každý socialismus důsledně progresivistický.
- …tudíž si nedokáže představit ani pozici konzervativní levice. Je mu jasné, že americké spojení lidové vzpoury a tržního fanatismu je škodlivé, ale nemá jiný recept.
- Curtis Yarvin zjevně neví o Maďarsku jakožto příkladu toho, jak je možné zlomit moc liberální oligarchie.
- … a slabinou jeho myšlení (asi jedinou) je tendence dovádět všechny myšlenky a principy do všech důsledků. V reálném životě probíhá spousta věcí tak napůl.
Z toho všeho vyplývá, že Evropané (zejména ti žijící v malých státech) musí jeho myšlenky a postřehy adaptovat na své prostředí. Což nesnižuje jejich genialitu.
Plnou verzi Hamplova druhého pohledu si můžete pořídit zde.