Druhý pohled z 24.5.: O dětech a důchodech

Když se rodí málo dětí, znamená to, že nebude na důchody? Nikoliv nutně. Důchodci se přece neživí dětmi. Ani mladými lidmi. Důchodci potřebují rohlíky, jablka, léky, elektřinu, knihy, občas boty a tak podobně. Je možné, aby k výrobě toho všeho stačilo podstatně méně lidí než dnes? Samozřejmě! Je to dokonce pravděpodobné! Pokud bude pokračovat dosavadní trend růstu produktivity, může za pár desítek let jeden člověk vyrobit dost, aby to stačilo na slušný život pro něj a ještě pro několik důchodců. Problémy mohou být se zajištěním zdravotní a sociální péče, ale v této oblasti probíhá technologická revoluce související s robotizací a umělou inteligencí.

Je ale zapotřebí, aby se rychle zaváděly technické inovace, aby země celkově bohatla a aby zemi nevykrádaly investiční fondy. Pokud technologický pokrok zpomalí nebo se dokonce zastaví a pokud zůstaneme krmelcem světa, pak nám nepomůže žádné snižování důchodů ani žádné zvyšování odchodového věku.

Jsem pro podporu porodnosti. Vede to k veselejším a optimističtějšímu světu.  Ale důchody na tom nezávisí.

O budoucnosti Evropy

Když se mluví o kalifátu v Evropě, co by to znamenalo pro každodenní životy? To můžeme vidět třeba na Íránu, kde žije inteligentní a celkem vzdělané obyvatelstvo, ale islám jako státní náboženství je brán vážně. Asi víte o mnohaletých trestech vězení za to, že žena vyjde na ulici bez hidžábu (šátku) na hlavě. Nedávno byl popraven rapper Toomaj Salehi za text písně, kde zastával žen bez hidžábu. Teď čeká na popravu trenér fitness Arvin Nathaniel Ghahremani. Přepadla ho sedmičlenná skupina útočníků, Nathaniel se v divoké rvačce ubránil, ale jednoho z útočníků zabil. Nikdo nezpochybňuje, že se jednalo o sebeobranu, jenže on je Žid a útočník muslim. Za usmrcení muslima je automaticky trest smrti, bez ohledu na okolnosti. A podobnými případy jen z posledního roku bych mohl naplnit server.

A můžete klidně vypočítávat, kolik muslimů je umírněných. V Íránu je taky mnoho umírněných a není to nic platné.