Druhý pohled z 25. 5.: Opravdu jsou feministky ošklivé a hloupé?

Tak se měla jmenovat studie, kterou jsme před pár let napsali společně s profesorem Matějů. Tedy podle mého návrhu. Pan profesor to nakonec nahradil solidněji znějícím titulkem Vliv erotického kapitálu na podporu genderových politik.

A co jsme zjistili? Za prvé. Podpora politického feminismu negativně koreluje se samostatností. Čím samostatnější žena, tím menší šance, že bude sympatizovat s politickým feminismem. Za druhé. Feministky nejsou o nic hezčí ani ošklivější než ostatní ženy. Za třetí s feminismem sympatizují hlavně ty, které si připadají nehezké. Čím hůře o sobě ženy smýšlí, tím vyšší je šance, že je feministka. Za čtvrté. V každé vzdělanostní skupině platí, že feministky jsou méně inteligentní než ostatní ženy.

O tom všem je krátké video, které jsme natočil s filosofem Antonínem Dolákem.

O společném životě bohatých a chudých

Proč je důležité, aby sociální rozdíly nebyly moc velké? Třeba proto, aby se neděly příhody jako ta následující. Jedna žena středního věku jela autem centrem Prahy. Přitom skutečně nebo domněle řekla něco nepěkného o cyklistovi, který projížděl kolem. Cyklista na to reagoval tak, že ji vytáhl z auta a ubil k smrti. Teď je před soudem a to nejhorší, co mu hrozí, je podmínka. Nevíme, jestli je to partner advokátní kanceláře nebo člen představenstva banky nebo prominentní člen bezpečnostních sborů. Ale zcela jistě to není běžný člověk. Čímže se dostáváme k tomu podstatnému. Velké sociální rozdíly znamenají, že bohatý a vlivný si může dovolit ubít chudého a bezvýznamného.

Problém přitom nepředstavuje ani tak velikost rozdílů jako početnost vyšší třídy. Kdyby se té věci dopustil třeba Pavel Tykač (je to jen příklad), poštval by tím na sebe krvelačnou smečku a stálo by mu to za to, aby té ženě zaplatil nějakou superdrahou lékařskou péči, případně zaplatil pohádkové odškodné jejím dětem. Navíc Tykačů a Babišů tu je jenom několik. Průšvih začíná, když lidí, kterým taková věc může projít, je příliš mnoho a když to nejsou osobnosti s výjimečným postavením.