Druhý pohled z 25.6. Doplnění vysvětlení tributem
Připomínám předvčerejší text, v němž jsem navrhl, že povinná procenta HDP na obranu bychom neměli chápat jako skutečné financování obrany, nýbrž jako tribut – tedy částku, kterou slabší stát nedobrovolně platí silnějšímu za ochranu. Je to vlastně verze toho, čemu by se za jiných okolností říkalo výpalné. Pochopitelně je to předmětem vyjednávání, manévrování a intrikování. Stát, který tribut platí, chce platit co nejméně. Stát, který tribut vybírá, chce vybrat co nejvíce.
Dnes k tomu připomínám, že tribut vyvolává také spory uvnitř jednotlivých států. Ti, kdo jsou spojeni s místními aktivitami, by chtěli co nejmenší tribut. Pokaždé, když posíláme peníze do ciziny, doma potom chybějí. Ti, kdo vydělávají na provizích z toho, co je do ciziny odesláno, by naopak chtěli tribut co největší. A samozřejmě, jak to tak bývá, hranice není úplně ostrá. Mnoho lidí si názory nevybírá jen podle svých zájmů, nýbrž také podle svých přátel, podle náhodně vzniklých sympatií, podle toho, kým se chtějí cítit, podle osobního příběhu atd. Nicméně statisticky zmíněné rozdělení platí.
Podle toho můžeme číst spor o cestování na schůzi NATO. Babišova vláda tam chce vyjednat placení co nejnižší částky. Prezident Pavel, jehož podporovatelé mají opačné zájmy, zase usiluje o to, aby se české straně nepodařilo vyjednat nic. Čím vyšší tribut budeme platit, tím lépe. Ústavní soud, který se přestal namáhat s předstíráním nestrannosti nebo dokonce vlády práva už za premiéra Fialy, odvedl svou práci. A jako obvykle se soudci ani nenamáhali své stanovisko zdůvodnit.
Je toto stanovisko pro vládu závazné? Kdyby Andrej Babiš přijal hru na čistou sílu, kterou aplikuje protistrana, prostě by prezidenta do Ankary nevzal. Ústavní soud nemá žádné vojenské jednotky, jimiž by svou vůli mohl prosadit. Můj odhad však je, že se premiér podřídí. Není to typ pro otevřené konflikty.
Předplacením Plné verze Hamplova druhého pohledu získáte přístup k dalším textům, poznámky do vašeho e-mailu a především vědomí, že už nejste černí pasažéři. Že se podílíte spravedlivým dílem. Plnou verzi si můžete obstarat zde.


