Druhý pohled z 6.2.: Vlastnictví jako kontrola nebo zisk
Včera jsem se tu zabýval střetem mezi třídou manažerů a třídou vlastníků. Na první pohled by tomu tak nemělo být, protože majitel je nadřízený manažerovi. Může mu rozkazovat a může ho vyhodit. Jenže tak je tomu pouze v případě, že vlastnictví je spojeno s kontrolou.
Dnes se pokusím o bližší vysvětlení. Vlastnictví může znamenat kontrolu a vlastnictví může znamenat zisk . Ideálně to jde ruku v ruce, ale ne vždy a zcela. V podstatě se jedná o dva režimy, jak se mohou vlastníci chovat, přičemž přechod mezi nimi není snadný a může být dokonce nemožný.
Vlastnictví jako kontrola. Majitel vládá fabriku, řídi ji, vydává příkazy, mění technologie, prosazuje kroky vedoucí k tomu, že jsou vyráběna produkty s určitými parametry. Vlastnictví je pro něj zdrojem moci. Téměř vždy je za tím to to, že ho činnost podniku zajímá nebo dokonce baví. Betonový král Tomáš Březina v jedné přednášce nabádal studenty, aby se soustředili na to dělat práci dobře (což se dá chápat i tak, aby vás bavila). Na peníze nemyslete, ty prostě přijdou.
Vlastnictví jako zdroj zisku. Vlastník prodá svůj podíl ve fabrice, koupí si malé balíky akcií různých podniků a ty akcie pak kupuje a prodává podle toho, kdo mu může poskytnout kolik zisku, případně jak se vyvíjí kurz akcií. Nesnaží se žádný podnik ovládnout v tom smyslu, že by mohl rozhodovat, jaké stroje se tam nasadí nebo jak budou školeni lidé. Stroje ani lidé ho nezajímají. Nezajímají ho ani výrobky. Zajímá ho zisk.
Když Ilona Švihlíková rozlišuje obyčejný kapitalismus a rentiérský kapitalismus, jde o jiný pohled na totéž.
Cesta od vlastnictví jako kontroly k vlastnictví jako zdroji zisku je snadná. Cesta od vlastnictví ziskařského k vlastnictví kontrolujícímu je velice obtížná a často nemožná.
Celkové podmínky v západním světě jsou nastaveny tak, aby vlastníci ziskaři měli mocenskou převahu nad vlastníky kontrolovači. Což mimo jiné znamená, že rozhodují manažeři. Manažeři investičních fondů mohou z vedení Hewlett-Packard vyhodit pana Hewletta, protože má šťouravé otázky na jejich úžasnou vizi (ta vize později skončila debaklem a tehdy největší světový výrobce počítačů se propadl do druhé ligy). Manažeři investičních fondů se snaží odvolat Elona Muska z vedení Tesly a není vyloučno, že uspějí.
Trumpovskou revoluci můžeme číst – mimo jiné – jako pokus situaci změnit.