Druhý pohled

Druhý pohled z 6.4.: O matce konspiračních teorií

Konspiračním teoriím (nebo spíš jejich kritice) se tu věnuji často, ale tentokrát skvělý postřeh z Curtise Yarvina. Nikoliv z jeho posledních článků, ale ze starší knihy Unqualified Reservations.

První velká konspirační teorie, která se za poslední desetiletí na Západě objevila, která jej dočasně ovládla a dosud je velmi vlivná, je teorie o tzv. krajní pravici. Ne, že by neexistovaly okrajové skupinky nejrůznějších magorů, ale ta konspirační teorie tvrdila, že existuje rozsáhlá síť schopná převzít v západním světě moc. Nebylo na tom ani zbla pravdy, přesto podle toho jednaly desetitisíce lidí, bojovaly proti tomu celé organizace a byly proti tomu masivní vládní programy. Mainstreamová média to tlačila jako zásadní téma. Stejně dobře se mohlo bojovat proti vesmírné invazi.

Jak se to liší od obyčejné lži? Curtis používá následující kritéria:

  • Spontánní děj je vysvětlen organizovaným spiknutím („to přece nemůže být náhoda“)
  • Vysvětlení nepodléhá ověřování. Prostě tomu musíš věřit, jinak jsi sám podezřelý.
  • Jednotlivé části toho si trochu rozporují, takže se musí používat dost zběsilé konstrukce, aby ty rozpory vysvětlily.

Můžeme jen litovat, že se proti tomu nenašla racionální opozice, ale že politická opozice začala metody vládnoucí skupiny napodobovat. Možná by nemusel být dnešní civilizační úpadek tak hluboký.

Tyto drobné glosy můžete dostávat každé ráno do svého e-mailu. Plnou verzi Hamplova druhého pohledu si můžete objednat zde.

Napsat komentář