Druhý pohled

Druhý pohled z 9.3.: Bez emocí

Spojené státy nabídly Íránu jednání o jaderném programu, která jsou potenciálními jednáními o přátelství. Udělaly přesně to, co je rozumné. Válečné aktivity se vyvíjejí v neprospěch v Íránu a to až tak, že už mnoho let na tom nebyl tak špatně jako teď.  Lidé, co vedou většinu zemí EU, by možná zaveleli k velké válce s cílem Irán dorazit a nevratně zničit. Trump nabídne mírová jednání. Prostě proto, že jeho cílem není někoho ničit. Nepotřebuje uspokojit své emoce masovým zabíjením. Chce uspořádání, které bude výhodné a stabilní. A může logicky čekat, že protistrana teď bude ochotná diskutovat a nejspíš i dělat kompromisy

O tři dny dříve vyhlásily arabské země ochotu převzít pásmo Gaza. Tedy přesně to, k čemu je Izrael přemlouvá víc než rok.

Obojí je výsledkem amerických aktivit. Obojí je velice výhodné pro Izrael, který se tak stává faktickým vítězem sporů posledních let.

Pokud vím, s tou Gazou to předvídal pouze jediný česky psaný zdroj – petrhampl.com. Jak je možné, že Hampl, který o Blízkém východě neví téměř nic, prognózuje spolehlivěji než lidé mnohem chytřejší s mnohem lepšími znalostmi a často i profesorskými tituly? Proto, že důsledně odděluje analytické přemýšlení od emocí. Nečtete u něj ani o genocidě ani o brutálních vrazích z Hamásu. Ani o válečných zločincích ani o teroristech. Taková slova fungují jako vypínače mozku. Dokonce i když se ukázalo, že bojovníci Hamásu bezdůvodně zabíjeli zajaté izraelské děti, zdržel se Hampl hodnocení. Hamás žije mentálně v 7. století a naši slovanští předkové z té doby by se nechovali jinak.

Když se nenecháme smýkat emocemi, udržíme si chladný (cynický) mozek, pečlivě rozlišuje jisté od nejistého a pořádně srovnáme co víme, může se i průměrný mozek ukázat jako nesmírně silný nástroj.

Napsat komentář