Komentář k důvěře politikům

Odpověď na otázky redaktorky Sputniku

  • Z nedávného výzkumu vyplynulo, že Češi více důvěřují slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové, než vlastnímu prezidentu Miloši Zemanovi. Čím byste mohl tento překvapivý výsledek vysvětlit? Mimo jiné, v porovnání s předchozím rokem kleslo procento důvěry prezidenta Zemana na 4 body. Proč tomu tak je a jaké závěry se z toho dají vyvodit?
  • Na třetím místě v seznamu důvěry Čechů se umístil francouzský prezident Emmanuel Macron (34 %). O čem svědčí jeho umístění v seznamu?
  • Nejméně důvěřují Češi severokorejskému lídrovi Kim Čong-unovi, ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a německé kancléřce Angele Merkelové. Jak byste vysvětlil tuto posloupnost? Dá se v tomto pořadí pozorovat jistá tendence?

Výsledky výzkumů tohoto typu jsou zásadně ovlivněny kladením otázky. V některých jiných výzkumech jsou respondenti dotázáni např. „svěřil byste tomuto člověku hlídání svých dětí nebo vnoučat“. Pak jsou lidé nuceni zamyslet se, co o tom politikovi vědí a jestli toho vědí dost, aby v něj mohli mít důvěru.

Jiný typ otázky by mohl znít „máte k tomuto politikovi důvěřu, že zvládne důchodovou reformu?“ nebo „máte k tomuto politikovi důvěru, že zvládne migrační krizi?“. I to by něco ukazovalo. A takové výzkumy jsou občas prováděny.

Výsledky výzkumu tomu přesně odpovídají. Na prvním místě blondýna, o které respondenci nevědí absolutně nic, na třetím místě manekýn…

Když jsou lidé dotázáni, jestli důvěřují politikovi, je to pro ně zcela abstraktní. Nejlépe tedy zpravidla vychází takový politik,

  1. O kterém téměř nic nevědí
  2. Je s ním spojen sympatický dojem (např. vypadá dobře na fotografiích)

Výsledky výzkumu tomu přesně odpovídají. Na prvním místě blondýna, o které respondenci nevědí absolutně nic, na třetím místě manekýn, na posledních místech ti, o kterých se soustavně píše negativně (a nevypadají moc dobře).

Překvapivé jsou vlastně jen dva výsledky:

  • Druhé místo Miloše Zemana, u něhož vzhled nepatří mezi silné stránky, a který je dobře znám.
  • Velmi nízké hodnocení Angely Merkelové, jejíž mediální pokrytí je soustavně pozitivní.

Meziroční pokles u Miloše Zemana jen těsně přesahuje rámec statistické chyby. Nepřikládejme tomu příliš velký význam.