Technologický genius idiotem

320 nebezpečných slov o tom, proč lidé nevěří elitám

Varování: Následující text obsahuje narativy neslučitelné s politikou Evropské unie

Dnes opět o poznámka o dalším vysokém manažerovi korporace Facebook. Tentokrát je to bývalý viceprezident Chamath Palihapitiya, který se nechal slyšet, že cítí obrovskou vinu, že se na něčem takovém podílel. Sociální sítě prý manipulují lidi šířením nenávistných nepravd.

Obávám se, že jak je vysoce inteligentní, tak je hloupý. Na jedné straně je schopen komplikovaného analytického přístupu, na druhé straně je schopen uvěřit báchorce  o tom, že nebýt facebooku, nechali by si lidé z nižších tříd líbit všechno to ponižování, ničení životních šancí, stále nové předpisy a buzerace, útoky na zděděný životní styl, kradení dětí z rodin… a nakonec i dovoz mimocivilizačních agresorů. Možná by za to dokonce ještě byli vděční, myslí si elitář. Celý problém je prý vlastně jen v tom, že se našlo pár xenofobů a extrémistů, co rozšířili špatné myšlenky a ten svět nám rozbili. Neuvěřitelné! Až tak daleko může sahat lidská hloupost!

Copak by lidé věřili alternativním zdrojům informací, kdyby nebyly v plném souladu s jejich zkušeností?

Copak by lidé věřili alternativním zdrojům informací, kdyby nebyly v plném souladu s jejich zkušeností a kdyby nebylo tak naprosto zřetelné, že oficiální média a celá politická třída systematicky lžou? Ano, může se stát, že na různých malých alternativních serverech narazím na výmysl. Ale pořád je jich tam méně, než kolik jich slyšíme z úst oficiálních politiků a komentátorů velkých médií.

Za druhé.  Facebook ani žádná jiná sociální síť přece nevytváří žádná tvrzení. Jsou to jen místnosti, kde se setkáváme s jinými lidmi. Někdo je pro nás důvěryhodný, někdo ne. A že některé účty jsou falešné nebo anonymní? I falešný účet je posuzován jako každý jiný. Když říká blbosti, není důvěryhodný. Když říká chytré a smysluplné věci, začneme mu po čase důvěřovat.  Facebook ani Twitter důvěryhodnost nevytváří, spíše naopak.

I falešný účet je posuzován jako každý jiný. Když říká blbosti, není důvěryhodný. Když říká chytré a smysluplné věci..

Takže milí viceprezidenti, jestli chcete, aby vám lidé začali důvěřovat, začněte říkat pravdu. A jestli chcete, aby se lidé přestali cítit špatně, tak udělejte něco pro to, aby bylo lépe I jim. Cenzurou to možná na chvíli zakryjete, ale nevyřešíte vůbec.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
550 NEBEZPEČNÝCH SLOV O NOVÉM DÍTĚTI GOLDMAN SACHS – KORPORACI UBER