Ivan Hrbek: V předvečer čtvrté vlny

Úvodní poznámka Petra Hampla:

K následujícímu textu statistika Ivana Hrbka uvádím (pro lepší pochopení).

Za prvé. Vakcína není magický nápoj z počítačové hry. Takový ten nápoj, co se ho napijete a učiní vás nezranitelným. Očkování způsobí, že mám v těle více protilátek proti určitému viru nebo bakterii. Pokud mi ta potvora pronikne do těla (třeba tím, že na mě někdo naprská), můj imunitní systém ji dokáže zlikvidovat daleko rychleji a efektivněji, takže mi virus nepocuchá organismus (nejspíš ani nezjistím, že se v mém těle odehrává nějaký boj), případně bude průběh krátký a lehký. Tím je také radikálně sníženo riziko, že bych mohl někoho nakazit. Můj organismus bude uvolňovat mnohem méně virů a po mnohem kratší dobu.

Vakcína není magický nápoj z počítačové hry.

Z hlediska obranyschopnosti je účinek stejný, jako bych nemoc prodělal. Není stejný jako účinek cvičení, vitamínů a dobré nálady (jak se nás snaží přesvědčit někteří šarlatáni) – celková dobrá kondice totiž ještě nevytváří odolnost proti konkrétnímu viru.

Za druhé. U covidu nejde „jen“ o to, že někteří lidé umřou nebo si odnesou dlouhodobé následky. Jde o to, že netlumená epidemie covidu je schopná způsobit zahlcení zdravotnictví, následně jeho zhroucení a následně celé společnosti – jak to zjistili třeba v Brazílii, a jak jsme od toho nebyli daleko ani u nás. Pokud bude dramaticky přibývat případů, ale nebudou se plnit jednotky intenzivní péče, tak to opravdu můžeme pokládat jenom za takovou chřipku, na kterou se častěji umírá. Ale to už je osobní záležitost každého člověka, zda se chce chránit.

Ivan Hrbek:

Včera či předevčírem jsem odchytil radostný kvikot, že reprodukční číslo kleslo z 1,4 na 1,1 či tak nějak. Tak jsem se po dlouhé době podíval na statistiky a taky na průběh očkování. No, žádná sláva, jen to, co je vidět prostým okem (sice trochu trénovaným v čtení grafů,) ale bez výpočtů a různých extrapolací…

Jásot z úterního počtu nakažených (úterky bývají již delší doby nejvyšší) je zcela lichý tohle úterý mimořádně nízký počet testovaných… Za to v testovaném vzorku populace největší procento nakažených od jara.

Jsme ve stejné situaci startu exponenciály jako před rokem, jen je díky teplé druhé půlce září posunutá cca o 10 dní.

Jsme ve stejné situaci startu exponenciály jako před rokem, jen je díky teplé druhé půlce září posunutá cca o 10 dní. No, a volby jsou taky posunuté cca o týden proti loňsku, tak opatření, která přijdou po volbách, přijdou stejně pozdě jako loni. Opatření bude dělat současná Babišova vláda. Ta nová vláda, pokud bude zase Babišova, je jen převezme.

Sranda bude, když nová vláda, která bude někdy v půlce prosince, nebude Babišova. Že povládne třeba Spolu s piráty a spol. To by mohlo vést k situaci, že Babiš prohlásí, že se necítí oprávněn něco uzavírat, a že k tomu musí být shoda napříč politickým spektrem a s novou poslaneckou sněmovnou a s novými vítězi voleb. A nechá to těm novým pěkně rozjet…

Protože všichni víme (říká se to od začátku) že očkování nechrání před nákazou, ale před vážným průběhem a smrtí a to s účinností 60% – 90%, Tak se to rozjede úplně stejně jako loni. Počty nakažených budou za stejných podmínek a opatření o něco nižší (očkovaní jsou sice nakažliví, ale díky očkování vylučují méně viru než neočkovaní, takže bude o něco nižší reprodukční číslo čili strmost exponenciály).

Očkovaní jsou sice nakažliví, ale díky očkování vylučují méně viru než neočkovaní, takže bude o něco nižší reprodukční číslo čili strmost exponenciály.

Řádově nižší bude úmrtnost. Proti loňsku nebudou stovky (cca 250 denně začátkem listopadu 2020) ale nižší desítky (cca 25 denně v druhé půlce listopadu).

Významný rozdíl bude ve složení kohorty zemřelých. Nebudou to pouze “staří a nemocní”, ale bude to rozloženo mnohem rovnoměrněji do všech věkových kategorií. 80% hospitalizovaných s vážným průběhem a také 80% zemřelých budou lidé bez očkování nebo s nedokončeným očkováním.

Očkovaní mezi vážnými průběhy a zemřelými budou zejména proto, že jich část nerespektuje to, co píši v bodě čtyři, a žijí s falešným pocitem bezpečí a nechrání sebe ani své blízké. Protože pokud k očkování přidáme respirátor (nikoliv roušku) a omezení sociálních kontaktů, je i přes výskyt nakažlivější “delty” slušná šance. K tomu “déčko” a ozonovou vodu či desinfekci UV lampou nebo lihem a jarní sluníčko se na nás příští rok zase usměje.

Řádově nižší bude úmrtnost. Proti loňsku nebudou stovky,  ale nižší desítky.

Špatná zpráva je stav očkování, které se prakticky zastavilo. Denně se očkuje cca 10 tisíc lidí, ale z toho 8 tisíc jsou druhé dávky těch, kteří tu první dostali před měsícem. Nově očkovaných jsou 2 tisíce (slovy dva tisíce) denně. To znamená, že v říjnu bude denně očkováno 2 500 lidí. Ty dva tisíce, co dostali dnes první dávku plus několik desítek či stovek “novoočkovanců”. Sice se objeví lidé s třetí dávkou, ale to je jen zabránění poklesu imunity již imunizovaných jedinců, čili nikoliv zvýšení počtu imunních jedinců v populaci. Ten sotva přeleze 6 milionů (plus k tomu lidé, co kovid prodělali, v posledních 3 měsících na nebyli očkovaní., tudíž nejsou v těch výše uvedených 6 milionech).

Desatero z toho dělat nebudu. Na kolik jsem se mýlil, budeme vědět začátkem prosince.