Martin Konvička: Woke-ismus a Stepní válka.

Pro neznalé, lingvista (a akademický “ultalevičák”) Noam Chomsky je, respektive ještě včera býval, v sociálních vědách něco jako předevčírem bývali James Watson v biologii nebo Richard Stallman v informatice. Čistě osobně mě brutálně štval, ale nebylo pochyb, že bez jeho objevů bychom se nepohli v oborech jako strojové učení, umělé jazyky, ale taky třeba evoluční psychologie.

Jenže doba se změnila a na univerzitě v Berkeley se do něj pustili – nyní ne z pozic “wokeismu”, ale protože Slava Ukrajině a Rusa třeba bít

S Watsonem zametli jako s malým smradem cca před pěti lety, protože cosi kváknul o rozdílech mezi rasami a dědičnosti inteligence. Ve skutečnosti nic “velikého”, nebýt honu na něj, nikdo by si těch slov ani nevšiml, no teď má nálepku starého rasisty a hnusáka. Stallmana sesmahli poměrně nedávno ne proto, že by něco spáchal, ale protože se – opět velmi tiše – ozval proti MeToo honu na svého kolegu. Takže z něj udělali perverzního čuňáka. To ale byla klasická “woke” agenda.

Chomsky teď, jako “starý levičák” napsal spoustu zlých slovíček o americkém zapojení do Stepní války a hrozbě, že konflikt přeroste ve válku světovou (a poslední). Zase, nic jiného než obavy starého hippíka. Jenže doba se změnila a na univerzitě v Berkeley se do něj pustili – nyní ne z pozic “wokeismu”, ale protože Slava Ukrajině a Rusa třeba bít. A protože žijeme ve světě propojeném … už si ten útok na Nedotknutelného přeposílají naši malí rusobijci např. na MFF UK.