Ivan Hrbek: Počítání mrtvých

131 468 minus 112 937 rovná se 18 531

18 531 je 16,4% z 112 937

Slovy: Počet zemřelých v roce 2020 se proti průměru předchozích pěti let zvýšil o 16%.

Ovšem dali jsme to za tři poslední měsíce, ty předchozí byly v podstatě nevýznamné. Letos jedeme každý měsíce přibližně navíc proti předchozím letům.

Pozitivní na tom je, že i přes úpornou snahu EU, vlády, opozice, Antivax, antirouškařů, iniciativy Chcípl pes, Iniciativy Sníh, Flákance a dalších přichází oteplení a sluneční svit začíná zvyšovat hladinu vitamínu D u celé populace. Což významně přispěje ke zlepšení imunity, paradoxně např u účastníků antivax demonstrací a promořovačů z Náplavky ve srovnání s těmi, kdo sedí zalezlí doma u PC.

Takže přátelé, pokud máte chalupu, zahrádku či dostupný les v okrese, vyrazte někam, kde je málo lidí nejen na vzduch, ale především na sluníčko. A od pondělí i mimo okres. Leč chce to trochu přemýšlet a vyrazit tam, kam nevyrazí půl Prahy. Sluníčko svítí i v méně atraktivních lokalitách, vzduch je tam čistší, potkáme méně potenciálních prskačů (i práskačů) a bude líp.

Do října vitamin D od sluníčka stav udrží, v říjnu si zvolíme Piráty a budeme mít jiné starosti. Ano, bude hůř!

Sedmidenní klouzavý průměr počtu denně zemřelých na covid se pomalu ale jistě dostává pod 100, což je sice strašlivé číslo, ale je nejlepší od poloviny října loňského roku, kdy jsme se dostali nad něj a motali se i kolem dvojnásobných hodnot. A kombinace sluníčka a vakcinace by ho tam měla již dlouhodobě udržet, začátkem léta (konec července) bychom měli být pod polovinou současných hodnot.

Do října vitamin D od sluníčka stav udrží, v říjnu si zvolíme Piráty a budeme mít jiné starosti. Ano, bude hůř!