Viktor Orbán k výročí Šoproňského referenda

Svoboda a vlastenectví jsou dvě velké tradice maďarské politiky, “dva velké pilíře tisíciletého Uherska, a tyto dva pilíře spojuje trám věrnosti,” řekl v úterý premiér Viktor Orbán nedaleko rakouských hranic v Šoproni u příležitosti dne věrnosti (obyvatelé Šoproně před 100 lety odhlasovali, že nechtějí patřit k Rakousku, ale k Maďarsku – pozn. PH)

V době uzavření Trianonské smlouvy se Maďarsko nacházelo v politické bouři, uvedl premiér a připomněl, že po rozpadu Rakouska-Uherska se v plebiscitu v roce 1921 většina obyvatel Šoproně rozhodla pro připojení k Maďarsku. Od té doby se městu říká “Nejloajálnější město” a výročí referenda se připomíná jako Den loajality. V roce 1921, ve skomírajícím Maďarsku, zde poprvé udeřilo jeho srdce a od té doby bije dodnes, rychleji a silněji než kdykoli za posledních 100 let. Řekl, že právě proto sem lidé přišli oslavit “hrdé srdce, které nepřetržitě bije už tisíc let”.

Před sto lety byla situace alarmující, zdůraznil premiér Orbán a zmínil prohranou válku, sociální a hospodářský kolaps, epidemii španělské chřipky a skutečnost, že dvě třetiny země a třetina Maďarů byly připojeny k jiným zemím. Řekl, že “za válku jsme museli zaplatit víc než kdokoli jiný”, a dodal, že nás chtěli potrestat i proto, že “jsme byli Maďaři a chtěli jsme zůstat Maďary”, a snažili se přinutit miliony lidí, aby zapomněli na svou minulost, svou zemi, svůj jazyk a svou kulturu. Dodal, že chtěli, abychom se “stali někým jiným, a pokud ne, abychom se prostě stali ničím a nikým”. Zdůraznil, že před sto lety byla naše země odsouzena k smrti, sražena na kolena, rozparcelována a poté opuštěna. Šoproň a okolí však vyslaly světu signál, že se nebudeme podílet na vlastním pohřbu.

Dnes, kdy opět čelíme výzvám, potřebujeme šoproňský pozitivní příklad, zdůraznil premiér. Dnes v našem sousedství opět hrozí válka, miliony lidí migrují z jednoho kontinentu na druhý, epidemie si vybírají svou daň, energetické krize sužují několik zemí, ekonomiky se ze dne na den hroutí a “Goliášové” opět zneužívají své moci a “snaží se nám říkat, kým máme být, s kým máme žít a jak máme žít”, řekl. Chtějí, abychom zapomněli na naši tisíciletou historii, na naši kulturu a odřízli se od našich křesťanských kořenů, varoval a zdůraznil, že Clemenceauův plán se nyní nazývá Sorosův plán a to, co se kdysi nazývalo Pařížská mírová konference, se nyní stalo Spojenými státy evropskými. Entente se nyní říká otevřená společnost, multikulturalismus a genderová ideologie. “To, co bylo tehdy fyzickou okupací, je nyní okupací duchovní,” řekl.

Chtějí, abychom zapomněli na naši tisíciletou historii, na naši kulturu a odřízli se od našich křesťanských kořenů, varoval a zdůraznil, že Clemenceauův plán se nyní nazývá Sorosův plán…

Kromě toho se opět připravujeme na referendum, “abychom řekli ne zahraničním plánům, které ohrožují budoucnost Maďarska,” poznamenal premiér Orbán a zdůraznil, že chceme chránit naše děti před propagandou LGBTQ stejně, jako jsme chránili maďarské rodiny před migranty. Dodal, že Ústavní soud rozhodl, že máme právo říci ne “bruselským lidským experimentům”, abychom ochránili Maďarsko a zajistili budoucnost země. “Pokud budeme silní a jednotní, nejen Šoproň, ale celé Maďarsko bude hlasovat společně, a pokud budeme mít štěstí, možná se rozbuší i srdce Evropy,” řekl a dodal, že v celé Evropě uvidí, že existují ti, kteří se “odváží říci ne krásnému novému světu Bruselu”. Uvidí, že stojí za to bojovat a nikdy se nevzdávat, protože “tak jako se Šoproň vrátil do své vlasti, tak se Evropa může vrátit ke křesťanské civilizaci,” řekl premiér.

…chceme chránit naše děti před propagandou LGBTQ stejně, jako jsme chránili maďarské rodiny před migranty.

Dále uvedl, že za posledních deset let vláda sjednotila národ, dala práci všem, kteří chtěli pracovat, posílila rodiny, snížila ceny veřejných služeb, postarala se o ty, kteří vydělávají nejméně, a ochránila zemi před nelegálními migranty.

Pozitivní jsou podle něj i vyhlídky: V příštím roce budou mladí lidé osvobozeni od daně z příjmu, rodiny dostanou zpět daň z příjmu zaplacenou v letošním roce, minimální mzda se bude dále zvyšovat a důchodci dostanou zpět svůj 13. měsíční důchod. Dodal, že se buduje moderní obranná síla, máme exportní podniky a celá Karpatská kotlina je propojena silnicí a železnicí. “Navrhujeme, aby Maďarsko šlo dopředu, nikoliv dozadu,” řekl na závěr premiér Orbán.