Mentální obzor pirátských poslanců nepřesahuje svět pubertálních hvězd

Zaujala mě zpráva o návrhu poslance Pirátů Tomáše Martínka na státní vyznamenání influencera a video blogera Karla Kováře ala Kovy.  Ráda bych zjistila váš názor na tuto událost a dovolím si vám položit následující otázky:

Portál Ocko.tv oznámil, že Tomáš Martínek navrhnul kandidaturu youtube influencera a vlogera Karla Kováře aka Kovy na státní medaili kvůli tomu, že „pomáhá vzdělávat společnost“*. Co si myslíte o tomto návrhu? (*V roce 2019 navázal spolupráci se společností Člověk v tísni, s níž připravil pětidílnou sérii Kovyho mediální ring. Jedná se o edukační videa v rámci programu Jeden svět na školách a Kovy se v nich věnuje tématu mediální gramotnosti).

Pan Martínek má právo navrhovat cokoliv. Prezident je ale natolik rozumný člověk, aby úplně pitomé návrhy neakceptoval. Pan Kovář zatím nevykonal nic, co by mohlo oprávnit udělení vyznamenání. Že udělal kšeftík s fašistickou skupinou Člověk v tísni, to není zásluha. Že si se svými přáteli vymyslí nové slovíčko typu „influencer“, to je snad zajímavý happening, ale nikoliv důvod k udělení státního vyznamenání.

Že udělal kšeftík s fašistickou skupinou Člověk v tísni, to není zásluha.

Poslední slovo v udělování státních vyznamenání má prezident Miloš Zeman. Je málo pravděpodobné, že prezident udělí cenu mladému blogerovi. Poslanci jsou si toho nejspíše vědomi. Co stojí za tímto návrhem: pokus udělat PR pro Kováře nebo snaha získat přízeň mladých voličů? 

Pochopitelně, že se jedná o osobní propagaci jednoho, ještě navíc zaměřenou na velmi úzké publikum. Vlastně by to bylo absolutně nezajímavé, kdyby to neukazovalo dvě podstatné věci:

  1.       I mezi pirátskými politiky a různými neziskovkářskými aktivisty roste konkurence. Jejich počet roste rychleji než rozpočty, začínají soupeřit mezi sebou. V knize Prolomení hradeb tvrdím, že to bude v následujících letech jedním z klíčových mechanismů rozpadu současné mocenské elity. To by mohlo otevřít cestu k tak potřebné společenské změně.
  2.       Ti lidé nejsou schopni absolutně žádné užitečné činnosti. Nejsou schopni přijít ani s návrhem na cokoliv užitečného. Jejich mentální obzor nepřesahuje svět postpubertálních hvězdiček.

Poslanec Tomáš Martínek navrhuje udělit Kovářovi medaili Za zásluhy 3. stupně (nižší státní vyznamenání České republiky se uděluje osobám, které se zasloužily o stát v oblasti hospodářské, vědy, techniky, kultury, umění, výchovy a školství). Tuto medaili v různých letech obdrželi Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, humanitní pracovnice a novinářka Petra Procházková, Šimon Pánek, zakladatel Člověka v tísni, atd. Podle vás si Karel Kovář zaslouží stát ve stejné řadě s těmito světově uznávanými osobnostmi? 

Rozhodně protestuji proti tomu, že by jmenovaní představovali světově uznávané osobnosti. Někteří z nich jsou úspěšní populární umělci, ale o to zde nejde. Jsou to lidé, kteří se podíleli na prosazení určitého politického programu, a to programu, který byl jednoznačně odmítnut českými občany ve volbách. Všichni na tom slušně vydělali, ve všech případech to významně poškodilo Českou republiku. Pan Kovář k nim v tuto chvíli ještě nepatří. Možná by k nim mohl patřit za nějaké roky, ale tolik času nebude mít. Současný režim totiž nevydrží. Buď dojde k radikální změně orbánovského typu nebo bude země islamizována. Ani jedna varianta není výhodná pro okázale homosexuální hvězdičky.

Buď dojde k radikální změně orbánovského typu nebo bude země islamizována. Ani jedna varianta není výhodná pro okázale homosexuální hvězdičky.

Když se podíváme na výzkum Forbes z roku 2017, zjistíme, že 1., 3. a 4. místa obsazují přední čeští sportovce Petra Kvitova, Petr Čech a fitness instruktorka Zuzka Light. Kovyho předběhli fashion bloggerka Tereza Hodanová (aka Teri, na 2. místo), blogeři Jirka Král a Karel Sivák (aka Fatty Pillow) a bavič Kamil Bartošek (aka Kazma). Jak byste okomentoval tyto výsledky výzkumu Forbes? Svědčí o jistých společenských preferencích?

Nepřeceňujme to. Pamatujete si ještě, po kom šílely vaše spolužačky, když jim bylo 13? Větší význam to nemá.

Ptala se Taťána Taronskaja. Text vyšel ve zkrácené podobě na serveru Sputnik.