Maďarské domácnosti těží z rozšiřování obchodů s Ruskem

Příprava dohody o zvýšení dodávek ruského plynu do Maďarska o miliardu krychlových metrů ročně je na dobré cestě. Prohlásil to Viktor Orbán po pětihodinovém jednání s Vladimírem Putinem v Moskvě.

Podle agentury MTI premiér Orbán uvedl, že díky tomu bude možné udržet nízké ceny plynu pro maďarské domácnosti, což by jinak nebylo reálné. Připomněl, že ceny plynu v jiných evropských zemích vzrostly dvojnásobně až trojnásobně. V dalších letech lze počítat s dalším navyšováním.

Putin uvedl, že Rusko je otevřeno další spolupráci. Ocenil, že Maďarsko se projevuje jako velmi spolehlivý partner. Dodal, že Rusko dodává energii Maďarsku již mnoho let bez přerušení a pokrývá 55 % jeho spotřeby ropy a 80 % spotřeby plynu.

…automaticky začne další fáze realizace, která nám Maďarům umožní učinit rozhodující krok k nezávislosti, pokud jde o dodávky elektřiny

Pokud jde o modernizaci jaderné elektrárny Paks, premiér Orbán poznamenal, že přípravy projektu vstoupily do závěrečné fáze, a jakmile bude získáno poslední povolení, “automaticky začne další fáze realizace, která nám Maďarům umožní učinit rozhodující krok k nezávislosti, pokud jde o dodávky elektřiny,” uvedl premiér Orbán a dodal, že výrobní systém je na cestě k tomu, aby se do roku 2030 stal klimaticky neutrálním.

Premiér Orbán uvedl, že Putin souhlasil se založením rusko-maďarského společného podniku, který by se podílel na provozu kontejnerového terminálu na ukrajinsko-maďarské hranici. Dodal, že maďarská ekonomika by z toho mohla mít obrovský prospěch. Premiér rovněž poznamenal, že v Maďarsku brzy začne fungovat velký závod na výrobu vakcín, který by byl vhodný pro výrobu Sputniku V. Věří, že konečná dohoda je na dohled, dodal. Maďarsko plánuje koupit vakcínu Sputnik Light, kterou bude vyrábět, uvedl a dodal, že posouzení vakcíny maďarskými orgány bude brzy uzavřeno.

Premiér Orbán uvedl, že díky tomu bude možné udržet nízké ceny plynu pro maďarské domácnosti, což by jinak nebylo reálné.

Premiér Orbán jednal také o rozšíření letecké dopravy s cílem podpořit ruskou turistiku v Maďarsku. Budou přidány nové linky z Moskvy a ve hře je i zavedení přímých letů do Budapešti z Jekatěrinburgu a Kaliningradu.

Putin prohlásil, že Maďarsko je “důležitým partnerem” Ruska v Evropě a navzdory pandemii se obrat vzájemného obchodu za prvních 11 měsíců loňského roku zvýšil o 30 % na 5,5 miliardy dolarů. Prezident rovněž zmínil společný program kulturní spolupráce trvající do roku 2024.

Oba lídři označili maďarsko-ruské vztahy za “vyvážené, pozitivní a konstruktivní”. Premiér Orbán uvedl, že Maďarsko je odhodláno zajistit, aby se vztahy i nadále ubíraly stejným směrem. Na závěr Putin vyjádřil naději, že bude s Orbánem spolupracovat i po maďarských parlamentních volbách 3. dubna.

Přeloženo a zkráceno z blogu About Hungary.

Jeden myslel na “Maďarské domácnosti těží z rozšiřování obchodů s Ruskem

  • 3. 2. 2022 (13:55)
    Trvalý odkaz

    Rusové budou jezdit do termálů do Maďarska. To se v Karlových Varech asi smutně čte. Tuto ztrátu nenahradí ani kdyby si tam za státní peníze jezdili zajuchat filmaři z Prahy na festival 4 krát do roka.

    Zahraniční politika vlády jde přímo proti ekonomickým a bezpečnostním zájmům státu. Za nic. Bez nějakých kompenzací a protislužeb. To bohužel signál ztráty suverenity.

    Vůbec bych se nedivil, kdyby po ohlášeném stažení velvyslance Číny bez náhrady přišlo následné ukončení diplomatických vztahů o kterém se spekuluje (jako se stalo před nedávnem v Litvě). Ve státě, který nemá vlastní zahraniční politiku a kde se ministerstvo zahraničí využívá jen k bezúčelným provokacím (určeným pro vnitropolitické publikum) není potřeba mít velvyslanectví.

Komentáře nejsou povoleny.