Když mohou kavárenští povaleči trávit všechen čas agitací, ohrožuje to demokracii

ROZHOVOR PRO PARLAMENTNÍ LISTY. NATOČENO JEŠTĚ PŘED DEMONSTRACEMI 17. LISTOPADU

Bude aktuální problém znamenat konec Andreje Babiše? A měl by skončit?

Absolutně ne. Andreju Babišovi žádný výrazný problém nevznikl. Ta stejná parta křiklounů, která nedávno plnila ulici kvůli tzv. sirotkům, ta si zase přijde na své. Vytáhnou nějaké peníze z Georga Sorose a z amerického velvyslanectví, další prostředky dodají čeští daňoví poplatníci, ti křiklouni budou dělat rámus a trochu si navzájem vybičují emoce. To bude celé. Pak si dají tak dva měsíce pokoj, a potom zase vytáhnout nějakou tetičku Bradyovou.

Edgar Degas

Na vládu to nebude mít nejmenší dopad a neexistuje absolutně žádný důvod, proč by měl Babiš končit. Ostatně, když lidé uvidí řádit tu intelektuálskou chátru v pražských ulicích, Babišově straně ANO nejspíš stoupnou preference.

Když lidé uvidí řádit tu intelektuálskou chátru v pražských ulicích, Babišově straně ANO nejspíš stoupnou preference.

Jedná se, jak říká opozice, o pád politické kultury na mafiánskou úroveň?

Nenazval bych to mafiánskou úrovní, ale úrovní toho nejubožejšího komediantství.

Aby nedošlo k nedorozumění, týká se to opozice. Místo, aby kritizovala vládu a přinášela lepší návrhy, tak se pouští do akcí založených na tom, že novinářka, která má s Babišem nevyřízené osobní účty, natočila hysterické video. Co přijde příště? Nápisy na záchodcích? U bohémských Pirátů to nepřekvapí. Ale že se tím nechá strhnout třeba Petr Fiala, který si pěstuje image konzervativce? To mu ta slušnost dlouho nevydržela. Někdo by mu měl připomenout, že konzervatismus nespočívá v drahém obleku, ale v tom, že člověk má určitou úroveň. A tu Petr Fiala ztratil. Dorovnal s exhibicionistickými hysterkami typu Miroslavy Němcové.

Prozatím je v plánu hlasování o nedůvěře vládě. Vyjde to? Měla by vláda pokračovat s jiným premiérem, nebo jsou lepší nové volby? Spekuluje se, že by Babiš případné volby stejně vyhrál…

To je další podvod. Vytváří se dojem, že je nějak ohrožena vláda. Absolutně není! Ti, kdo minule hlasovali proti vládě, ti budou znovu hlasovat proti vládě a opět budou v menšině. Dopředu to vědí. Jen ubohé divadlo za peníze daňových poplatníků.

Konzervatismus nespočívá v drahém obleku, ale v tom, že člověk má určitou úroveň. A tu Petr Fiala ztratil. Dorovnal s exhibicionistickými hysterkami typu Miroslavy Němcové.

Je společnost už tak rezistentní, že Andreji Babišovi důvěřuje, nebo si říká, že stejně kradou všichni a víc? Nebo se v tomto případě jedná o tak průlomovou věc, že to lidé neskousnou?

Ale vždyť se žádná průlomová věc neodehrála! Bylo natočeno jedno zmatené hysterické video. To bude padat vláda pokaždé, když nějaký youtuber něco natočí?

Kauza Čapí hnízdo se zdá být jasná už delší dobu. Andrej Babiš čerpal eurodotace a přitom podváděl. Nedělal tedy nic nestandardního. Rozkrádání a falšování výkazů je základem a podstatou eurodotací. Krade se přímo v Evropské komisi a krade se na všech úrovních pod nimi. Krade se ve všech zemích, kam evropské dotace míří. Ukažte mi v celé Evropě jeden jediný projekt, kde nejsou zfalšované výkazy! Nenajdete takový.

Pokud to někomu vadí, nechť navrhne zákon zakazující čerpání evropských dotací. Prospělo by to české ekonomice a prospělo by to i morální úrovni společnosti.  Jenže všichni ti kritici Čapího hnízda sami jedou ve velmi podobných projektech. Voliči to vyhodnotili velmi správně tak, že Čapí hnízdo je uměle vytvořená kauza.

Na Slonkovou s Kubíkem se snáší chvála za kvalitní a dlouhodobou investigativní práci. Analytik Václav Štětka mluví o tom, že tajně nahrávat duševně nemocného člověka je eticky diskutabilní, a vicepremiér Brabec uvedl, že tohle někdo udělat jeho dítěti, vyřídil by si to s takovým člověkem „chlapsky“? Co říci na toto?

Mám za to, že paní Slonková i pan Kubík jsou celkem talentovaní lidé. To, co se s nimi stalo, to je lidská tragédie. Sestříhané scény, události prezentované zcela mimo kontext, primitivní propaganda. To už se nedá nazvat ani chytrou propagandou, natož publicistikou. Nejhorší na tom je, že takoví lidé pak zpravidla ztrácí schopnost normálně pracovat a dělat solidní žurnalistiku. Nezbývá jim tedy, než se do té žumpy namáčet hlouběji a hlouběji. Je jich škoda.

Všichni ti kritici Čapího hnízda sami jedou ve velmi podobných projektech. Voliči to vyhodnotili velmi správně tak, že Čapí hnízdo je uměle vytvořená kauza.

Jenže celá ta záležitost neukazuje jen profesní degradaci několika novinářů, ale také děsivý úpadek opozice. To je vlastně ten největší problém. Když pominu SPD, tak v českém parlamentu úplně chybí opozice. To se samozřejmě projevuje i podstatně horším výkonem vlády, která si může dovolit téměř cokoliv a nečelí kritice.

V čem opozice nefunguje?

České země mají nechráněné hranice a hned za nimi žijí desetitisíce vyzbrojených teroristů. Vláda problém ignoruje, opozice mlčí. Nesmyslná obchodní válka s Ruskem nás poškozuje. Vláda problém ignoruje, opozice mlčí. Babišův úřad vlády je doslova napěchován multikulturními extrémisty. Opozice mlčí. Na obzoru je další hospodářská krize, Česká republika je zoufale nepřipravená. Vláda problém ignoruje, opozice mlčí. Fašistické neziskovky typu Člověka v tísni dostávají stovky milionů ze státního rozpočtu a je jim umožněna propagandistická činnost na státních školách. Vláda problém ignoruje, opozice mlčí. Veřejnoprávní média byla proměněna v centrum sorosovské agitace. Vláda problém ignoruje, opozice mlčí. Muslimští investoři postupně skupují nemovitosti i podniky a uplatňují politický vliv. Vláda problém ignoruje, opozice mlčí. A mohli bychom mluvit o desítkách dalších oblastí.

S výjimkou zmíněné SPD, jednoho Foldyny a dvou poslanců ODS nedělá opozice vůbec nic. Přitom opoziční poslance platíme ze svých daní stejně jako vládní.

Je to neuvěřitelné, ale s výjimkou zmíněné SPD, jednoho Foldyny a dvou poslanců ODS nedělá opozice vůbec nic. Přitom opoziční poslance platíme ze svých daní stejně jako vládní. Jak mohou takoví lidé nárokovat podíl na moci. Když selhávají už jako opozice, jako škodu by udělali na ministerstvech?

Je možné tvrdit, že ty události něco vypovídají také o české společnosti?

Jednoznačně ano. Ukazuje to, že tu jsou tisíce lidí, kteří nemusí řešit pracovní záležitosti, zakázky, uzávěrky, přesčasy, kteří se nevrací z práce utahaní. Mohou trávit veškerý čas hysterickými kampaněmi, a nemá to vliv na jejich finanční situaci. To není zdravá situace. Německý sociolog Max Weber kdysi napsal, že „když mohou kavárenští povaleči  beztrestně trávit všechen čas agitací, je demokracie ohrožena.“ Myslím, že ta slova platí pořád.

Kolují též spekulace a teorie, že jde o spiknutí novinářů a kavárny s cílem využít oslavy 17. listopadu k převzetí moci. Nakolik je taková teorie divoká?

Rozhodně je nesmyslná. Nejde o žádné spiknutí, ale o standardní součást fungování českého politického systému. Vždyť podobný výlev hysterie vidíme každé dva měsíce. Vlastně je to už docela nudné. Jenže co ti lidé mají dělat, když nemají žádné myšlenky, žádné nápady a nic neumí – kromě pokřikování a tahání peněz z nadnárodních nadací.

Vždyť podobný výlev hysterie vidíme každé dva měsíce. Vlastně je to už docela nudné. Jenže co ti lidé mají dělat, když nemají žádné myšlenky, žádné nápady.

Babišovi příznivci šíří i divokou teorii, že premiéra chtějí zničit mezinárodní kruhy, protože nechtějí, aby česká vláda odmítla globální pakt o migraci. Jenže vláda už ho odmítla. Do jaké míry se jedná o absurdní argument?

Ale tady přece nejde o žádné zničení premiéra! Že bude Miroslav Kalousek a pár jeho nohsledů běhat s tibetskou vlajkou po Václavském náměstí, že Pavel Šafr napíše nějaký urážlivý komentář a že pár méněcenných poslanců pronese hysterické projevy, nic z toho Andreje Babiše nepoškodí. Naopak mu to přinese vlnu sympatií veřejnosti, a určitou mobilizaci příznivců. Tedy pokud si toho někdo všimne. Když je týden neklidu každé dva měsíce a vy musíte chodit do práce, po čase to přestanete sledovat.

Objevují se hlasy odpůrců Andreje Babiše, že by Miloš Zeman mohl sestavit svou vládu a následně dát Rusům jadernou zakázku, jak si údajně přeje. Politický lobbista z Evropských hodnot Jakub Janda tvrdí, že Babiš na rozdíl od Zemana Rusku nepodléhá a je namístě opatrnost. Jak to vidíte?

Na rozdíl od Čapího hnízda tady jde o reálnou kauzu. Když Nečasova vláda rozhodla o přidělení té zakázky ruskému Rosatomu, do týdne následoval policejní puč. Tentokrát kvůli tomu přijel do Prahy Rick Perry a je celkem pravděpodobné, že Andreji Babišovi vyhrožoval. Česká republika je tak v nezáviděníhodné situaci. Rosatom je v tuto chvíli jediný dodavatel schopný ten projekt zvládnout, jenže Spojené státy americké, vůči kterým jsme ve vazalské postavení, tu zakázku chtějí pro fakticky už zkrachovalý Westinghouse. Za těchto okolností by bylo rozumnější Temelín raději vůbec nedostavovat.

Ale pochybuji, že americké tajné služby by se zapletly do něčeho tak ubohého a amatérského, jako je kauza Babišova syna.

ČSSD se dle zákulisních informací obává, že kdyby došlo na předčasné volby, smete ji to. Tomio Okamura zase čelí kritice svých voličů, že se přidal k tažení opozice proti Andreji Babišovi. TOP 09 a STAN jsou na hranici volitelnosti. Jak tato kauza může zamíchat se všemi stranami? Kdo si v této věci vede důstojně a kdo za to zaslouží „zaplatit“?

Že se Tomio Okamura zapojil do společné akce s ODS, TOP a Piráty, tomu nerozumím a nechci to komentovat.

Ostatní dělají přesně to, co od nich chtějí jejich voliči. Rámus, hysterii a víření emocí. Ti lidé mají pocit, že když se do toho zapojí, stanou se tak lepšími a vznešenějšími než obyčejní pracující.

Ostatní opoziční politici dělají přesně to, co od nich chtějí jejich voliči. Rámus, hysterii a víření emocí.

Aktuálně se zdá, že Tomio Okamura hodlá využít situace a dostat se do vlády. Po jednání šéfa SPD s premiérem Babišem ČT uvedla, že Okamura je ochoten tolerovat vládu odborníků. Na TV Barrandov Okamura už v úterý večer řekl, že chce vystřídat ve vládě ČSSD a prosazovat svůj program. Překvapilo vás to? Může se to povést?

Kdyby SPD nahradila ČSSD, byl by to pro Českou republiku obrovský přínos. O tom nemůže být pochyb. Ale nezdá se mi, že by to mělo šanci. Vláda je pevná a stabilní. Andrej Babiš nemá žádný důvod dělat kompromisy.

Chystají se oslavy výročí listopadu 1989. Jaký průběh těchto oslav si přejete a jaký je žádoucí? Pouze připomínka tehdejších událostí, nebo je namístě to spojit s protestem vůči Babišovi, jak plánují aktivisté?

Ono je co slavit? Slavit může pár vysokých korporátních manažerů, jak vyzráli na naivní Čechy. Jenže ti kvůli tomu nebudou létat do Prahy.

Ptal se Marek Korejs.