Martin Konvička: Realistický scénář českého zapojení do války

Protože spoustě poddaných pořád ještě nedochází, jak by takové zapojení “Koalice ochotných” vypadalo, tak pár slov o tom, jak to vidí profi vojáci. Pár jich mezi blízkými přáteli mám.

Za prvé. Zapomeňte na to, že to tam naženou naši nepočetnou profi-armádu. Pár kusů tedy jo – někdo tomu musí velet, plus asi spojaři, rakeťáci, dělostřelci atd. – ale většina musí zůstat v zázemí, s cílem vycvičit skutečnou moderní armádu druhého a dalších sledů, a pak jí velet v poli.

Ideální potravou pro děla prvního sledu – tj. ti, kdo pojedou rovnou – jsou paradoxně znavení tatíci z generace 45-60.

Za druhé. Ideální potravou pro děla prvního sledu – tj. ti, kdo pojedou rovnou – jsou paradoxně znavení tatíci z generace 45-60. Protože ti: Absolvovali základní vojenskou službu, často jsou ještě technicky zdatní (jako šoféři, mechanici atd.), už zpravidla mají odrostlé děti ( = stát to nebude muset živit), v civilu uvolní místa pro dravou mladší generaci. Ale hlavně, hlavně jsou zdravotně a fyzicky za zenitem, takže jejich rychlým obětováním do budoucna ušetří zdravotní a penzijní kasa. I proto je z toho nevyreklamují drobné neduhy středního věku – všelijaké vysoké tlaky a cholesterol. S dlouhými vítěznými pochody se v první fázi beztak nepočítá, naopak na vyčerpání materiálu a munice protivníka jsou tatíci naprosto ideální – nemůžou zdrhat tak rychle.

Za třetí. “Přednost” samozřejmě budou mít tatíci bez významného společenského postavení – což se zhusta kryje s množinou tzv. “dezolátů”, což je další plus pro vládu. Bohatí a vlivní se z toho samozřejmě vyzují, ať už legálně, nebo za prachy (což je DALŠÍ plus pro vládu). Aby se v téhle první fázi ušetřil profesionální armádní kádr, pošlou se tam ve velících či instruktorských funkcích členové Armádních záloh. Jsou bojovní, umí to se zbraněmi – a dali se k zálohám dobrovolně, z různých pohnutek, takže nejsou zcela spolehliví a bude se hodit, trochu jim pustit žilou.

Bohatí a vlivní se z toho samozřejmě vyzují, ať už legálně, nebo za prachy (což je DALŠÍ plus pro vládu).

Za čtvrté. Zatímco budou tatíci krvácet, bude úkolem současného profesionálního vojska vycvičit druhý… třetí… sled. To už budou mladí a fyzicky zdatní chlapi a kluci (a ženy, i když ty až později). Armáda má s rychlým výcvikem nevojáků zkušenosti, ty srandičky s Ukrajinci na Libavé se neděly náhodou.

Za páté. Zatímco tatíci budou vykrveni v defenzívních akcích (s velkými ztrátami), mladé vycvičené jednotky budou nasazeny do ofenzívních akcí (s ještě většími ztrátami). Počítám, že tak čtvrtý sled (kde 1. sled = tatíci) si vyslouží ostruhy při šturmování Moskvy…  nebo ústupu od Dukly. Ale tak daleko nevidím.

(Až to celé vypukne, tak se razantně zostří hraniční kontroly a omezí provoz letišť – abyste si nemysleli)

 

13 komentářů: „Martin Konvička: Realistický scénář českého zapojení do války

 • 25. 6. 2023 (17:37)
  Trvalý odkaz

  Uvedl jsem tu odkaz na sdělení pana Rasmussena, bývalého šéfa NATO a dnes poradce ukrajinského prezidenta, že docházejí ukrajinští branci a je třeba zverbovat další podlidi (východoevropany) jako potravu pro ruská děla:
  https://www.theguardian.com/world/2023/jun/07/nato-members-may-send-troops-to-ukraine-warns-former-alliance-chief
  Dnes vyšel další článek, který potvrzuje, že Západ prostě nedovolí Ukrajině jakoukoli dohodu s Ruskem, a to bez ohledu na krach tzv. ofenzívy, kdy se již zřejmě i ukrajinští generálové prezidentovi vzepřeli a odmítli posílat další své muže na jatka při nesmyslných “banzai” útocích, jen aby si on mohl zvyšovat televizní sledovanost.
  Aktuálně ministr české vlády Němec potvrdil, že skutečně nedopustíme nic, co by jen zavánělo mírovým jednáním, s naprosto nesmyslným odůvodnění, že se nás Rusko chystá hned po Ukrajině napadnout:
  https://www.novinky.cz/clanek/domaci-dvorak-pokud-nezachranime-ukrajinu-dalsi-na-rade-jsme-my-40435871
  Všimněte si, že si nikdo vůbec nevzpomene na myšlenku nějakých jednání nebo alespoň příměří. Je zřejmé, že již bylo rozhodnuto – my tu válku s Ruskem prostě rozpoutat chceme a konkrétně česká vláda pro to udělá naprosto cokoli, jen aby se zavděčila svým vládcům. Co záleží na tom, že už nemáme ani žádné vybavení k boji, nehledě na skutečné počty bojově použitelných sil, které reálně máme. Hlavní je, že budeme pochváleni a pro někoho se najde pěkné korýtko v Bruselu. Pro nás ostatní zbydou jen masové hroby.

 • 22. 6. 2023 (9:54)
  Trvalý odkaz

  Zcela nenormální stav. Nejdříve byste museli donutit Ukrajince ve vojenském věku, aby si laskavě šli bojovat za svoji zem na svoji Ukrajinu. Přestaly by tady problémy s “ožralými” Ukrajinci, kteří dovedou tak akorát řvát a rvát se, jak by oni s Rusy bojovali. Navíc, není to naše válka a dnes už není ani zač bojovat. Za fabriky, které nám nepatří? Vždyť nám tu nepatří ani voda. Za to, že nás vláda okrádá a je naprosto neschopná pro Čechy cokoliv udělat a je schopná nám akorát nadávat a ponižovat nás? Jste upadli na hlavu.

 • 17. 6. 2023 (17:08)
  Trvalý odkaz

  Na jedno stale zapominate, nikdo nepujde bojovat za neci zajmy proti rusum. To si myslim ze vsichni by se pridali na stranu ruska.

 • 17. 6. 2023 (15:28)
  Trvalý odkaz

  A ukrajinští vychcánci uprchlíci si budou u nás lebedit za naše peníze a v našich domovech, neb oni přece svoji náckovskou domovinu hájit nebudou. Taky proč, když v ní dřeli jen bídu s nouzí

 • 15. 6. 2023 (20:29)
  Trvalý odkaz

  V Deníku N (ano to “en”) byla před nějakým časem reportáž o nějakých Češích co jsou nějakém mezinárodním batalionu a bojují za Ukrajinu. Zaujal mne tam detail, že mají zakázáno si brát od místních jídlo. Když tak vzít, ale pak zahodit. Protože by mohlo být otrávené a že už nějaké případy úmrtí takovým jídlem byly.

  Takže jídlo svoje a s šeříky moc nepočítat.

 • 11. 6. 2023 (18:27)
  Trvalý odkaz

  Zdravím Petře a Martine.
  Ty vole Martine , já se picnu.
  Včera jsem přesně to , co dnes píšeš říkal svému strýci 65 let , když jsme probírali , co se děje. Mě je 55 let a přesně takhle jsem hodnotil , kdo půjde první do války s tím , že intelektuálové a “elita” to nebudou.
  Robert Trefný – venkovský búr a rotný v záloze.
  p.s. Ještě dodávám , že tihle mladí “Lipánci” mají přesně takovou představu , o které píše Martin Konvička , tedy že on jsou elita a že za ně mají bojovat jiní. Tedy jsou pro válku , ale účastnit se , to tedy eee. Znám jich hodně i z prostředí kolem sebe.

  • 14. 6. 2023 (13:18)
   Trvalý odkaz

   @ robert

   Jo kdysi byla prekérní bitva u Lipan. A teď bude Lipánkova bitva… Asi evoluční proces gentrifikace :-D))))

 • 11. 6. 2023 (11:35)
  Trvalý odkaz

  Jako tatík ve věku 45-60 to vidím tak, že po úspěchu předchozí akce, se nás dost sejde v Buzuluku a dáme si to znovu až do Prahy. Tentokrát bez zbytečného meškání na Slovensku.

  • 14. 6. 2023 (13:25)
   Trvalý odkaz

   Vidím, že tatíci v záloze máme podobný dioptrie. Taky by někoho mohlo napadnout, že by slušela Válkova tečka mezi voči, jelitě. Válečníci by mohli dostat války až jim bude šoufl…

  • 14. 6. 2023 (15:05)
   Trvalý odkaz

   Díky bohu, že nejsem sám, koho právě tohle město napadlo.
   Pak tedy počítej i se mnou!
   Vrátíme se sem společně a ….

   Tatík 45/60 – vesnický búr, armádní svobodník v záloze

 • 9. 6. 2023 (16:01)
  Trvalý odkaz

  Myslím, že poradce ukrajinského prezidenta a bývalý šéf NATO pan Rasmussen to naznačil poměrně jasně. Ukrajinci už nám pomalu docházejí a sehnat další, kteří by se chtěli nechat zabít kvůli americkým základnám ve své zemi je stále těžší. Je tedy třeba obětovat další národy a poslat je jako krmení pro ruská děla. No a které jiné národy, než podlidi z východní Evropy. Očekává se od nás, že za takovou “šanci” budeme dokonce svým pánům vděčni. Západní nadlidé se na to budou v pohodlí dívat a ať už to dopadne jakkoli, očekávají, že si vždycky najdou způsob, jak na tom vydělat.
  Jen nevím, jestli to pan Rasmussen domyslel do konce. Když státy NATO pošlou své vojáky na Ukrajinu, co zabrání Číně, aby poslala pár set tisíc dobrovolníků na druhou stranu fronty? Před 70 lety v Koreji to udělali a dnes jsou na to připraveni daleko lépe.

  • 14. 6. 2023 (17:30)
   Trvalý odkaz

   Co těch 100-200 ukrajinců, které tady živíme, misto toho a by o i byli tim kanonenfutrem v prvních řadách hrdinného protiútoku! ⁉️

Komentáře nejsou povoleny.