Články

Pražská kavárna metastázuje

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Když ta pražská parta demonstruje a mobilizuje svoje příznivce, tak zároveň mobilizuje i příznivce druhé strany. To znamená, že je tu nějaká skupina obyvatel, kterým třeba není Andrej Babiš či hnutí ANO úplně sympatické, mají k nim nějaké výhrady. Když vidí, že je napadený způsobem, který hodnotí jako neférový, a když mají to srovnání a říkají si, když ne Babiš, tak se dostanou tihle lidé k moci, tak to samozřejmě vede k tomu, že Babiš posílí,” vysvětluje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz sociolog Petr Hampl.

Martin Johnson Heade

Hnutí ANO stále stoupají preference, i po té listopadové kontroverzní reportáži s Babišovým synem. Ukazuje to víc průzkumů, po Kantaru i STEM. Čím si to vysvětlujete?

Bylo by skoro šokující, kdyby se to nestalo. Ta věc byla jednoznačně očekávatelná. Není to poprvé. Se stejným jevem systematicky pracuje prezident Zeman. Vždycky když je nějaká protizemanovská akce v Praze, kdy je nějaký týden neklidu, pokaždé stoupne prezidentova oblíbenost. Tady to fungovalo úplně stejně. Když ta pražská parta demonstruje a mobilizuje svoje příznivce, tak zároveň mobilizuje i příznivce druhé strany. To znamená, že je tu nějaká skupina obyvatel, kterým třeba není Andrej Babiš či hnutí ANO úplně sympatické, mají k nim nějaké výhrady. Když vidí, že je napadený způsobem, který hodnotí jako neférový, a když mají to srovnání a říkají si, když ne Babiš, tak se dostanou tihle lidé k moci, když vidí tu alternativu, tak to samozřejmě vede k tomu, že Babiš posílí. Hraje v tom roli to, že lidé, kteří organizovali protesty, vystupovali způsobem, který je velkou částí veřejnosti hodnocen jako nekultivovaný, neférový, nečestný. To vše hraje pro Andreje Babiše.

Lidé, kteří organizovali protesty, vystupovali způsobem, který je velkou částí veřejnosti hodnocen jako nekultivovaný, neférový, nečestný. To vše hraje pro Andreje Babiše.

Jinými slovy, že zarputilý program Antibabiš mu spíše přihrává voliče?

Nikdo nemůže čekat, že by program Antibabiš nějak oslabil Andreje Babiše. Myslím, že to ani organizátoři těch protestů neočekávali. Program Antibabiš může vést k tomu, že to mobilizuje vaše příznivce, ty, kteří už jsou protibabišovští a jsou na vaší straně. Což pro několik těch stran, co se pohybují kolem pětiprocentní hranice, to může znamenat hodně. Oni takto mobilizují a soutěží mezi sebou. Rozhodně to ale není tak, že by to oslabovalo pozici ANO, a organizátoři to ani nemohli očekávat.

Co se týče opozičních stran – například ODS – musí oni hrát tuto tvrdou protibabišovskou kartu, protože nějakou vstřícnost vůči němu by jim zase neodpustili jejich skalní voliči? Kdyby hypoteticky ODS šla do koalice s ANO, tak by voliče spíše ztratila?

Tady je velmi podstatné, že se ODS v poslední době přeorientovala na určitý segment voličů. U minulých parlamentních voleb to bylo takové nejasné – byla Fialova ODS a Klausova ODS. Obě získávaly nějaké hlasy. V tomhle okamžiku je jasné, že se ODS distancovala od klausovské ODS. Je to už jen Fialova ODS. To znamená extrémně orientovaná na Evropskou unii, se značnými sympatiemi k neomarxistickému programu. Taková široce nevyhraněná ohledně imigrace včetně zahrnutí proimigračních postojů. Dnešní ODS je taková umírněně neomarxistická. To znamená, že cílí na určitý segment voličů… a že nezískáte už žádné jiné. Už s tím ani nepočítáte. Potom musíte mobilizovat a brát voliče STANu a TOPce.

…je jasné, že se ODS distancovala od klausovské ODS. Je to už jen Fialova ODS. To znamená extrémně orientovaná na Evropskou unii, se značnými sympatiemi k neomarxistickému programu.

Nepomáhá i tento fakt Andreji Babišovi, který je dle svých slov proti přijímání migrantů či se postavil proti globálnímu paktu OSN?

Rozhodně ano. Andrej Babiš může být totálně neurčitý, protože s výjimkou SPD tady není žádná opozice, která by byla určitá. Jsou všichni neurčití.

Jsou protesty proti Babišovi převážně pražskou záležitostí takzvané pražské kavárny?

Jednoznačně ano. Doplnil bych ale, že když mluvíme o pražské kavárně, tak si ji nepředstavujme tak, že všichni ti lidé bydlí v Praze. I v těch oblastech, které obecně nesympatizují s pražskou kavárnou, jsou nějaké skupiny lidí, kteří jsou na ni ideově navázáni, myslí stejným způsobem. V každém okrese najdete takovouto skupinku lidí. Někde jsou totálně v menšině, ale v některých městech dokážou být organizovaní. Dá se říci, že pražská kavárna má takové malé metastáze po celé republice.

I v těch oblastech, které obecně nesympatizují s pražskou kavárnou, jsou nějaké skupiny lidí, kteří jsou na ni ideově navázáni, myslí stejným způsobem.

Nicméně kromě Prahy jsou to kavárny malé…

Ano. Jsou takové výjimky jako je Liberec, kde se jim daří. Takových měst by se po republice našlo více. Bylo to dobře vidět v prezidentských volbách, kde vyhrával Jiří Drahoš. Byla to Praha, okresy Praha-východ a Praha-západ, teď si nejsem jistý Brnem, a to bylo všechno.

Co se týče takzvaného venkova, dá se říci, že ten se k protestům neuchyluje, pokud se mu drasticky nesahá na výdělky, což se stalo naposledy v době premiéra Nečase, kdy byly velké odborářské demonstrace? Mobilizuje se venkov pouze v takovémto případě?

Myslím, že je to složitější. Nestačí to, že jsou lidé nespokojení. K tomu, aby mohly vypuknout protesty, tak je zapotřebí, aby existoval někdo, kdo protesty dokáže svolat a zorganizovat. Potřebujete nějaké štáby, které se tomu věnují. Potřebujete také přístup k médiím. Protesty venkovské, o kterých mluvíte, byly organizovány odbory. Ty mají tuto infrastrukturu. V tuto chvíli se obávám, že Česká televize a všechna velká média jsou ovládána tou kavárnou, a jediné organizace, které mají kapacitu protesty zorganizovat a také peníze, jsou neziskovky napojené na Norské fondy, George Sorose a tak dále. To znamená zase kavárna. V tuto chvíli je poměrně malá šance, aby venkov, i když je naštvaný, si dokázal zorganizovat svoje demonstrace, které půjdou opačným směrem.

Nestačí to, že jsou lidé nespokojení. K tomu, aby mohly vypuknout protesty, tak je zapotřebí, aby existoval někdo, kdo protesty dokáže svolat a zorganizovat.

Pokud bude hospodářská konjunktura, může být Andrej Babiš v podstatě v klidu? Nebo jinak řečeno, pokud přijde recese je to pro něj hlavní problém, co se týče voličské přízně, který může mít? Protože, jak je vidět, pražská kavárna ho není schopna dostat od moci, to by se asi musel přidat i ten venkov…

Stačilo by, kdyby venkov nešel k volbám. Řekl bych, že venkov není spokojený, je spíš rezignovaný. Aspoň to je moje zkušenost z pohovorů, které jsem na venkově měl. Lidé nejsou šťastní, nemyslí si, že se země vyvíjí dobře. Ale nevidí nikoho lepšího než Andreje Babiše. Druhá věc – tuší, že by naše země měla podstoupit nějakou výraznou změnu, ale nevěří, že se ji podaří prosadit. Jsou takoví celkově spíše rezignovaní. A nakonec nejdou k volbám, nebo volí Andreje Babiše jako nejmenší zlo. Samozřejmě očekávám, že kdyby se to zlomilo z konjunktury do krize, že ti lidé budou propadat zoufalství. Spíše se sníží volební účast, než že by volili pražskou kavárnu.

Ještě k rozdělení společnosti – je to tak, že politik či politická strana si musí vybrat s tím, že některá voličská skupina ho bude podporovat a jiná proti němu protestovat, a kdo chce mít úspěch v Praze, tak ho nebude mít v Ostravě, a naopak? Jinak řečeno, je vůbec možné a reálné nějaké spojování společnosti?

V tuto chvíli je česká společnost natolik rozdělená, že není možné získávat voliče na obou stranách toho rozdělení. Fakticky příslušníci jednotlivých politických projektů sami stojí na jedné, nebo na druhé straně. Přirozeně tedy získávají voliče z té své strany, a ne z té druhé. Pravděpodobně to tak bude i v nejbližších volbách i v nejbližších letech. Teď je trend, že se to rozdělení spíše zvyšuje. Tím pádem klesá i šance, že by se tu mohl objevit nějaký politický projekt, který by mohl oslovit obě části.

Lidé nejsou šťastní, nemyslí si, že se země vyvíjí dobře. Ale nevidí nikoho lepšího než Andreje Babiše.

Tento trend ale je nejen u nás, pokud se podíváme třeba do Spojených států, tam je společnosti asi také dost rozdělená?

Jednoznačně. Stejný trend – když pominu Maďarsko a Polsko, což jsou specifické případy – je v celém západním světě.

Ptal se Oldřich Szaban.

Publikováno 9. prosince 2018 na serveru Parlamentní listy.