Nová aristokracie – noví bolševici

Helen Rappaportová je americká historička, která se specializuje na poslední Romanovce a poslední generace ruské šlechty. Na tu dobu, kdy v Evropě a USA žili zchudlá knížata a hrabata, která přišla o veškerý majetek v Rusku. Prodávali šperky a doufali, že z toho aspoň pár let přežijí. Nebo že se jim podaří vdát dceru třeba za amerického průmyslníka.

Před pár dny publikovala článek, ve kterém upozorňuje, že se dějiny možná budou opakovat poté, co jsou ruským oligarchům zabavovány jejich majetky. Ovšem s tím rozdílem, že zchudlá ruská kněžna byla ve 20. letech vítána na každém večírku, zatímco na zchudlého oligarchu se každý dívá s odporem. Zvláště západní finanční elity.

…zchudlá ruská kněžna byla ve 20. letech vítána na každém večírku, zatímco na zchudlého oligarchu se každý dívá s odporem.

Ono to nakonec nemusí být tak žhavé. Sankce vyhlašuje jenom západní Evropa a USA. Oligarchům zbývá dost zajímavých míst k životu, i kdyby se nechtěli vrátit do Ruska. A i kdyby jim zůstal jen zlomek vlastnictví, k pohodlném životu to stačí.

Mnohem zajímavější je druhá strana toho přirovnání. Tedy podobnost mezi západními liberálními demokraty a bolševiky roku 1918. Společné mají to, že nepokládají žádné zákony a normy za závazné. A také to, že pokládají samotnou existenci ruských oligarchů za nemravnou až nesnesitelnou.

To je i skutečný zločin Ruska. Ne válka, války se běžně tolerují. Tím zločinem je nezávislost.

Jenže zatímco starým bolševikům vadil kontrast mezi bohatstvím šlechty a nesnesitelnou bídou lidu, dnešní liberální demokraté jsou také bohatí. Problém je v tom, že nedokážou snášet, že by někdo mohl být tak bohatý, že není závislý na systému nadnárodních korporací. To je skutečný zločin. A to je i skutečný zločin Ruska. Ne válka, války se běžně tolerují. Tím zločinem je nezávislost.

Tím neříkám, že snad jsou ti ruští oligarchové sympatičtí. Nejsou – aspoň soudě podle mediálního obrazu (osobně nikoho z nich neznám). Ale měli by to pozorně sledovat různí místní oligarchové a miliardáři, kterým se podařilo vybudovat maličká impéria nezávislá na globálním korporátním provoze. Nebudou náhodou příště na řadě oni?

Jeden myslel na “Nová aristokracie – noví bolševici

  • 25. 3. 2022 (5:43)
    Trvalý odkaz

    Já bych to tak nehrotil.

    Soudruzi oligarchové teď přicházejí o své megajachty, ale Západu se zabavují a budou zabavovat letadla a továrny v Rusku a až bude Západ škemrat o jídlo, plyn a ropu, tak ty jachty zase dostanou zpět.

    Stejně to je banda primitivnéch zlodějíčků jako Berezovský.

Komentáře nejsou povoleny.