Orbánovy priority: covid, ekonomika a ochrana dětí

Na mezinárodní tiskové konferenci hovořil premiér Viktor Orbán o nejdůležitějších tématech, která Maďarsko čekají v roce 2022, včetně nových hospodářských kroků, boje proti pandemii, energetické krize v EU, boje s Bruselem o migraci a kandidáta Fideszu na maďarského prezidenta.

Když se premiér nejprve dotkl obrany proti koronaviru, uvedl, že naše metody se změnily z přístupu založeného na uzavíracích opatřeních na účinné využívání vakcín v boji proti viru. “Porazit virus je možné pouze pomocí vakcín,” řekl premiér Orbán a dodal, že Maďarsko dosáhlo úrovně 60 procent proočkovanosti naší populace, což je mezi prvními v Evropě.

“Ti, kteří mají třetí dávku vakcíny, tvoří v současné době asi 32 procent populace. Průměr EU je 21,5 procenta,” dodal.

Díky úspěšné očkovací kampani mohlo Maďarsko znovu nastartovat svou ekonomiku o měsíc a půl dříve než ostatní evropské země, což vedlo k odhadům růstu HDP…

Pokud jde o ekonomiku, premiér Orbán uvedl, že díky úspěšné očkovací kampani mohlo Maďarsko znovu nastartovat svou ekonomiku o měsíc a půl dříve než ostatní evropské země, což vedlo k odhadům růstu HDP v letošním roce kolem 6 procent. V příštím roce se hospodářský růst bude pohybovat mezi 4 a 5 procenty, dodal. “Míra nezaměstnanosti v Maďarsku činí 3,9 procenta, zatímco průměr EU se pohybuje kolem 6,2 procenta,” zdůraznil premiér.

Podle premiéra se v Maďarsku v roce 2022 stanou tři důležité věci. První z nich je, že vstoupí v platnost určitá hospodářskopolitická rozhodnutí, která nemají obdoby. “Maďarsko bude moci rozšířit pomoc nejmladším i nejstarším – o výplatu 13. důchodu na začátku nového roku a o osvobození mladých Maďarů od daně z příjmu fyzických osob,” uvedl.

“Maďarsko bude moci rozšířit pomoc nejmladším i nejstarším – o výplatu 13. důchodu na začátku nového roku a o osvobození mladých Maďarů od daně z příjmu fyzických osob,” uvedl.

Druhým důležitým tématem je obrana proti pandemii. Premiér potvrdil, že “dávek vakcíny bylo vždy dost, stále je dost a vždy bude dost”. Třetí úkol, který nás čeká, se týká referenda o ochraně dětí. Podle premiéra Orbána jde v referendu o to, kdo má právo řídit výchovu našich dětí, pod čí dohled a s čí svolením spadá. Maďarsko, pokračoval, se domnívá, že výchova našich dětí, včetně sexuální výchovy, by měla zůstat výhradním právem rodičů.

Když premiér Orbán hovořil o naléhavých otázkách zahraniční politiky Maďarska, začal celoevropskou debatou o cenách energií. “Bez jaderné energie není ochrana klimatu dosažitelná,” prohlásil a dodal, že se formuje stanovisko, které má mezi premiéry EU téměř většinu: Jak velkou roli by měl hrát nový systém obchodování s emisemi, který předložil Brusel, systém, který by uvalil vyšší daně na majitele aut a majitele domů.

Podle premiéra Orbána je otázkou, zda “budeme mít v Evropě dostatečnou podporu, abychom zabránili zavedení dodatečných daní z automobilů a nemovitostí, které by zatížily rodiny”.

K migraci premiér Orbán uvedl, že stále více Evropanů souhlasí s tím, že žádosti o azyl by se neměly podávat na území dané země, ale mimo ni. “Proces by měl v každém případě probíhat mimo území schengenského prostoru a polovinu nákladů na ochranu hranic musí nést Brusel,” uvedl premiér a dodal, že nedávné rozhodnutí maďarského ústavního soudu konstatovalo, že maďarský základní zákon musí mít přednost před bruselskými migračními pravidly.

…nedávné rozhodnutí maďarského ústavního soudu konstatovalo, že maďarský základní zákon musí mít přednost před bruselskými migračními pravidly.

Premiér Orbán se poté otevřel otázkám zástupců tisku.

V odpovědi na otázku ATV, co se stane, až v květnu skončí mandát prezidenta Jánose Ádera, premiér Orbán potvrdil, že jeho vládní strana Fidesz nominuje do této funkce dosavadní ministryni pro rodinnou politiku Katalin Novák.

Řada otázek novinářů se týkala obvinění státního tajemníka Pála Völnera z korupce a premiér dal jasně najevo, že podle jeho názoru by nikdo neměl stát nad zákonem; dodal však, že je třeba počkat na konečné rozhodnutí soudu v této věci.

Pokud jde o vznik nových frakcí v Evropském parlamentu a místo Fideszu na evropské politické scéně, premiér Orbán uvedl, že ačkoli se v poslední době hovořilo o vzniku nové politické skupiny v EP, před prezidentskými volbami ve Francii k tomu nedojde.

Mandeep Rai z BBC World Service projevil zájem zjistit, jak reagují ostatní evropské země, například Velká Británie a Německo, když země jako Maďarsko zastavují imigranty na hranicích. Premiér ve své odpovědi zdůraznil, že “je snadné vidět věci jinak, pokud je vaše země chráněna jinými zeměmi, jako když Maďarsko chrání zbytek Evropy před migrací”. Základní rozdíl mezi postojem Maďarska a ostatních je podle něj v tom, že my žijeme v realitě, zatímco ostatní žijí v bublině.

Na otázku ohledně strategie Maďarska v souvislosti s konfliktem mezi Ukrajinou a Ruskem premiér Orbán odpověděl, že “máme dva body, kterým přizpůsobujeme naši strategii. Jedním z nich je V4 a Polsko. Dokud to půjde, budeme stát při Polsku. Druhým bodem sladění je Rada předsedů vlád EU. Zde jsme vyvinuli mnohem umírněnější postoj.”

“Žádáme je, aby uznali, že my jsme Maďaři a oni jsou Němci,”

Maďarský internetový zpravodajský portál Origo chtěl vědět více o migrační strategii vlády, na což premiér Orbán reagoval slovy, že “to, kde nyní stojíme, je přijatelné pro naše zájmy. Ale odtud neustoupíme ani o píď”.

“Zastavit 100 000 lidí je hodně práce a hodně to stojí,” dodal.

Na otázku o případném nadcházejícím setkání s novým německým kancléřem Olafem Scholzem premiér Orbán odpověděl, že žádné datum zatím nebylo stanoveno, ale i vzhledem k velmi rozdílným stranickým postojům se Maďaři nemohou vzdát dobrých vztahů s Německem. “Byli jsme to mimochodem my, kdo shodil první kámen z Berlínské zdi, a Německo podpořilo členství Maďarska v EU. Žádáme je, aby uznali, že my jsme Maďaři a oni jsou Němci,” řekl premiér.

O svých úzkých vztazích s Miloradem Dodikem, vůdcem bosenských Srbů, premiér Orbán vysvětlil, že jižní hranice Maďarska je od bosenské hranice vzdálena 70 až 80 kilometrů. “Když přišla jugoslávská válka, prošly tudy desetitisíce lidí. Pokud tam vznikne konflikt, objeví se druhý den ráno i v Maďarsku,” řekl a dodal, že cílem Maďarska je zaplnit zející díru mezi Maďarskem a Řeckem.

…když se podíváte na maďarskou mediální krajinu, vidíte, že se v zásadě liší od těch západních. Je pluralitní, zatímco západní model je hegemonistický.

“Balkán nelze stabilizovat bez Srbů, bez Bosny, a Bosnu nelze stabilizovat bez bosenských Srbů. Klíčem k Balkánu je srbský národ,” zdůraznil premiér.

Justin Spike z agentury AP vyjádřil obavy o férovost nadcházejících maďarských voleb a roli médií v nich. Premiér Orbán dal ve své odpovědi jasně najevo, že vláda neslouží jako autorita nad veřejnoprávními médii. “Mluvíme-li obecně, když se podíváte na maďarskou mediální krajinu, vidíte, že se v zásadě liší od těch západních. Je pluralitní, zatímco západní model je hegemonistický. Na Západě existuje liberální hegemonie názorů,” řekl premiér Orbán.

Přeloženo z blogu About Hungary.